20.10.2015 Чи корисний чай для здоров’я? Що говорить доказова медицина Без рубрики

Tea

З автором цієї статті Аароном Е. Кероллом Ви вже добре знайомі. Раніше він розповідав про те, скільки рідини ми повинні споживати, а зараз допомагає правильно обрати напій, що дасть нашому організму потрібну рідину та максимум користі.

 

Чи довго Ви вагаєтесь перед тим як обрати – чай чи кава? А якщо я запитаю Вас, що більш корисне? На відміну від кави, вплив чаю на організм не викликає занепокоєння чи загального настороження. Багато моїх знайомих впевнені, що чай більш корисний, ніж кава. Вважаю, прийшов час розставити крапки над “i” та оцінити вплив чаю на організм.
Незліченна кількість досліджень проводилася в пошуках зв’язку між вживанням чаю та міцним здоров’ям. Більшість з них не мають статусу контрольованих рандомізованих досліджень та не доводять причинно-наслідковий зв’язок. Але я знайшов таку купу досліджень, що зміг сфокусуватися лише на системних оглядах та мета-аналізах, або ще, як їх називають “дослідженнях досліджень”.
Взаємозв’язок між вживанням чаю та захворюваннями печінки досліджувався  у дев’яти проспективних дослідженнях, трьох ретроспективних когортних дослідженнях та чотирьох одномоментних поперечних дослідженнях з загальною кількістю учасників — 800 тисяч осіб. Ті, хто вживав чай, виявилися менш схильними до розвитку раку печінки, стеатозу і цирозу печінки, а також хронічних захворювань печінки. Це підтвердило результати системних оглядів, отримані у 2008 році.

Tea_2
Також вживання чаю пов’язують з нижчим ризиком розвитку депресії. У 2015 році у мета-аналізі одинадцятьох досліджень серед 23 тисяч учасників виявилося, що вживання трьох чашок чаю на день знижує відносний ризик розвитку депресії на 37%. Також стало відомо, що чай зменшує ризик інсульту: у тих, хто вживає щонайменше три чашки чаю на день, ризик розвитку інсульту на 21% нижче, ніж у тих, хто вживає менше однієї чашки щодня.

Мета-аналіз 15 опублікованих досліджень з 545 тисячами учасників, що був проведений у 2014 році свідчить про зворотньо-пропорційний зв’язок між вживанням чаю та розвитком цукрового діабету 2 типу. Кожна наступна пара чашок чаю знижує ризик цукрового діабету на 4,6 %.  До речі, такі самі профілактичні властивості щодо діабету 2 типу були виявлені і у кави.

З чим же не пов’язане вживання чаю? Скільки б чашок ви не випили, він не допоможе знизити ризик переломів чи раку ендометрію, як свідчить системний огляд 2015 року щодо чорного чаю. Проте лише одна чашка зеленого чаю на день може знизити ризик раку ендометрію на 11%. Вживання саме зеленого, а не чорного, чаю, згідно з мета-аналізом 2011 року, було пов’язане з нижчими рівнями захворюваності раком простати. Все ж, як би не хотілося, проти деяких хвороб чай безсилий. Серед них, наприклад, гліома — один з видів пухлин головного чи спинного мозку, про що свідчить проведений у 2013 році мета-аналіз досліджень.

Якщо говорити про здатність чаю попереджувати рак, то дані з приводу цього часто суперечливі. 51 дослідження, незалежно від типу, було оцінене Кокранівським системним оглядом на предмет зв’язку між вживанням зеленого чаю та ризиком виникнення раку чи смерті від цієї недуги. Рандомізованим серед них було лише одне дослідження, однак загальна кількість учасників просто вражаюча  — 1,6 мільйона.

Більше того, основна частина досліджень проводилася у Азії, яку важко прирівняти до інших країн за поширеністю та популярністю чаювання. З цих причин, автори визнали доказову базу недостатньою для надання будь-яких рекомендацій. Що і було підтверджено у нещодавньому дослідження. Звичайно, у східних країнах чай більш популярний напій, ніж, скажімо, в Європі чи Америці. Можливо і люди там дещо інші і відрізняються від тих, хто не вживає цей напій щодня. І до речі, згідно з наведеними дослідженнями, дозозалежний ефект чаю не виражений. Менше ніж три чашки на день мали позитивний вплив лише у кількох дослідженнях.

Однак, існують кілька рандомізованих досліджень, які не мають таких недоліків. Багато людей вважають, що за допомогою зеленого чаю можна схуднути. Цікавість до цього питання така велика, що було проведено 18 рандомізованих контрольованих досліджень, кількість учасників яких становила майже дві тисячі осіб. Половина досліджень проводилися у Японії і лише одне у Сполучених Штатах. Результати спростували загальноприйняту думку: зелений чай сприяв незначній втраті ваги у людей з надмірною масою тіла та людей з ожирінням. Однак різниця у вазі серед тих, хто вживав та не вживав чай була мізерною. Також виявилося, що зелений чай не допомагає підтримувати нормальну масу тіла після схуднення.Tea_3

Катехіни та антиоксиданти зеленого чаю не впливають на рівень ліпопротеїдів високої щільності, тригліцериди крові чи концентрацію С-реактивного білка. Однак, аналіз результатів 11 досліджень за участі 821 особи виявив, що зелений та чорний чай мають властивість зменшувати інші серцево-судинні ризики. Вони зменшують концентрацію ліпопротеїдів низької щільності, в середньому на 0,5 ммоль/л, систолічний  — на 2,3 мм рт.ст. та діастолічний артеріальний тиск — на 2,8 мм рт. ст. Тим не менш необхідно оцінювати ці результати з осторогою, адже акцент ставиться лише на фактори ризику, а не на кінцевий результат. Лише деякі дослідження виявили такий позитивний вплив, тож ці результати можуть не витримати подальшого вивчення та поширення.

Звичайно, результати будь-якого дослідження залежать від інтерпретації даних, і хтось може з ними не погоджуватися. Відсутність чіткого дозозалежного ефекту та те, що більшість досліджень були проведені у східних країнах з вищим рівнем вживання чаю роблять результат менш узагальнюючим. Все ж, висновки, які я зроблю дуже прості. Не варто починати пити чай літрами лише тому, що ви прочитали результати цих досліджень. Проте, схоже, що він насправді приносить користь і не завдає шкоди. Тож, якщо ви полюбляєте чай, — пийте на здоров’я! В будь-якому випадку, він буде правильним доповненням вашої здорової дієти.

 

20.10.2015 Чи корисний чай для здоров’я? Що говорить доказова медицина
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *