Назад

Чи можуть пробіотики допомогти вам схуднути?

Пробіотики – це живі організми, які зустрічаються в кишечнику. Багато добавок і ферментованих продуктів також містять пробіотики. Деякі люди задаються питанням, чи можуть пробіотики допомогти їм схуднути.

Прийом пробіотичних добавок може допомогти зберегти баланс кишкової флори і сприяти підтриманню здоров’я в організмі, підвищуючи роботу органів травлення та імунної системи.

Незважаючи на те, що дослідження все ще тривають, деякі дані свідчать про те, що пробіотики дійсно можуть допомогти людині схуднути, або, що погане здоров’я кишечника пов’язане з ожирінням.

 

То чи можуть пробіотики допомогти вам схуднути?

Існує багато різних мікроорганізмів всередині нашого тіла і на його поверхні, переважно у формі дружніх бактерій. Дослідники вважають, що деякі з цих бактерій можуть відігравати певну роль у зниженні ваги.

Корисні бактерії кишечнику допомагають розщеплювати і перетравлювати їжу. Вони також допомагають синтезувати поживні речовини та вітаміни для всього організму. Пробіотичні бактерії харчуються харчовими волокнами і перетворюють їх на корисні сполуки.

 

Пілотні дослідження 2013 року свідчать про те, що дисбактеріоз кишечника асоціюється з  ожирінням, хоча не обов’язково є його основною причиною. В результатах одного з досліджень 2015 року зазначається, що люди зі здоровою вагою і люди з ожирінням демонструють помітні відмінності у складі кишкової мікрофлори. Відповідні лабораторні дослідження демонструють, що зміна у складі кишкової мікрофлори тварин призводить до того, що вони втрачають або набирають вагу відповідно. Однак у людей зміна у складі мікрофлори кишечника далеко не завжди супроводжується зазначеними вище ефектами. Автор зазначає, що на підставі проведених досліджень ми можемо стверджувати, що при наборі ваги в кишечнику людини дійсно відбуваються зміни на рівні мікрофлори, проте вони не є головним чинником накопичення жирової тканини, а радше є результатом тих змін, що відбуваються в організмі.

 

Дослідник визначив наступні фактори, які можуть змінити кишкову флору людини в процесі набору ваги:

 

 • дієта з високим вмістом жирів
 • висококалорійна дієта
 • використання штучних підсолоджувачів
 • порушений циркадний ритм

 

На теперішній час існує певна кількість доказів, які свідчать про те, що деякі пробіотики можуть допомогти людям схуднути. Зокрема дослідження, опубліковане в British Journal of Nutrition вивчало вплив Lactobacillus rhamnosus, на людей з ожирінням. В ньому мова йде про те, що жінки, які приймали пробіотичні добавки, втратили більше ваги під час дослідження, ніж жінки, які приймали плацебо. Крім того, група, яка приймала пробіотичні добавки, продовжувала втрачати більшу вагу на етапі підтримання ваги, після того, як вони закінчили дієту. Проте, у чоловіків такі ж ефекти не спостерігались.

 

Інше дослідження 2013 року розглянуло вплив Lactobacillus fermentum і Lactobacillus amylovorus.

 

Під час дослідження здорові особи, які мали надлишкову вагу, їли йогурт, який містив ці штами Lactobacillus протягом 6 тижнів. Наприкінці цього періоду учасники втратили в середньому 3–4% жиру.

 

Дослідники також вивчили вплив Lactobacillus gasseri на втрату жиру. У цьому дослідженні люди з надлишковою вагою, які вживали кисломолочні продукти, що містять корисні бактерії, втратили 8,2–8,5% жиру на животі протягом 12 тижнів. Однак, після припинення зазначеної інтервенції весь цей жир жиру повернувся. Це свідчить про те, що пробіотики можуть допомогти людям схуднути в деяких випадках, але дослідники все ще повинні продовжувати вивчення цього питання для підтвердження отриманих попередніх висновків.

 

Низька бактеріальна різноманітність може також впливати на ожиріння. Наприклад, автор огляду 2015 року виявив, що існує зв’язок між низьким розмаїттям флори та запаленнями в організмі. Низьке мікробне різноманіття також може бути фактором ризику проблем, пов’язаних з ожирінням, таких як метаболічний синдром і діабет 2 типу.

 

З урахуванням цих фактів, прийом пробіотиків може принести користь не тільки у якості зусилля, спрямованого на втрату ваги, але і для зміцнення загального здоров’я.

 

Типи

Найбільш поширеними пробіотиками є групи Lactobacillus і Bifidobacterium. Кожна з них містить багато різних бактерій. Пробіотики можуть також містити інші корисні компоненти, наприклад Saccharomyces boulardii.

 

Більш популярні на ринку бактерії і найбільш вивчені щодо їх впливу на здоров’я:

 

 • Lactobacillus acidophilus
 • Lactobacillus bulgaricus
 • Lactobacillus fermentum
 • Lactobacillus amylovorous
 • Lactobacillus gasseri
 • Lactobacillus rhamnosus
 • Bifidobacterium longum
 • Bifidobacterium bifidum

 

Однак кишечник містить сотні різних типів мікроорганізмів, загальною кількістю понад 100 трильйонів. І не існує жодних доказів того, що саме якийсь певний тип пробіотиків може допомогти людині втратити вагу більш ефективно, ніж будь-який інший.

 

Як використовувати пробіотики

Є два різних способи, якими людина може додати корисні пробіотики до своєї регулярної дієти:

 

Добавки

Є багато пробіотичних добавок. Ці продукти зазвичай включають штами бактерій Lactobacillus або Bifidobacterium. Іноді вони містять обидва.

 

Ферментовані продукти

Багато продуктів містять ці здорові організми. Йогурт мабуть найбільш відоме дієтичне джерело пробіотиків. Йогурт – це молоко, яке ферментується специфічними штамами Lactobacillus або Bifidobacterium.

 

Інші ферментовані продукти, які часто містять корисні бактерії, включають:

 

 • кефір
 • квашена капуста
 • комбуча
 • кисломолочні сири
 • сирий яблучний оцет
 • кімчі
 • натто, місо або темпе

 

Інші переваги пробіотиків

Національний центр комплементарного та інтегративного здоров’я стверджує, що різні пробіотики можуть працювати по-різному, реалізуючи широкий спектр функцій, що включають:

 

 • пригнічення надмірного росту шкідливі бактерії
 • підтримка балансу на рівні корисних мікроорганізмів
 • стимулювання реакції імунної системи
 • захист бар’єру травного тракту від шкідливих мікроорганізмів

 

На додаток до сприяння здоровому травленню, пробіотики можуть мати багато інших ефектів.

 

Резюме

Дослідження пробіотиків все ще відносно нові і їхня кількість щоденно зростає. Вчені вважають, що існує зв’язок між втратою бактеріальної різноманітності на рівні кишечника та ожирінням. Крім того, певна кількість досліджень вказує на те, що деякі пробіотики, наприклад штами Lactobacillus, можуть допомогти людям втратити вагу або жир.

Однак, пробіотики не є гарантованою стратегією втрати ваги. Експерти вважають, що вони можуть бути лише частиною всеосяжної програми, спрямованої на зниження надлишкової ваги. Вони не замінять дієту і фізичні вправи.

Найкращий спосіб використання пробіотиків для загального здоров’я і втрати ваги може полягати в тому, щоб включити їх у поживну, різноманітну дієту, багату овочами, фруктами та іншими цільними продуктами.

 

Посилання:

 1. Can probiotics help you lose weight? Last reviewed Fri 24 May 2019 https://www.medicalnewstoday.com/articles/325291.php
 2. Bell, D. S. (2015). Changes seen in gut bacteria content and distribution with obesity: Causation or association? [Abstract]. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26474235
 3. Guarner, F. (2015). The gut microbiome: What do we know? https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6490470/
 4. Kadooka, Y., et al. (2013). Effect of Lactobacillus gasseri SBT2055 in fermented milk on abdominal adiposity in adults in a randomised controlled trial [Abstract]. https://www.cambridge.org/core/journals/british-journal-of-nutrition/article/effect-of-lactobacillus-gasseri-sbt2055-in-fermented-milk-on-abdominal-adiposity-in-adults-in-a-randomised-controlled-trial/304E3E2EE11E0D3D4F5D85E7046118A1
 5. Omar, J. M., et al. (2013). Lactobacillus fermentum and Lactobacillus amylovorus as probiotics alter body adiposity and gut microflora in healthy persons [Abstract]. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1756464612001399
 6. Probiotics: In depth (2016). https://nccih.nih.gov/health/probiotics/introduction.htm
 7. Sanchez, M., et al. (2014). Effect of Lactobacillus rhamnosus CGMCC1.3724 supplementation on weight loss and maintenance in obese men and women. https://corpus.ulaval.ca/jspui/bitstream/20.500.11794/15362/1/effect_of_lactobacillus_rhamnosus_cgmcc13724_supplementation_on_weight_loss_and_maintenance_in_obese_men_and_women.pdf
 8. Shen, J., et al. (2012). The gut microbiota, obesity and insulin resistance. http://or.nsfc.gov.cn/bitstream/00001903-5/124968/1/1000003466852.pdf

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *