ЧИ МОЖНА УБЕЗПЕЧИТИСЬ ВІД ЗАХВОРЮВАНЬ НИРОК ЗАВДЯКИ ЗБІЛЬШЕННЮ СПОЖИВАННЯ ВОДИ? Новини,Рекомендації по харчуванню

8a57ae25acdfc2ee50beca7702964d3f

Усім відома приказка: «Одне яблуко на день тримає вас подалі від зустрічі з лікарем». Останнім часом пацієнти запитували про збільшення споживання води для запобігання нирковим захворюванням, згідно з рекомендаціями нефрологів.

Протягом багатьох років все більше лікарів-нефрологів та лікарів первинної ланки медичної допомоги рекомендують пити більше води для того, щоб розчинити ще невідомі  нефротоксини або просто для занурення нирок у дружнє середовие. На перший погляд, ця рекомендація, здається, має сенс, але два дослідження показують, що надмірне споживання води не дасть нашим ниркам захисту, на який ми так сильно сподіваємось.

Близько 4 років тому вчені з Канади провели рандомізоване широкомасштабне клінічне, хоча не досить досконале за методологією дослідження, яке отримало назву «Хронічні захворювання нирок та споживання води», щоб визначити, чи може високе споживання води уповільнити зниження функціональної спроможності нирок.

Протягом одного року спостереження, пацієнтам з хронічним захворюванням нирок 3 стадії або вище було запропоновано збільшити щоденну норму споживання води на 1,0-1,5 л/добу або не змінювати її. Використовуючи оцінку швидкості клубочкової фільтрації (ОШКФ) (на основі показників креатиніну або цистатину С) було встановлено, що додаткове споживання води в групі втручання не захищало від подальшого погіршення ниркової функції.

Враховуючи те, що основним обмеженням була можлива відсутність прихильності до збільшення споживання води (у більшості пацієнтів виділення сечі збільшилося лише на 600 мл/добу), на думку вчених, дане дослідження є першим науковим відкриттям того, що високе споживання води не є захисним механізмом для нирок, як це вважалося раніше.

Тим не менш, професійні організації залишаються зосередженими на перевагах високого споживання води для здоров’я нирок. Короткі клінічні дослідження показують, що споживання води може знизити рівень глюкози натщесерце або відновити гемодинамічну стабільність. Це невеликі дослідження з короткими періодами спостереження, тож справжню користь споживання води точно оцінити наразі не є можливим.

Щоб допомогти вирішити цю проблему, дослідники провели трирічне проспективне дослідження 1265 пацієнтів із хронічними захворюваннями нирок 3 стадії або вище, щоб визначити, яка кількість споживання води (якщо така кількість існує) допоможе запобігти зниженню функції нирок.

Дослідження показало, що учасники, які знизили осмолярність сечі від вихідного рівня 374 мОсм/л до  <326 мОсм/л, мали найбільше зниження ОШКФ (на основі показників креатиніну). Пацієнти, які щодня випивали найменшу або найбільшу кількість води (<0,5 або >2,0 л/добу відповідно), мали найбільшу ймовірність зниження функції нирок (коефіцієнт ризиків 1,92 та 2,43 відповідно) у порівнянні з тими, хто споживав помірну кількість води ( 1,0-1,5 л/добу).

Що необхідно знати пацієнтам?

Результати свідчать про те, що ми не повинні сильно зосереджуватися на кількості випитої води. Найкращим варіантом є помірне споживання води (1,0-1,5 л/добу), але пиття надмірної кількості води не забезпечить жодного захисту.

Два вищезгаданих дослідження поставили під сумнів переконання про можливість очищення нирок надмірною кількістю води. Подібно до того, як одне яблуко в день насправді не допоможе запобігти зустрічі з лікарем, так і пиття великої кількості води не запобігає захворюванням нирок. Помірне споживання води — це єдине, що лікарі можуть рекомендувати на основі наявних результатів.

Джерело:

Tejas P. Desai. Will Drinking More Water Keep Kidney Disease Away? — Medscape — Aug 17, 2021.

ЧИ МОЖНА УБЕЗПЕЧИТИСЬ ВІД ЗАХВОРЮВАНЬ НИРОК ЗАВДЯКИ ЗБІЛЬШЕННЮ СПОЖИВАННЯ ВОДИ?
1 vote, 5.00 avg. rating (87% score)

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *