Назад

ЇЖА ТА ФЕРТИЛЬНІСТЬ: Що слід їсти жінкам для збільшення ймовірності зачати дитину?

У молодої пари з дітородною спроможністю шанси зачаття складають 25%-30% у перший місяць цілеспрямованих спроб. До завершення першого року 85% пар досягають успіху, а решта 15% отримують діагноз безплідності.

Порушення дітородної функції має багато причин (наприклад, проблеми з овуляцією, оклюзія труб, низька кількість сперматозоїдів). Ще низка факторів зменшують ймовірність вагітності (старший вік, ендометріоз, низький оваріальний резерв).

Оваріальний резерв та вік відносяться до немодифікованих факторів, тоді як вага тіла та спосіб життя можуть бути оптимізовані для покращення дітородної функції. Подружжя часто ставлять запитання щодо ідеальної дієти, яка може сприяти зачаттю та фізіологічному перебігу вагітності.

Нещодавній огляд доктора Chiu з колегами, результати якого опубліковані у вересневому числі журналу «Fertility and Sterility» Американської асоціації репродуктивної медицини, узагальнив дані епідеміологічних досліджень впливу харчування та вживання дієтичних добавок на фертильність.

Автори огляду дійшли до наступних висновків щодо користі окремих харчових речовин та моделей харчування.

 

Фолієва кислота

Вітамін В9 (фолат) є надзвичайно важливим для статевих клітин та для розвитку вагітності. Рекомендованою дозою для попередження дефектів нервової трубки є 400-800 мкг.

Жінки, які приймають дієтичні добавки з фолієвою килотою, мають набагато менший ризик порушення овуляції, у них строк до запліднення значно коротший.

Прийом понад 800 мкг фолієвої кислоти асоційований з кращими результатами штучного запліднення (ШЗ) порівняно з пацієнтками, які приймають її в кількості менше 400 мкг.

 

Вітамін D

Може впливати на дітородну функцію через рецептори, які локалізуються в яєчниках та ендометрії. Дефіцит вітаміну D із значним його зниженням у крові (< 20 нг/мл) асоціюється із ризиком спонтанного невиношування вагітності.

У деяких публікаціях говориться про кращі шанси на вагітність після ШЗ у жінок, в яких визначається адекватний рівень вітаміну D (> 30 нг/мл) порівняно з тими, у кого рівень 25-гідроксівітаміну D недостатній (20-30 нг/мл) або дефіцитний (< 20 нг/мл). Але ці твердження поки що лишаються суперечливими.

 

Вуглеводи

Споживання вуглеводної їжі впливає на рівень глюкози, чутливість тканин до інсуліну та ймовірно через ці механізми може впливати на репродукцію. Такі ефекти найбільш виражені у жінок з синдромом полікістозних яєчників (СПЯ).

При наявності СПЯ зменшення надходження глюкози покращує чутливість тканин до інсуліну та оптимізує функціонування яєчників включно з овуляторною функцією. Цільні злаки (як джерело харчових волокон з обмеженим вмістом глюкози та фруктози) зумовлюють покращення чутливості до інсуліну та позитивно впливати на стан дітородної функції.

 

Дієтичні добавки з Омега-3 поліненасиченими жирними кислотами (ПНЖК)

Отримано докази зменшення ризику ендометріозу на фоні високого рівня споживання Омега-3 ПНЖК. Результати низки досліджень також демонструють збільшення ймовірності вагітності та народження живої дитини при високому рівні Омега-3 ПНЖК.

 

М’ясо, риба та молочні продукти

У різних публікаціях висловлюються неоднозначні думки щодо впливу молочних продуктів на репродуктивну функцію. Є повідомлення про покращення результатів ШЗ, асоційовані зі збільшенням споживання молочних продуктів. Інші джерела повідомляють про можливі небезпечні впливи на ембріон при споживанні м’яса, риби та молочних продуктів, контамінованих різними забруднювачами. У той же час, високий рівень споживання риби асоційований з позитивним впливом на фертильність.

 

Модель харчування

Найбільш сприятливою зачаттю дитини є здорова, збалансована дієта. Позитивні дані повідомляються щодо прихильності середземноморській дієті (передбачає високий рівень споживання фруктів, овочів, риби, птиці та оливкової олії) у жінок, які мають діагноз безплідності.

Вітаміни та мікроелементи, які мають важливий вплив на запліднення та перебіг вагітності переважно мають надходити у складі натуральних продуктів, з яких вони найкраще засвоюються.

Йод, фолієва кислота, вітамін D, залізо та кальцій мають додатково споживатись у складі вітамінно-мінеральних комплексів або дієтичних добавок.

Надмірна вага та ожиріння

Найкращі результати у намаганні завагітніти мають жінки із нормальною масою тіла, що забезпечується відповідністю надходження калорій їх витратам. Ожиріння зменшує ймовірність зачаття та ускладнює перебіг вагітності. Набір ваги протягом виношування дитини має відповідати рекомендованому для уникнення ускладнень та забезпечення фізіологічних пологів.

 

Небажані харчові речовини

Перед зачаттям, під час вагітності та при грудному вигодовуванні жінкам слід відмовитись від куріння, вживання марихуани та алкоголю. Доцільно також обмежити споживання напоїв з кофеїном.

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *