Назад

ВООЗ оприлюднила рекомендації відносно потреб у фолаті для жінок

05.05.2015

Для попередження виникнення однієї із найважчих груп вад внутрішньоутробного розвитку – дефектів нервової трубки (ДНТ) кількість фолату в еритроцитах жінок репродуктивного віку повинна перевищувати 400 нг/мл. Рекомендації ВООЗ, які оприлюднені 24 квітня 2015 року у Morbidity and Mortality Weekly Report, знову підкреслюють виключну важливість належного надходження фолату.

«ДНТ, включаючи spina bifida, аненцефалію і енцефалоцелє є серйозними дефектами розвитку головного та спинного мозку, які виникають протягом першого місяця вагітності внаслідок неповного закриття нервової трубки» – говорить Емі Кордеро з Національного центру вроджених дефектів і вад розвитку Центру контролю і попередження захворювань (Атланта, Джорджія, США).

«Рандомізовані контрольовані дослідження та емпіричні дослідження підтвердили, що адекватне щоденне споживання фолієвої кислоти перед і під час вагітності значно зменшує ризик ДНТ. Міністерство охорони здоров’я США рекомендує споживання 400 мкг фолієвої кислоти щоденно усім жінкам, які можуть завагітнити, для попередження ДНТ.»

В той час як ВООЗ оцінює глобальну частоту ДНТ на рівні 300 000 випадків на рік, її реальна поширеність лишається невизначенною, так як багато країн не реєструють належним чином такі випадки.

Всесвітня організація охорони здоров’я оприлюднила нові рекомендації для зменшення поширеності ДНТ шляхом оцінки популяційного ризику та необхідності запровадження профілактичних програм з подальшою оцінкою їх ефективності. Ключові стратегії включають фортифікацію фолієвою кислотою певних продуктів із високим рівнем споживання та периконцепційний прийом дієтичних добавок із належним вмістом фолієвої кислоти.

Нові рекомендації ВООЗ містять наступні положення:

  • Для зменшення популяційного ризику ДНТ концентрація фолату в еритроцитах крові жінок репродуктивного віку повинна перевищувати 400 нг/мл (906 нмоль/л) (ступінь рекомендацій – сильний, рівень доказовості – низький).
  • Серед жінок репродуктивного віку вміст пороговий рівень фолату в еритроцитах повинен дорівнювати 400 нг/мл (906 нмоль/л), цей показник можна використовувати в якості маркера недостатності (ступінь рекомендацій – сильний, рівень доказовості – низький). Цей маркер застосовується для виявлення фолатної недостатності на популяційному рівні, так як не всі випадки ДНТ зумовлені дефіцитом фолатів. Наголошується, що клініцисти не повинні використовувати цей пороговий рівень фолату в ерітроцитах для прогнозування ризику ДНТ під час вагітності у конкретної жінки.
  • На популяційному рівні ВООЗ не рекомендує порогові кількості вмісту фолатів у сироватці для оцінку ризику ДНТ у жінок репродуктивного віку (ступінь рекомендацій – сильний, рівень доказовості – низький). Перед спробою використання такого індикатору кожна країна має спочатку визначити у себе кореляцію між концентраціями фолату в сироватці і еритроцитах для встановлення відповідного порогового рівня для сироватки.
  • Найбільш надійним варіантом, який надає співставні результати при порівнянні між країнами є встановлення вмісту фолату в еритроцитах за допомогою мікробіологічного аналізу (ступінь рекомендацій – сильний, рівень доказовості – середній).

Автори рекомендацій наголошують на тому, що не зважаючи на важливість моніторингу достатності фолатів, не усі ДНТ є спричиненими дефіцитом фолієвої кислоти.

Повну версію рекомендацій можна отримати за наступним посиланням:

Morb Mortal Wkly Rep. 2015;64:421-423. Full text

 

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *