Назад

СЕРЦЕВО-СУДИННІ ПЕРЕВАГИ СЕРЕДЗЕМНОМОРСЬКОЇ ДІЄТИ ТА ПЕРІОДИЧНОГО ГОЛОДУВАННЯ

Песко-вегетаріанська дієта з періодичним голодуванням.

В огляді, опублікованому у журналі JACC (Journal of the American College of Cardiology), було надано оцінку доказам, отриманим у дослідженнях харчування, та зроблено висновок, що песко (риба та морепродукти)-вегетаріанська (овочі та фрукти, багаті клітковиною) дієта з несолодкою водою, чаєм або кавою та 16-тигодинним голодуванням можуть бути одними із найбільш ефективних інтервенцій для покращення здоров’я серця.

Найбільш поживні джерела білка походять з горіхів, бобових та риби, особливо такої, яка живе в холодній воді. Найменш здоровими є чотириногі свійські тварини та оброблені м’ясні і рибні продукти.

 

Двома найбільшими дослідженнями, які підтверджують цю інформацію, є PREDIMED та Друге дослідження здоров’я адвентистів. Останнє порівнювало результати смертності між різними моделями харчування серед 73 308 американських адвентистів протягом 6 років. Ризик смерті від серцевого нападу наведено нижче.

Через багатообіцяючі докази періодичного голодування автори припустили, що калорії слід вживати лише протягом 8-годинного періоду у співвідношенні 8:16. Їжа вживається протягом 8-годинного періоду, а голодування відбувається протягом 16 годин (наприклад, вживання їжі між 10 ранку та 6 вечора або за будь-яким вподобаним графіком, аби  не їсти за 3 години до сну). Інші дослідження показують, що вам потрібно щонайменше 12 годин голодування для отримання користі для здоров’я, що подовжує співвідношення до 12:12 (з 7 ранку до 7 вечора). Однак, здається, що 16-18 годин голодування мають найбільшу користь.

 

Голодування вичерпує запаси вуглеводів і глікогену, запускаючи метаболізм жирних кислот, що призводить до поліпшення чутливості до інсуліну та регенерації клітин. Це також лікуватиме зростаючу пандемію жирової хвороби печінки.

Перефразувавши Гіппократа: Нехай їжа та час її вживання будуть вашими ліками.

 

Як умовно-всеїдні, люди еволюційно пристосовані для отримання калорій та поживних речовин як з рослинних, так і з тваринних джерел. Сьогодні багато людей у надмірній кількості споживають продукти тваринного походження:  сильно оброблене м’ясо з високим вмістом насичених жирів та хімічних добавок. Крім того, суворе веганство може спричинити дефіцит необхідних нутрієнтів та схильність до остеопенії, саркопенії та анемії. Логічним компромісом є дієта, багата на овочі та рибу і морепродукти. У цій статті розглядаються сукупні докази щодо дієти та здоров’я, включаючи дані знакових клінічних випробувань середземноморської дієти та рекомендації останніх авторитетних рекомендацій, щоб підтвердити гіпотезу про те, що песко-середземноморська дієта ідеально підходить для оптимізації здоров’я серцево-судинної системи. Основою цієї дієти є овочі, фрукти, горіхи, насіння, бобові, цільнозернові продукти, оливкова олія холодного віджиму, риба/ морепродукти та кисломолочні продукти. До напоїв відносяться вода, кава та чай. Рекомендується дотримуватись періодичного голодування протягом 12-16 годин щодня.

Посилання на оригінальну публікацію:

A Pesco-Mediterranean Diet With Intermittent Fasting: JACC Review Topic of the Week. J Am Coll Cardiol 2020 Sep 22;76(12)1484-1493, JH O’Keefe, N Torres-Acosta, EL O’Keefe, IM Saeed, CJ Lavie, SE Smith, E Ros

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *