РЕГУЛЯРНЕ СПОЖИВАННЯ КОФЕЇНУ ПОВ’ЯЗАНЕ ЗІ ЗМЕНШЕННЯМ ОБ’ЄМУ МОЗКУ Новини,Рекомендації по харчуванню

kofe-i-mozg

Нове дослідження показало, що регулярне споживання #кофеїну пов’язане зі зменшенням об’єму сірої речовини, але не це не є наслідком потенційного негативного впливу на сон.

Дослідники виявили, що вплив кофеїну на сіру речовину головного мозку є тимчасовим і зворотнім при припиненні вживання відповідних продуктів і напоїв.

 

►Перший автор дослідження Ю-Шіуан Лін з Центру хронобіології Базельського університету (Швейцарія) зауважила, що не можна однозначно стверджувати, що #кофеїн має негативний вплив на структуру головного мозку. Доктор Лін зазначила, що допоки не існує чітких доказів, підтверджуючих функціональні наслідки зменшення сірої речовини головного мозку. Також невідомо, чи така відновлювана пластичність є корисною або завдає шкоди.

Дослідження було опубліковане 15 лютого онлайн в журналі «Кора головного мозку».

Незрозумілий механізм:

Для того, щоб зрозуміти, чи впливає регулярне споживання кофеїну на структуру головного мозку через погіршення сну, дослідники вивчали 20 молодих і здорових споживачів кофеїну.

 

►Під час подвійного рандомізованого, перехресного дослідження, учасники отримували кофеїн (150 мг тричі на добу) або капсули плацебо протягом двох 10-денних періодів, а потім їх просили утриматися від кофеїну протягом певного періоду дослідження. Наприкінці кожного 10-денного періоду дослідники аналізували об’єм сірої речовини учасників за допомогою МРТ та якості сну в лабораторії сну.

 

►Результати не показали різниці в глибині сну учасників, незалежно від того, вживали вони кофеїн або отримували плацебо. Однак, була встановлена  значна різниця в об’ємі сірої речовини мозку протягом періодів вживання кофеїну та плацебо, відповідно.

 

►Через 10 днів вживання кофеїну спостерігалося значне зменшення об’єму сірої речовини у порівнянні з учасниками, які отримували плацебо. Різниця була найбільш очевидною в правій медіальній скроневій частці, включаючи гіпокамп, що має важливе значення для консолідації пам’яті. Водночас, після 10 днів утримання від кофеїну об’єм сірої речовини значно відновився.

 

►Результати показують, що структура мозку може реагувати на щоденне споживання кофеїну. Чи є такий ефект лінійним поки незрозуміло. Невідомо, що станеться, якщо продовжувати споживати певну дозу кофеїну протягом більш тривалого періоду.

 

?Доктор Каролін Райхерт з Базельського університету зазначила, що результати не обов’язково вказують на те, що споживання кофеїну негативно впливає на мозок. Натомість, щоденне споживання кофеїну, очевидно, впливає на когнітивну функцію, що є поштовхом для проведення подальших досліджень.

Попередні висновки, але з можливим цікавим розвитком:

Доктор Флавіо Фроліх, директор Каролінського центру нейростимуляції в Університеті Північної Кароліни, Чейпл Хілл, зазначив, що це дослідження є цікавим, тому що висуває інтригуючу гіпотезу про вплив кофеїну на якість сну та об’єм сірої речовини головного мозку. Доктор Фроліх, який не брав участь у дослідженні, додав, що об’єм сірої речовини головного мозку може змінюватись, і цілком імовірно, що кофеїн має прямий або побічний вплив на пластичність мозку.

 

Прямих доказів з точки зору функції пам’яті або пластичності  виявлено не було, отже наслідки вживання кофеїну залишаються незрозумілими. Доктор Фроліх не думає, що отримані дані щодо впливу вживання кофеїну повинні розглядатись як суттєви вплив на здоров’я населення.

 

Джерело:

Yu-Shiuan Lin, et al. Daily Caffeine Intake Induces Concentration-Dependent Medial Temporal Plasticity in Humans: A Multimodal Double-Blind Randomized Controlled Trial, Cerebral Cortex, 2021;, bhab005, https://doi.org/10.1093/cercor/bhab005

РЕГУЛЯРНЕ СПОЖИВАННЯ КОФЕЇНУ ПОВ’ЯЗАНЕ ЗІ ЗМЕНШЕННЯМ ОБ’ЄМУ МОЗКУ
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *