Назад

08.09.2015. Ні, Ви не мусите пити по 8 склянок води на день!

”Людина не повинна змушувати себе випивати по 8 склянок води на день і наше суспільство зовсім не потерпає від зневоднення,” – запевняє всіх професор Медичної школи університету штату Індіана. Нещодавно газета The New York Times опублікувала ще одну зі статей  Аарона Е. Керролла,в якій відомий борець з медичними міфами наводить вагомі причини не хвилюватися з приводу дегідратації.

 A.Carrol                    

                                                                                          Аарон Е. Керрол

Якщо у світі існує міф, який ніколи не втратить свою популярність, то це, звичайно ж, міф про вісім склянок води на день.

Але це – неправда, адже він не має жодного наукового підґрунтя. І все ж, щоліта новини рясніють статтями про небезпечну та усюдисущу дегідратацію. Читаючи такі статті, складається враження, що дегідратація сягнула рівня епідемії, а по вулиці тільки і ходять дегідратовані дорослі та діти.

Давайте більш детально дослідимо це твердження.

У 2007 році я працював співавтором Британського медичного журналу (British Medical Journal) та відповідав за колонку медичних міфів. Міф про те, що кожна людина повинна випивати 8 склянок води на день був моєю першою публікацією. В результаті, цей випуск отримав значно більше уваги засобів масової інформації (навіть у газеті The Times), аніж будь-яке з виконаних мною досліджень.

Однак, це не мало ніякого значення. Два роки потому, ми опублікували збірку медичних міфів, в якій у котрий раз розвінчали думку про те, що людині необхідно  випивати 8 склянок води на день. Я сподівався, що це переконає людей не хвилюватися. Але я знову помилявся.

Багато людей вважають, що цей міф взяв свій початок у Рекомендаціях з харчування 1945 року, де зазначалося, що людина повинна споживати близько 2,5  літрів води на день. Однак, всі чомусь ігнорують речення, що йде слідом. Там додається: “Більша частина цього об’єму міститься у приготовленій їжі.”

Вода міститься у фруктах та овочах. Вона всюди: у соку, пиві, чаї та каві. І перш ніж ви скажете мені, що кава викликає дегідратацію, я відповім – дослідження свідчать, що це також міф.

Kid_water

Хоча я рекомендую воду як найкращий напій для споживання, вона точно не єдине джерело рідини. Не обов’язково вживати всю необхідну воду у вигляді напоїв. І не варто так сильно переживати, якщо ви ніколи не відчуваєте спраги. Тіло людини чітко налаштоване сигналізувати про потребу у рідині задовго до того, як розвинеться зневоднення.

Всупереч багатьом історіям, які ви можете почути, не існує жодного наукового доказу того, що вживання великої кількості рідини корисне для здоров’я. А загальновідомий факт, що пиття додаткової рідини робить шкіру більш еластичною, зволоженою та зменшує кількість зморшок, взагалі не був підтверджений. Дійсно, деякі ретроспективні когортні дослідження свідчать про зв’язок вживання більшої кількості рідини з кращими результатами експериментів.  Однак, ці дослідження  – приклад однієї з епідеміологічних проблем, а саме нездатності довести причинно-наслідковий зв’язок. Крім того, визначена дослідниками «велика кількість» вживаної рідини становила  набагато менше, аніж 8 склянок на день.

Проспективним дослідженням не вдалося довести позитивний вплив споживання більшої кількості рідини на функцію нирок чи зменшення смертності від різних захворювань при дотриманні такого питного режиму. Проведені рандомізовані дослідження також спростували позитивний вплив вживання великої кількості рідини, за виключенням специфічних випадків – наприклад, попередження повторної появи деяких видів каменів нирок.

Однак, величезна кількість рекламодавців та засобів масової інформації запевняють вас у протилежному. Кількість людей, котрі постійно носять з собою пляшку води, з кожним роком зростає, а продажі мінеральної води все підвищуються.

Цього літа потік незліченних коментарів був викликаний нещодавнім дослідженням, опублікованим у American Journal of Public Health. Дослідники використовували дані, отримані з 2009 по 2012 рік у Національній програмі з оцінки здоров’я та харчування (National Health and Nutrition Examination Survey) та обстежили 4134 дітей, віком від 6 до 9 років. Зокрема, вони розрахували середню осмолярність сечі, що є критерієм її концентрації. Чим вищі цифри осмолярності – тим концентрованіша сеча.  Kid_water3

Дослідники виявили,  що більш ніж у половини дітей значення осмолярності  сечі становили 800 мОсм/кг і вище. Також було встановлено, що діти, які випивали 8 склянок води на день, в середньому, мали на 8 мОсм меншу осмолярність сечі, ніж інші обстежувані.

Тож, якщо оцінювати стан, при якому осмолярність сечі становить 800 мОсм/кг і вище,  як «дегідратацію», то результати даного дослідження справді викличуть занепокоєння. Так і вчинили автори дослідження. Однак, більшість клініцистів абсолютно з ними не погоджується.

За спеціальністю я педіатр, і можу сказати, що у своїй практиці я майже ніколи не користувався значенням осмолярності сечі, як показником дегідратації. Коли я поцікавився у своїх колег, ніхто з них не вважав цифру у 800 мОсм/кг причиною для стурбованості. А пошукавши у мережі відповідні значення, виявив, що осмолярність сечі у межах до 1200 мОсм/кг є варіантом фізіологічної норми для дітей, що пов’язано з більшим ніж у дорослих діапазоном коливань даної величини.

Іншими словами, не варто хвилюватися, якщо осмолярність сечі вашої дитини становить 800 мОсм/кг. До того ж, ще в 2002 році у виданні Journal of Pediatrics було опубліковане дослідження, що мало за мету більш поглиблене вивчення питання. За його результатами, середні значення осмолярності сечі серед хлопчиків у Німеччині становили 844 мОсм/кг. У всіх параграфах статті, починаючи з третього і по останній, перелічена величезна кількість посилань на дослідження з усього світу, в яких зазначається, що середня осмолярність сечі дітей коливається від 392 мОсм/кг у Кенії до 964 мОсм/кг у Швеції.

Усі ці факти не спинили учасників останніх досліджень, і вони далі приймають 800 мОсм/кг за стандартну величину для визначення дегідратації у дітей. У 2012 році дослідження, опубліковане у Annals of Nutrition and Metabolism, свідчило, що близько двох третин дітей у Франції не вживають достатню кількість води.  В іншій  статті у журналі Public Health Nutrition зазначається, що майже дві третини дітей у Лос-Анджелесі та Нью-Йорку страждають на зневоднення. Перше дослідження фінансувала корпотація Nestlé Waters, друге – Nestec, дочірня компанія Nestlé.

Можливо, деякі діти справді страждають на дегідратацію і потребують більшої кількості рідини. Але в більшості випадків ми ризикуємо вважати звичайний фізіологічний стан хворобою. Коли дві третини здорових дітей рік за роком мають “патологічні” показники лабораторних досліджень, найімовірніше помиляються дослідники, а зі здоров’ям дітей все в порядку.

Ніякі з доказів не спиняють популяризацію вживання більшої кількості води. Це навіть стало частиною кампанії Мішель Обами під назвою  Drink Up”. У 2013 році, тодішній радник Білого дому з питань харчування, Сем Касс заявив, що “40 відсотків американців випивають менше половини рекомендованої кількості води на день.”

Не існує жодної офіційної рекомендації щодо кількості води, яку потребує людина щодня. Цей об’єм різниться в залежності від того, що їсть людина, де проживає, яку має масу тіла і чим займається. І якщо люди у нашій країні живуть довше, ніж будь-коли раніше та мають більш вільний доступ до напоїв, ніж за всю історію людства, думка про те, що всі ми дегідратовані –  просто неправда.

Підготувала А.Гециву                                                                                                          

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *