Назад

ЧИ Є РИБА НАСТІЛЬКИ КОРИСНОЮ ДЛЯ ЗДОРОВ’Я СЕРЦЯ?

Великий об’єднаний аналіз масштабних досліджень PURE, ONTARGET, TRANSCEND та ORIGIN

Результати підсумкового аналізу великих епідеміологічних досліджень говорять про зменшення довгострокового ризику серцево-судинних захворювань (ССЗ) для людей із високим ризиком розвитку ССЗ та наявними судинними захворюваннями, яке ймовірно пов’язане з помірним споживанням риби. Водночас, для загальної популяції подібний зв’язок не встановлений.

 

У популяційному дослідженні «PURE», яке тривало приблизно 9,1 років, учасники, які до включення в дослідження не мали серцево-судинних захворювань, споживаючи 350 г риби (або чотири порції) на тиждень, не мали зменшення основних  серцево-судинних подій (HR 0,95, 95% ДІ 0,8-1,04) та загальної смертності (HR 0,96, 95% ДІ 0,88-1,05) порівняно з тими, хто споживав мало риби або взагалі не вживав її.

 

Натомість, помірне споживання риби – 175 г (дві порції) на тиждень асоціювалося зі зниженим ризиком серцево-судинних подій (HR 0,84, 95% ДІ 0,73-0,96) та загальної смертності (HR 0,82, 95% ДІ 0,74-0,91) серед меншої когорти людей («ONTARGET», «TRANSCEND» та «ORIGIN»), які мали судинні захворювання або діабет. Більш високе споживання риби (>2 порцій на тиждень) не асоціювалося із подальшим зменшенням ризиків для цієї групи.

 

Доктор Ендрю Менте з інституту Дослідження Здоров’я Населення та університету Макмастера (Онтаріо, Канада) разом з колегами в онлайн-журналі «JAMA Internal Medicine» зазначили, що асоціації були подібними і для раптової смерті від ССЗ, з суттєвою перевагою для людей з наявними судинними захворюваннями.

 

Таким чином, результати дослідження узгоджувались з дієтичними рекомендаціями, в яких зазначено, що вживання риби принаймні два рази на тиждень є корисним для профілактики ССЗ .

 

Доктор Даріуш Мозаффарян з університету Тафтса (Бостон) запевнив, що відсутність зниження ризиків ССЗ у когортному дослідженні PURE не може затьмарити велику кількість попередніх спостережень, які підтверджують серцеві переваги споживання риби для загальної популяції.

 

Більше того, Мозаффарян припустив, що небезпечні прояви ССЗ (включаючи, інфаркт міокарда, інсульт, серцеву недостатність або раптову смерть) могли перешкодити виявленню користі споживання риби для пацієнтів, які не мають ССЗ, оскільки у них подібні ускладнення природньо виникають суттєво рідше.

 

Попередні дослідження серед загальної популяції свідчать про те, що користь вживання риби або омега-3 жирних кислот є найбільшою для запобігання коронарних подій, таких як смерть від інфаркт міокарду та ІХС (ішемічна хвороба серця) порівняно із комплексними ССЗ, включаючи інсульт.

 

Щодо слідів ртуті та інших забруднювачів у рибі, Мозаффаріан зазначив, що їх присутність на нинішніх рівнях навряд чи зможе применшити серцеві переваги вживання риби. Однак вагітній жінці слід уникати деяких видів риби, що містять ртуть (наприклад, риба-меч, скумбрія, синій тунець та будь-яка риба, виловлена в забруднених районах).

 

Загалом  ці чотири дослідження включали 191558 осіб (середній вік 54 роки, 47,9% чоловіків) з 58 країн. Серед них 51 731 мали захворювання судин. Споживання риби реєстрували за допомогою перевірених анкет частоти споживання їжі.

 

В середньому спостереження тривало близько 7,5 років для чотирьох досліджень.

 

Дослідження «PURE» представило найбільшу кількість пацієнтів до збірного аналізу. З 144745 учасників 5,3% мали ССЗ.

 

Популяційне дослідження «ORIGIN» було єдиним, яке надавало інформацію про тип споживаної риби. Виявилося, що жирна риба (лосось, сардини, тунець і скумбрія) мала більш значні асоціації з нижчим ризиком ССЗ (HR 0,94 на 5 г, 95% ДІ 0,92-0,97), тоді як інші види риби не мали такого ефекту.

 

Також споживання риби було пов’язано з нижчими рівнями тригліцеридів, але також вищим рівнем холестерину ЛПНЩ у суб’єктів як з існюючими ССЗ, так і без них.

 

Дослідники зазначили, що вивчення впливу споживання риби та наслідків для ССЗ є важливим для отримання певних рекомендацій, оскільки існують асоціації з маркерами ризику ССЗ, деякі з яких можуть бути захисними, а інші -шкідливими (оскільки певні види риби можуть містити ртуть та інші забруднюючі речовини).

Група Менте також визнала, що об’єднаний аналіз мав певні обмеження, такі як самозвітування та нестача певних даних.

 

Мозаффарян зауважив, що у подальших дослідженнях необхідно зосередитись на багатьох невирішених питаннях щодо споживання та методів приготування риби, а також основних ризиків для учасників та конкретних клінічних результатів.

 

Джерело:

Mohan D, et al “Associations of fish consumption with risk of cardiovascular disease and mortality among individuals with or without vascular disease from 58 countries” JAMA Intern Med 2021; DOI: 10.1001/jamainternmed.2021.0036.

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *