Назад

ЯКА ДІЄТА ЗУМОВЛЮЄ БІЛЬШУ ВТРАТУ ВАГИ – НИЗЬКОЖИРОВА АБО НИЗЬКОВУГЛЕВОДНА?

Багато років поспіль відповідь на це питання змінювалась на діаметрально протилежну. Спочатку жир вважався найбільшим ворогом, його обмеження фігурувало у більшості програм із зменшення зайвої ваги. У теперішній час вектор змінився і все більшу популярність набувають низьковуглеводні дієти.

Нещодавно було проведене рандомізоване дослідження з вивчення впливу різних факторів на ефективність дієтичних інтервенцій (DIETFITS- The Diet Intervention Examining The Factors Interacting with Treatment Success) з включенням 609 пацієнтів, які дотримувались здорової збалансованої дієти з низьким вмістом вуглеводів (ДНВВ) або з низьким вмістом жирів (ДНВЖ) протягом одного року.

Автори дослідження також вивчали вплив генетичних особливостей суб’єктів у групі ДНВЖ. Крім того, вивчався рівень інсуліну після споживання страв для встановлення можливої кращої відповіді на застосування низьковуглеводної дієти.

Наприкінці 12 місяців спостереження не було встановлено достовірної різниці у зменшенні маси тіла між учасниками двох досліджуваних груп. У групі ДНВЖ середня втрата ваги склала 5,3 кг у порівнянні із 6,0 кг групі ДНВВ (різниця статистично недостовірна). Генетичні особливості та кількість інсуліну через 30 хв. після вживання їжі не надають можливості прогнозування ефективності ДНВВ або ДНВЖ.

Як оцінювати результати цього дослідження? З одного боку, вони мають сподобатись прибічникам збалансованої гіпокалорійної дієти, яка призначається для зменшення ваги. Низка попередніх досліджень вже довели її аналогічну ефективність у порівнянні з дієтичними планами, які мають різний вміст макронутрієнтів (білків, жирів та вуглеводів). Крім того, повідомляється про краще виконання дієтичних рекомендацій, що становлять основу збалансованої дієти.

З іншого боку, критичний погляд на методологію дослідження Gardner et al. дозволяє припустити вплив певних нюансів. Зокрема, різниця у вмісті макронутрієнтів була: ДНВЖ у порівнянні з ДНВВ: вуглеводи 48% проти 30%; жири 29% проти 45%; білки 21% проти 23%, відповідно. Отже, можливо різниця у вмісті основних харчових речовин – джерел калорій була недостатньо значною, щоб продемонструвати достовірний вплив на втрату маси тіла.

Нарешті, дані про споживання харчових продуктів та страв, а також щодо фізичної активності повідомлялись учасниками дослідження. Це також може причиною отримання необ’єктивної інформації із наступними похибками та суб’єктивізацією результатів аналізу.

Тим не менш, в обох групах було досягнуто головної мети дієтичних інтервенцій – зменшення надлишкової маси тіла незалежно від відносного вмісту жирів або вуглеводів.

Результати дослідження опубліковані у журналі Американської Медичної Асоціації (Effect of Low-Fat vs Low-Carbohydrate Diet on 12-Month Weight Loss in Overweight Adults and the Association With Genotype Pattern or Insulin Secretion: The DIETFITS Randomized Clinical Trial. JAMA 2018 Feb 20;319(7)667-679, CD Gardner, JF Trepanowski, LC Del Gobbo, ME Hauser, J Rigdon, JPA Ioannidis, M Desai, AC King.

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *