COVID-19 ТА ВІСЬ КИШЕЧНИК-ЛЕГЕНІ Новини,Рекомендації по харчуванню

shutterstock_1226097031

Нове дослідження, опубліковане в Міжнародному журналі інфекційних захворювань, досліджує гіпотезу про те, що стимуляція кишечника може бути причиною запалення легень, яке спостерігається при COVID-19 (SARS-CoV -2).

Обгрунтування

Наявні докази тісного зв’язку між легенями та кишечником у людей описували важке захворювання легенів у пацієнтів із запальним захворюванням кишечника (IBD). Мікроби є основоположними у цьому перехресному спілкуванні, оскільки вони є ключем до нормальної та патологічної імунної відповіді в обох системах цих органів.

Зміни в одній системі впливають на іншу, що призвело до концепції «вісь кишечник-легені». В умовах нинішньої пандемії у пацієнтів з COVID-19 часто одночасно виникають як кишкові симптоми, так і респіраторні. У цьому дослідженні вивчається роль цієї осі у пацієнтів із COVID-19, з метою оцінки того, чи може такий зв’язок бути причиною тяжкості захворювання у деяких пацієнтів.

Діабет є фактором ризику важкого та смертельного COVID-19, і він пов’язаний з порушеннями кишкової флори. Такі докази призвели до дослідження ролі осі кишечник-легені у прогнозуванні ризику, лікуванні та профілактиці важких захворювань.

 

Вісь кишечник-легені

Тканини дихальної системи та кишечника мають однакове ембріональне походження та схожу будову. Хоча вони й виконують різні функції, в той же час вони виступають у якості фізичного бар’єру щодо зовнішніх патогенів. Вони містять свій власний масив коменсальних мікробів, які формують захисний шар, що стримує поширення патогенів. У них є лімфоїдна тканина, пов’язана зі слизовою оболонкою (MALT), яка є вкрай важливою для імунної функції відповідних тканин. Це може стати основою для взаємодії легень і кишечника у здорових та хворих осіб.

 

Мікробіота і вісь кишечник-легені

Мікробіота кишечника і сам кишечник мають симбіотичні відносини, причому мікробні метаболіти приносять користь господареві в декількох напрямках і приймають безпосередню участь в процесах сигналізації та зворотного зв’язку. Коротколанцюгові жирні кислоти (SCFA), такі як бутират і пропіонат, вироблені деякими бактеріями, зокрема бактероїдами або клостридіями, мають позитивні протизапальні та імуномодулюючі функції. Дезамінотирозин, який також виробляється деякими мікробами, стимулює реакцію інтерферону типу I, яка запобігає грипу у мишей.

Дисбаланс на рівні кишкового мікробіому (дисбактеріоз кишечника) може сприяти зростанню числа умовно-патогенних мікроорганізмів, викликаючи зміни метаболічних процесів та імунної відповіді, що призводить до запалення. Дисбактеріоз кишечника асоціюється з астмою та муковісцидозом. З іншого боку, у мишей грип асоціювався зі зміною мікроорганізмів кишечника. Після введення ліпополісахаридів (ЛПС) мишам, виникало порушення мікробіоти легень, мікроорганізми починали проникати в системний кровообіг, все це супроводжувалось змінами на рівні мікробіоти кишечника. Це підкреслює, що мікроби здатні частково опосередковувати взаємодію між кишечником і легенями, і що дисбактеріоз в одному місці цієї осі впливає на інше.

 

Дисбіоз при COVID-19

Дисбіоз був виявлений у людей з COVID-19. Деякі вчені припускають, що деякі види клостридій більш поширені при важкому перебігу COVID-19, тоді як, навпаки, рівні Faecalibacterium Prausnitzii зменшується.

Зростання тяжкості COVID-19 у літніх людей може бути пов’язано зі зменшенням різноманітності кишкової флори з меншим рівнем «хороших» бактерій, таких як біфідобактерії, яка відіграє захисну роль. Ці результати свідчать про те, що корекція дисбактеріозу за допомогою пребіотиків та пробіотиків є важливою при важкому перебігу COVID-19.

Які наслідки?

Роль дисбактеріозу кишечника в гомеостазі легень і кишечника вказує на необхідність вивчення можливостей застосування пребіотиків та пробіотиків, включаючи трансплантацію фекальної мікробіоти, як способу пом’якшення тяжкості COVID-19. По-друге, виявляється необхідність лікування всього організму у разі важкого COVID-19, оскільки існує тісний взаємозв’язок між ділянками слизової оболонки організму.

Джерело: Zhou, D., Wang, Q. and Liu, H. (2021) «Coronavirus disease-19 and the gut-lung axis», International Journal of Infectious Diseases. doi: 10.1016/j.ijid.2021.09.013.

 

COVID-19 ТА ВІСЬ КИШЕЧНИК-ЛЕГЕНІ
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *