Віч Віла та колеги провели метагеномічні аналізи 1883 свіжозаморожених фекальних зразків з трьох незалежних груп: пацієнтів із запальними захворюваннями кишечника, пацієнтів із синдромом подразненого кишечника та змішаної групи, в яку входили й здорові добровольці.
По відношенню до використання чи невикористання лікарських засобів оцінювалась частота та кількість прийому препаратів кожним учасником. Отримані результати, специфічні для когорти, були об’єднані у мета-аналізі з використанням методу зворотної дисперсії.
“Наша робота підкреслює важливість врахування ролі мікробіоти кишечника при розробці методів лікування, а також вказує на нові гіпотези, які можуть пояснити певні побічні ефекти, пов’язані із вживанням ліків”, – сказала Віч Віла. Ці асоціації потребують функціонального дослідження з урахуванням значення мікробіоти кишечника для здоров’я та широкого використання багатьох лікарських засобів. Адже індуковані ліками зміни мікробіоти кишечника можуть підвищити ризик розвитку кишкових інфекцій та ожиріння.
Після статистичної обробки отриманої інформації було встановлено, що якнайменш сім категорій препаратів мають сильний зв’язок із змінами в 46 кишкових таксонах.
Наприклад, мікробіота кишечника осіб, що приймали ІПП містила більшу кількість стрептококових бактерій у верхніх відділах шлунково-кишкового тракту, крім того спостерігалось посилення біосинтезу жирних кислот, тоді як у осіб, що використовували метформін, спостерігався більш високий рівень потенційно патогенної Escherichia coli (кишкової палички).
Щодо інших асоціацій:
- Збільшення резистентності до антибіотиків асоціювалось з використанням восьми різних категорій ліків: антиандрогенними оральними контрацептивами, інгаляторною формою бета-адреноміметиків, проносними засобами, метформіном, іншими пероральними протидіабетичними препаратами, ІПП, нестероїдними протизапальними препаратами та триптанами
- Використання селективних інгібіторів зворотного захвату серотоніну асоціювалось із великою кількістю Eubacterium ramulus, які сприяють деградації корисних дієтичних флавоноїдів
- Пероральні стероїди асоціювались із збільшенням кількості метаногенних бактерій, які пов’язують зі збільшенням показників маси тіла
“Ми вже знаємо, що на ефективність та токсичність певних препаратів впливає бактеріальний склад шлунково-кишкового тракту і мікробіота кишечника пов’язана з численними змінами у стані здоров’я”, – заявила Віч Віла в прес-релізі UEGW. “Тому важливо зрозуміти, до яких наслідків може привести вживання ліків на рівні мікробіому кишечника”.
Дослідники вказують на збільшення кількості повідомлень про зміни у складі мікробіоти кишечника, пов’язаних з ожирінням, діабетом, захворюваннями печінки, раком та нейродегенеративними захворюваннями.
Гейл Креші, доктор наук, RD із клініки Клівленда в Огайо, який не брав участі в дослідженні, прокоментував це таким чином: … добре відомо, що ліки можуть змінювати склад і різноманіття мікробів кишечника, зокрема ті з них, що змінюють рН шлунку (наприклад, ІПП) ), знищують бактерії (антибіотики) або змінюють рухливість (проносні).
Так само Девід Т. Рубін, доктор медичних наук з Університету Чикаго, сказав, що це дослідження сприяє розвиткові розуміння того, наскільки варіабельною може бути кишкова мікробіота. «Безумовно, зрозуміло, що харчування та запалення впливають на склад мікробіоти кишечника, проте оцінка впливу багатьох медикаментозних методів терапії раніше описана не була».
Джерело: Vich Vila A, et al “Impact of 41 commonly used drugs on the composition, metabolic function and resistome of the gut microbiome” UEG Week 2019; Abstract OP334.