Їжа та настрій: огляд можливостей пребіотичних та пробіотичних інтервенцій при лікуванні тривоги та депресії у дорослих Новини,Рекомендації по харчуванню

435837184

Між мозком та шлунково-кишковим трактом існує двонаправлений зв’язок. Продукти, до складу яких входять бактерії, що позитивно впливають на мікробіом шлунково-кишкового тракту, називають пробіотиками; сполуки, що сприяють розвитку цих бактерій, називаються пребіотиками. То чи може терапевтичний вплив на рівні мікробіому лікувати психіатричні стани, включаючи депресію та тривожність? На сьогодні не існує консенсусу щодо такого лікування.

В рамках систематичного огляду було проаналізовано бази даних та сайти із результатами досліджень щодо використання пре- та / або пробіотиків з метою лікування депресії та / або тривожних розладів. До аналізу включались роботи за останні 15 років. Якість матеріалу оцінювали за допомогою модифікованого списку CASP. Цей огляд спеціально зосереджений на кількісній оцінці пацієнтів з клінічними діагнозами «депресія та / або тривожний розлад».

Всім критеріям відповідали лише 7 досліджень. Всі вони продемонстрували значне поліпшення одного або декількох показників, що вимірюють ефект, який надає застосування пребіотиків (пробіотиків), порівняно з відсутністю лікування / плацебо або порівняно з базовими показниками.

За результатами представленого огляду можна зробити висновок, що використання пре- / пробіотиків може бути корисним допоміжним лікуванням. Крім того, пацієнти з певними супутніми захворюваннями, такими як СПК, можуть отримати більшу користь від такого лікування, враховуючи, що пребіотик є корисним методом лікування інших станів, які не були основним напрямком цього дискурсу. Отримані результати обмежені кількома факторами: розміри вибірки (адекватні, хоча й ненадійні); коротка тривалість дослідження, невизначені довгострокові наслідки та схильність до ремісії.

Наші результати підтверджують, що пре- / пробіотична терапія вимагає подальшого дослідження. Зусилля дослідників повинні бути спрямовані на з’ясування того, чи може зберігатись ефективність пре- / пробіотичної терапії при депресії та / або тривожних розладах у більшій кількості тестових груп та чи будуть зберігатись досягнуті ефекти шляхом подовження тривалості лікування або після припинення лікування. Ефекти різних компонентів терапії  слід досліджувати окремо, а не комбінувати, лише таким чином вдасться з’ясувати, чим насправді обумовлені спостережувані ефекти. Пріоритетним завданням є створення механістичних пояснень досягнутих результатів.

Джерело: Noonan S, Zaveri M, Macaninch E, et al. Food & mood: a review of supplementary prebiotic and probiotic interventions in the treatment of anxiety and depression in adults. BMJ Nutrition, Prevention &Health 2020;0. doi:10.1136/bmjnph-2019-000053

Їжа та настрій: огляд можливостей пребіотичних та пробіотичних інтервенцій при лікуванні тривоги та депресії у дорослих
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *