ХВОРОБА АЛЬЦГЕЙМЕРА ТА ЇНШІ ПРИЧИНИ ДЕМЕНЦІЇ ПОВ’ЯЗАНІ ІЗ СПОЖИВАННЯМ ТРАНС ЖИРІВ Новини,Рекомендації по харчуванню

c7c0ee3176306217b589a02637cadf837c9a279d

Японськи дослідники виявили підвищення ризику деменції на 50%-75% у суб’єктів з високим вмістом елаїдинової кислоти у сироватці крові

Кожні три секунди в однієї людини у світі розвивається деменція. Фонові захворювання, на кшталт хвороби Альцгеймера, ймовірно починають розвиватись ще за 20 років до появи симптомів. Увесь цей період зміни способу життя, включаючи харчування, є надзвичайно важливими.

Сьогодні ми добре розуміємо, що здорове та збалансоване харчування може значно покращити усі функції організму людини — від серцево-судинних до когнитивних. Навпаки, регулярне споживання нездорової їжі, яке серед іншого призводить до зростання вмісту транс жирних кислот у сироватці крові, провокує розвиток усіх форм деменції, включаючи хворобу Альцгеймера у старшому віці, про це повідомляють проф. Toshiharu Ninomiya зі співавторами з університету Kyushu (Фукуока, Японія) у нещодавній публікації в журналі Neurology.

Люди з повністю збереженими когнитивними функціями, які мають підвищені рівні елаїдинової кислоти (транс-ізомер олеїнової кислоти утворений внаслідок часткової гідрогенізації рослинної олії) у сироватці крові мають на 50%-75% вищий ризик розвитку хвороби Альцгеймера або деменції порівняно з тими, у кого визначається низький рівень елаїдинової кислоти.

Транс жири природнього походження можуть виявлятись у невеликих кількостях у деяких продуктах, наприклад, молочних та м’ясних. Але найбільшим їх постачальником є технологічно-оброблена їжа, до складу якої входять штучні транс жири, відомі також під назвою «частково гідрогенізовані жири».

Транс жири дешеві, не псуються тривалий час, можуть багаторазово повторно використовуватись при смаженні великої кількості їжі у промисловості та закладах громадського харчування.

Споживання таких жирів має підтверджений зв’язок із зростанням ризику діабету, серцевих захворювань та інсульту. Водночас, раніше не проводжувалось досліджень із встановлення асоціації між сироватковим рівнем транс жирних кислот та деменцією.

Дослідники здійснили аналіз даних 1628 резидентів японського міста Hisayama, ця когорта вивчається починаючи з 1961 року (the Hisayama Study). Вибірку у віці від 60 років без деменції на початку спостереження вивчали протягом 2002-2012 років (середній строк спостереження склав 10,3 роки).

Дослідники використали рекомендації DSM-III-R для визначення деменції та критерії NINCDS-ADRDA для підвердження діагнозу хвороби Альцгеймера.

За період спостереження у 377 учасників дослідження розвинулась депресія (від різноманітних причин) включно із 247 випадками хвороби Альцгеймера та з 102 хворими з васкулярной деменцією.

Сироваткова концентрація елаїдинової кислоти, яка вимірювалась за допомогою газової хроматографії/масс-спектрометрії, поділялась на квартилі. Середня концентрація цієї транс жирної кислоти становила 9,4 мкмоль/л у чоловіків та 10,9 мкмоль/л у жінок. Середні показники для найвищого квартиля (Q4) та найнижчого квартиля (Q1) визначені як 18,83 мкмоль/л та 6,24 мкмоль/л, відповідно.

Учасники дослідження з вищим рівнем елаїдинової кислоти у сироватці крові були молодшого віку, менш ймовірно були чоловіками, споживаючими алкоголь або фізично активними. Разом із зменшенням загальної калорійності харчування у людей з найвищим вмістом елаїдинової кислоти, спостерігається збільшення систолічного та діастолічного артеріального тиску, загального холестерину, тригліцеридів, індексу маси тіла та більше споживання насичених жирів.

Також було проведено патоморфологічне дослідження головного мозку 237 з 369 суб’єктів, які померли протягом періоду спостереження (101, 81, 76 та 111 з Q1, Q2, Q3 та Q4, відповідно). У цих випадках дослідники використовували як клінічні так й нейропатологічні дані для диференційної діагностики.

З 407 учасників у найвищому (Q4) та найнижчому (Q1) квартилях за вмістом елаїдинової кислоти деменція розвинулась у 104 та 82 людей, відповідно. Розрахована захворюванність на 1000 людей/рік склала 29,8 та 21,3. Серед учасників з середнім рівнем елаїдинової кислоти (Q3 та Q2), 103 та 88 було діагностовано деменцію. Захворюваність у цих двох квартилях склала 27,6 та 23,0 на 1000 людей/рік, відповідно.

Використавши аналогічні математично-статистичні підходи, автори розрахували захворюваність на хворобу Альцгеймера для вищого (Q4) та нижчого (Q1) квартиля, які склали 18,2 та 13,1 людей/рік, відповідно.

За допомогою мультиваріантного аналізу встановлено що у групі з найвищою концентрацією елаїдинової кислоти мали відносний ризик деменції на рівні 1.52 (95% ДІ 1.10-2.12, Р=0,01), а в другій групі за концентрацією елаїдинової кислоти відносний ризик був ще вищим — 1.74 (95% CI 1.28-2.37, P<0.001).

Разом, результати аналізу свідчать про достовірну асоціацію між сироватковим рівнем елаїдинової кислоти та ризиком усіх форм деменції (Р=0.003) та хвороби Альцгеймера (Р=0.02).

Дослідники також встановили, що рівень елаїдинової кислоти у сироватці крові залежав від споживання обробленої їжі із вмістом частково гідрогенізованих рослинних жирів. Солодка здоба є найбільшим джерелом транс жирних кислот, після неї йдуть маргарин, цукерки, безмолочні вершки та морозиво.

Таким чином, зменшуючи споживання оброблених продуктів із вмістом транс жирів, окрім надзвичайно важливого впливу на ризик цукрового діабету та атеросклеротичних уражень серця і судин, ми можемо досягти достовірного зменшення ризику хвороби Альцгеймера та інших видів деменції.

Посилання на оригінальну публікацію

Honda T, et al «Serum elaidic acid concentration and risk of dementia: the Hisayama study» Neurology 2019; DOI: 10.1212/WNL.0000000000008464.

 

ХВОРОБА АЛЬЦГЕЙМЕРА ТА ЇНШІ ПРИЧИНИ ДЕМЕНЦІЇ ПОВ’ЯЗАНІ ІЗ СПОЖИВАННЯМ ТРАНС ЖИРІВ
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *