Назад

Рак товстої кишки: чи може йогурт попередити розвиток передракових утворень?

Нові дослідження, що базуються на спостереженні, вказують на менший ризик передракових утворень (аденом) за умови споживання йогурту – це стосується щонайменше чоловіків при вживанні двох маленьких баночок йогурту.

 

Чоловіки, які вживають йогурт, можуть мати менший ризик передракових новоутворень у кишечнику.

За оцінки Національного інституту раку (NCI)  у 2019 році в США буде 145 600 нових випадків колоректального раку. NCI також відзначає, що близько 4,2% дорослих протягом життя отримають діагноз колоректального раку. І хоча існує багато чинників, які можуть підвищувати ризик розвитку колоректального раку, одним з найпомітніших з них є неправильне харчування. На цьому фоні, дотримання здорової дієти може допомогти попередити цю форму раку.

В той же час залишається незрозумілим, як дієтичні чинники можуть сприяти захисту людей від колоректального раку. З цієї причини останні дослідження розпочалися із вивчення зв’язку між різними продуктами харчування та ризиком виникнення пухлин або передракових проявів. Останні, так звані «аденомами», – це утворення, які зазвичай є доброякісними; проте деякі з них можуть трансформуватись у злоякісні пухлини.

Дослідники з Гарварду та багатьох співпрацюючих установ знайшли зв’язок між зниженим ризиком розвитку аденоми у чоловіків та частим споживанням йогурту. Ці результати опубліковано в журналі BMJ Gut.

 

На 19% нижчий ризик для чоловіків, які вживають йогурт

“Деякі дослідники підкреслили нагальну необхідність виявлення нових модифікуючих факторів для колоректальних аденом. Відповідно до цього з’явились повідомлення про те, що більш високе споживання йогурту може знизити ризик розвитку колоректального раку, потенційно опосередкованого мікробіомом кишечника”. “Однак жодне дослідження ще не оцінило зв’язок між споживанням йогурту та передраковими станами”, – пояснюють автори дослідження у вступі до своєї роботи.

Щоб дослідити зв’язок споживання йогурту та ризику розвитку передракових утворень кишечника, перший автор дослідження Сяобін Чжен та його колеги проаналізували інформацію щодо дієти та частоти утворення аденоми у 32 606 чоловіків та 55 743 жінок. Джерелом досліджень стала інформація з дослідження здоров’я медсестер (Nurses’ Health Study) та  медичних працівників (Health Professionals Follow-Up Study).

Усі учасники погодились провести колоноскопію в 1986–2012 роках. Ця процедура дозволяє лікарям виявити наявність будь-яких аномальних утворень у товстому кишечнику. Також всі учасники надавали інформацію щодо свого способу життя та харчових звичок раз на 4 роки. Сюди входила інформація щодо споживання йогурту. Протягом усього періоду дослідження дослідники задокументували розвиток 5811 аденоми серед чоловіків та 8,116 аденом серед жінок. Виявилось, що у чоловіків, які повідомили, що вживають дві або більше порцій йогурту на тиждень, на 19% менше шансів на розвиток передракових утворень у кишечнику (звичайних аденом) порівняно з чоловіками, які взагалі не їдять йогурт. Більше того, у чоловіків, які їли дві або більше порцій йогурту на тиждень, на 26% менше шансів розвинутися аномальним утворенням з великою ймовірністю трансформації у злоякісні пухлини товстої кишки (окрім прямої кишки). В той же час вчені не побачили зв’язок між споживанням йогурту та розвитком зубчастих аденом розміром менше 1 сантиметра (см); однак вони повідомляють про ймовірну асоціацію з меншим ризиком розвитку великих зубчастих аденом розміром від 1 см і більше.

Чжен і його група не виявили зв’язку між споживанням йогурту та ризиком виникнення аденоми у жінок.

 

Йогурт може мати протизапальну дію

Це було дослідження, побудоване на спостереженні – тому мова йде про те, що воно може встановлювати лише асоціації і не говорить про причинно-наслідкові зв’язки. В той же час його автори вважають, що факт встановлення зв’язку проблеми із споживанням йогурту у такій великій когорті, вказує на великий потенціал.

 

Відкритим лишається питання, як споживання йогурту може запобігти утворенню аномальних наростів у кишечнику?

У дослідників є кілька теорій.

“Метаболіти двох поширених пробіотиків, які використовуються в йогурті, Lactobacillus bulgaricus та Streptococcus thermophilus, можуть знижувати рівень канцерогенів, таких як нітроредуктаза, бактеріальний фермент, що активується фекаліями, та розчинних жовчних кислот”, – стверджують вони. Крім того, корисні ефекти частково можуть бути реалізовані за рахунок зниження pH в товстій кишці, що створює сприятливі умови для пробіотиків”, – пишуть вони.

 

Вони також пов’язують споживання йогурту із нижчим рівнем запалення:

“Йогурт може зменшити ризик розвитку аденоми за рахунок протизапальної дії на рівні слизової оболонки товстої кишки та покращення бар’єрної функції кишечника”.

 

Команда має на меті провести подальші дослідження можливих механізмів, що лежать в основі зв’язку між споживанням йогурту та зниженням ризику онкогенезу.

Дослідження отримало низку грантів, багато з яких надійшли від Національного інституту здоров’я (NIH). Лише один з авторів дослідження (Чарльз Фукс) заявив про потенційні конкуруючі інтереси; він є консультантом різних фармацевтичних та біотехнологічних компаній, включаючи Bayer, Gilead Sciences та Pfizer.

 

Джерело: Zheng X, Wu K, Song M, et al. Yogurt consumption and risk of conventional and serrated precursors of colorectal cancer. Gut. Published Online First: 17 June 2019. doi: 10.1136/gutjnl-2019-318374

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *