Назад

Чи може споживання йогурту зменшити ризик виникнення колоректальних поліпів?

За різними оцінками, від 30 до 50% дорослих людей мають колоректальні поліпи, дві третини з яких – це аденоми, а третина – гіперпластичні. Захворюваність на колоректальний рак та колоректальні поліпи зростає серед дорослих осіб молодшого віку, а чинниками ризику, що сприяють цьому збільшенню є ожиріння, малорухливий спосіб життя, зниження фізичної активності, діабет та дієта з високим вмістом жиру. З урахування сказаного, існує великий інтерес до колоректальних поліпів та профілактики раку.

 

Так, в одному з останніх досліджень, Цао та його колеги вивчили можливу зворотну асоціацію – споживання йогурту/поліп. Вони оцінювали дані, отримані від 32 606 чоловіків із дослідження спостереження за медичними працівниками та 55 743 жінок з дослідження медичних сестер, які проходили ендоскопію нижнього відділу шлунково-кишкового тракту з 1986 по 2012 рік. Учасники надали детальну інформацію щодо демографії, способу життя та дієти, включаючи споживання йогурту кожні 4 роки.

Автори скоригували результати для декількох змінних, таких як вік, часовий період ендоскопії, кількість ендоскопій, час після останньої ендоскопії та причина поточної ендоскопії. Деякі результати були додатково скориговані щодо росту, ІМТ, сімейного анамнезу колоректального раку (КРР), діабету, стажу куріння, прийому алкоголю, фізичної активності, регулярного вживання аспірину та нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП). Також оцінювалась доза загального вітаміну D, не йогуртових молочних продуктів, загальної кількості спожитих калорій, вживання червоного та обробленого м’яса, харчових волокон, фолатів, загального споживання кальцію, стан менопаузи та вживання гормонів в період менопаузи. Аналіз проводився з використанням альтернативного індексу здорового харчування-2010.

Автори задокументували 5811 аденом у чоловіків та 8116 аденом у жінок. Вони виявили, що у чоловіків, які споживали принаймні ≥2 порції йогурту на тиждень порівняно з тими, хто не вживав, відношення шансів (ВШ) щодо виникнення звичайної аденоми становило 0,81 (95% ДІ 0,70-0,94, P = 0,01). Ця асоціація була більш вираженою для аденоми з високим злоякісним потенціалом (ВШ 0,74, 95% ДІ 0,59-0,92, P = 0,01), порівняно з тими, хто має низький ризик (ВШ 0,90).

Автори виявили зворотну асоціацію між споживанням йогурту та розвитком аденом товстої кишки, крім ректальних (ВШ 0,82, 95% ДІ 0,70-0,95, P = 0,01). Це може бути частково пояснене зниженням pH кишечника, що забезпечує більш сприятливе середовище для дії пробіотиків.

Зниження ризику у чоловіків склало 19% для звичайних поліпів і 26% для поліпів з більш високим злоякісним потенціалом, повідомив Інь Цао, доктор медичних наук, з Медичної школи Вашингтонського університету в Сент-Луїсі.

Ця асоціація не залежала від споживання кальцію та не йогуртних молочних продуктів, а зниження було більш значним по відношенню до поліпів товстої кишки, ніж для поліпів прямої кишки – 18% проти 5%.

Однак автори не виявили зв’язку між споживанням йогурту та виникненням поліпів у жінок. У 2011 році італійське дослідження мало схожі результати, сповістивши про більш виражений захисний ефект споживання йогурту у чоловіків, ніж у жінок.

Цао та його колеги припустили, що у чоловіків йогурт може знизити ризик аденоми через протизапальний вплив на слизову оболонку товстої кишки та зменшення дисфункції кишкового бар’єру.

Автори підсумували, що для підтвердження отриманих висновків, а також для уточнення основних біологічних механізмів, пов’язаних із статевими та анатомічними відмінностями, майбутні дослідження повинні проводитись у різних расових та етнічних групах.

Джерело: Zheng X, et al “Yogurt consumption and risk of conventional and serrated precursors of colorectal cancer” Gut 2019; doi: 10.1136/gutjnl-2019-318374.

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *