СПЕЦИФІЧНА ДІЄТА ТА ВТРУЧАННЯ У СПОСІБ ЖИТТЯ МОЖУТЬ ЗМІНИТИ ЕПІГЕНЕТИЧНЕ СТАРІННЯ ЗДОРОВИХ ДОРОСЛИХ ЧОЛОВІКІВ Новини,Рекомендації по харчуванню

unnamed

У виданні AGING-US було опубліковано матеріал під назвою «Потенційний регрес епігенетичного віку завдяки дієті та втручанню у спосіб життя: експериментальне рандомізоване клінічне дослідження», в якому повідомлялося про рандомізоване контрольоване клінічне дослідження, проведене серед 43 здорових дорослих чоловіків у віці від 50 до 72 років. 8-тижнева програма лікування включала дієту, сон, вправи та релаксацію, а також додаткове застосування пробіотиків та фітонутрієнтів.

Дієтичні рекомендації, що використовувались як частина протоколу лікування для цього дослідження, базувались в основному на біохімічних дослідженнях та узагальнених показниках здоров’я, оскільки ще не встановлено якихось дієтичних асоціацій із годинником DNAmAge. Зафіксовано помірне, але значне зниження рівня віку метилювання ДНК (DNAmAge) у осіб, які споживають нежирне м’ясне, рибу та рослинне харчування (вимірюване каротиноїдами крові). Можливо, що зміни більшої величини вимагають більш цілеспрямованого підходу. Дієтичне втручання, яке використовувалося тут, було зорієнтоване на їжу рослинного походження, включало високий рівень споживання поживних речовин, які є субстратами або кофакторами в біосинтетичних шляхах метилювання (зокрема фолат, бетаїн), кофактори та модулятори деметилази (альфа-кетоглутарат , вітамін С та вітамін А) та поліфенольні модулятори ДНК-метилтрансфераз (DNMT) (куркумін, епігалокатехінгалат (EGCG), розмаринову кислоту, кверцетин, лютеолін). Харчування також включало обмежене споживання щільної за нутрієнтами білкової їжі тваринного походження (печінка, яйце). Дієта обмежувала вуглеводи і включала м’яке періодичне голодування, яке покликане знизити глікемічний цикл. Дієту щодня доповнювали фруктово-овочевим порошком, збагаченим поліфенольними модуляторами активності DNMT, та пробіотиком, що забезпечував надходження 40 мільйонів КУО Lactobacillus plantarum 299v. Показано, що L. plantarum у присутності параамінобензойної кислоти (РАВК) є продуцентом фолатів; також було продемонстровано, що він змінює експресію генів.

Рекомендації щодо способу життя у цьому дослідженні включали мінімум 30 хвилин фізичних вправ на день, принаймні 5 днів на тиждень з інтенсивністю 60-80 відсотків від максимального сприйманого напруження. Загальновідомо, що фізичні вправи є корисними для майже всіх аспектів здоров’я, на моделях тварин було показано, що вони продовжують середню тривалість життя. Нещодавно розпочалось вивчення впливу фізичних вправ на метилом. Наприклад, регулярна практика тай-чи була пов’язана із сповільненням вікових втрат метилювання ДНК у 500 жінок. В іншому дослідженні 647 жінок протягом усього життя фізичні вправи були пов’язані з подібною кінцевою точкою. Щоденні фізичні навантаження асоціюються із зниженням рівня гомоцистеїну в крові, який, за умови підвищення, свідчить про недостатню здатність до метилювання. Надмірні фізичні навантаження можуть прискорити старіння, але ця небезпека спостерігалася лише у елітних спортсменів.

За задумом, важливою кінцевою точкою цього дослідження мав стати годинник DNAmAge Горвата, тобто перевірка можливості його потенційного сповільнення. Це означає, що попередньо була прийнята гіпотеза, згідно з якою модель метилювання, за якою обчислюється годинник DNAmAge, є рушієм старіння (і хронічних захворювань, асоційованих із старінням), тому очікується, що спроба безпосереднього впливу на метилом ДНК за допомогою дієти та способу життя призведе до більш здорового, «молодого» метаболізму.

Результатом проведених досліджень стало отримання інформації про те, що лікувальний ефект дієти та зміни способу життя асоціюється із зменшенням рівня DNAmAge на 3,23 роки порівняно з контролем. DNAmAge осіб у групі інтервенції зменшився в середньому на 1,96 років у фіналі дослідження, порівняно з тими самими особами на початку, з сильною тенденцією до значущості.

Годинник метилювання базується на систематичних змінах метилювання з віком. Годинник DNAmAge конкретно демонструє близько 60% сайтів CpG, які втрачають метилювання з віком, а 40% отримують метилювання.

Майже чверть ділянок CpG DNAmAge розташовані в елементах глюкокортикоїдної відповіді, що вказує на ймовірний взаємозв’язок між стресом та прискореним старінням. Показано, що кумулятивний стрес протягом життя пов’язаний з прискореним старінням метилому.

Дослідницька група Фіцджеральда у своїх висновках щодо старіння зробила висновок про те, що «оміксний підхід «продовжує розвивати наше розуміння біологічного вікового прогнозування та зворотного розвитку, виходячи за межі лише метилювання ДНК.

 

Джерело: Fitzgerald, K. N., et al. (2021) Potential reversal of epigenetic age using a diet and lifestyle intervention: a pilot randomized clinical trial. AGING-US. doi.org/10.18632/aging.202913.

СПЕЦИФІЧНА ДІЄТА ТА ВТРУЧАННЯ У СПОСІБ ЖИТТЯ МОЖУТЬ ЗМІНИТИ ЕПІГЕНЕТИЧНЕ СТАРІННЯ ЗДОРОВИХ ДОРОСЛИХ ЧОЛОВІКІВ
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *