Щільні міжепітеліальні зв’язки на рівні клітин кишечника (TJ) діють як функціональний та структурний бар’єр проти шкідливих антигенів, що сприяють ураженню кишечника при запальних захворюваннях кишечника (ЗЗК) та інших запальних станах кишечника. Дефектний кишковий бар’єр TJ, який іноді називають «негерметичним кишечником», відіграє важливу роль у загостренні та пролонгації запалення кишечника.
Нові дослідження, про які повідомляється в The American Journal of Pathology, опублікованому Elsevier, показують, що пробіотик Lactobacillus acidophilus (L. acidophilus), відомий як LA1, може генерувати швидке та стійке відновлення цього дефектного кишкового бар’єру та ефективно лікувати запалення кишечника.
Застосування пробіотиків дало змогу лікувати ряд кишкових розладів, включаючи ЗЗК та некротизуючий ентероколіт; однак необхідно було визначити конкретні пробіотичні бактерії, які мають реальний сприятливий вплив. У цьому дослідженні використовували високопродуктивний скринінг для оцінки понад 20 пробіотичних бактерій, щоб визначити їх здатність покращувати бар’єрну функцію клітин кишечника, використовуючи культури клітин епітеліального покриву кишечника і живих мишей.
Пробіотичні види бактерій L. acidophilus, зокрема штам LA1, спричинили швидке та помітне зміцнення кишкового бар’єру на рівні міжклітинних щільних контактів; інші штами L. acidophilus не мали такого ефекту. Дослідники виявили, що саме цей штам унікальним чином взаємодіяв з клітинами кишечника, активуючи шляхи, які посилювали кишковий бар’єр, лікуючи запалення кишечника. Він прикріплюється до поверхні епітеліальної мембрани кишечника, безпосередньо взаємодіючи з так званим комплексом рецептора-2, який попереджає кишечник про ініціювання імунної відповіді.
Також in vivo дослідники провели вивчення доказів концепції на живих мишах. Було оцінено вплив LA1 та іншого штаму, LA3, на посилення кишкового бар’єру мишей та терапевтичну ефективність LA1 у підтримці кишкового бар’єру та захисту від індукованого коліту. Вони виявили, що LA1 на відміну від LA3, спричиняє швидке та помітне посилення епітеліального бар’єру тонкої та товстої кишки у мишей. Оцінка результатів лікування після початку коліту показала, що LA1 також був ефективним для відновлення кишкового бар’єру та терапії коліту.
«Наші дані вказують на те, що LA1 здатний запобігати утворенню запалення товстої кишки та сприяти загоєнню коліту. Наслідки цих висновків полягають у тому, що цей бактеріальний штам може використовуватися при широкому спектрі порушень кишкової проникності, включаючи ЗЗК, целіакію, алкогольну хворобу печінки, неалкогольну жирову хворобу печінки та некротизуючий ентероколіт для лікування запалення, пов’язаного з негерметичним кишечником». Thomas Ma, MD, PhD, Lead Investigator, Penn State College of Medicine, Hershey Medical Center, Hershey, PA, USA
Джерело: Al-Sadi, R., et al. (2021) Lactobacillus acidophilus Induces a Strain-specific and Toll-Like Receptor 2–Dependent Enhancement of Intestinal Epithelial Tight Junction Barrier and Protection Against Intestinal Inflammation. American Journal of Pathology. doi.org/10.1016/j.ajpath.2021.02.003.