Назад

П’ЯТЬ СПОСОБІВ ПОДОЛАННЯ ЗАЇДАННЯ СТРЕСУ

Поява зайвої ваги може бути пов’язана з багатьма причинами, але однією з найпоширеніших є переживання стресу, який не оминає жодної людини. Він може бути легким та швидкоплинним з приводу затримки вашого потягу або важким і тривалим внаслідок серйозного життєвого потрясіння. Але все одно його відлунням можуть бути зайві кілограми. Стрес через фізичні та емоційні механізми примушує нас їсти більше, обираючи менш поживну, зручнішу та жирнішу їжу, що додає навіть більше зайвої ваги.

Заїдання стресу та кортизол

Відомо, що зростання рівня гормону наднирників кортизолу серед іншого спричинюється стресом. Цей гормон приймає активну участь у метаболізмі, зокрема в обміні глюкози, а також у контролі антистресових механізмів.

При збільшенні кількості кортизолу у крові створюються умови для стимуляції запальних процесів та зростання частки жирової тканини у внутрішніх органах. Водночас, стрес може порушувати нічний сон та штовхати людей на пошук та споживання їжі у нічний час, чого вони не роблять у нормальних умовах, коли сплять добре.

У минулому така біологічна реакція на стрес була корисною, допомагаючи організму заощаджувати та зберігати енергію, що могла знадобитись у майбутньому. Але сьогодні подій, в яких можна витратити ці запаси енергії дедалі менше, тому вони перетворюються у зайві кілограми.

Хто частіше страждає від наслідків стресу?

Стресова відповідь організму на різні подразники може виникнути у кожного з нас. Є дані, що свідчать про більшу вразливість від стресу у жінок. Опитування Американської психологічної асоціації (АПА)  у 2014 році продемонструвало вищий середній рівень стресу у жінок порівняно з чоловіками – 5,2 бали за десятибальною шкалою проти 4,5 балів у чоловіків. Крім того, жінки частіше за чоловіків повідомляють про збільшення рівня стресового навантаження (32% проти 25%).

Є і інші фактори, які зумовлюють більший вплив та наслідки від стресових факторів. Наприклад, люди, які відносять себе до ЛГБТ спільноти частіше страждають від стресу (6,0 балів проти 5,0 балів за 10 бальною шкалою).

Найбільше страждають від стресу люди з інвалідністю, які мають до 10 балів, що вдвічі більше порівняно із людьми без інвалідності.

Ефективне управління стресом може допомогти контролювати вагу

У той час коли стрес є обов’язковою складовою життя для більшості людей, до збільшення ваги він призводить не завжди. Змінюючи власну відповідь на стрес та застосовуючи певні правила, можна запобігти багатьом наслідкам стресу включаючи погладшання.

Наступні п’ять правил можуть стати у нагоді:

Cпаліть напругу. Фізичні вправи один з найефективніших компонентів управління стресом, у тому числі за рахунок зменшення рівня кортизолу. Існує багато причин, чому люди уникають тренувань, часто це пов’язано із некомфортним або занадто складним видом фізичної активності. Треба знайти щось відповідне вашим можливостям та емоційному стану. Ця активність має подобатись і бути природнім способом розчинити стрес. Для одних людей це може бути йога, для інших – інтенсивні заняття з вагою у спортивному залі або їхня комбінація.

Зробіть відпочинок і сон пріоритетами. Недостатній сон здатний впливати на рівень стресових гормонів, які циркулюють у вашому тілі. Тому вісім годин сну складають інший важливий компонент управління стресом. Слід уникати комп’ютерів, планшетів та смартфонів за декілька годин до сну. Синє світло від них може погіршувати сон.

Змініть власний світоглядІнтенсивність стресових впливів, які ви переживаєте, залежить від вашого сприйняття обставин. Дві людини можуть виконувати одну й ту ж саму роботу, але одна з них знаходить її причиною стресу. Люди також відрізняються спроможністю керувати стресом, що зумовлюється індивідуальними особливостями та життєвим досвідом. Погляньте на стресові чинники під іншим кутом, можливо вони не є таким сильним подразником, щоб викликати стрес та його неприємні наслідки.

Плануйте наперед. Якщо у вашому житті починається стресовий період, то краще підготуватись до нього заздалегідь. Доцільно, наприклад, перед сесією або здачею щорічного звіту, які вже спричинювали набір ваги у минулому, запланувати додаткові тренування чи скласти детальній план по харчуванню. Це допоможе уникнути занурення у стресові хвилі, які віднесуть вас до безконтрольного споживання нездорових снеків.

Поговоріть з вашим докторомЯкщо у вас є проблеми із заїданням стресу, то слід обговорити це з фахівцем. Можливо корисною буде допомога психолога або дієтолога. Медикаменти можуть допомогти у ряді випадків, але до їх призначення слід віднестись виважено та планувати таке лікування на тривалий час.

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *