П’ять порад по скороченню споживання солі Без рубрики

Споживання солі безпосередньо впливає на кількість рідини в організмі людини. Ця рідина зумовлює, серед іншого, об’єм крові, яка постійно знаходиться у кровеносних судинах. Від цього залежать показники артеріального тиску – одного з ключових факторів ризику передчасної смерті людини. Показники артеріального тиску понад 140/90 мм рт. ст. створюють умови для виникнення потенційно фатальних ускладнень – інфаркту та інсульту. Від них щороку гинуть сотні тисяч українців.

Хлорід натрію, який і є хімічним еквівалентом солі, необхідний для нашого організму. Натрій приймає активну участь у передачі нервових імпульсів та скороченні м’язевих волокон. Разом із калієм він забезпечує баланс рідини у кожній клітині, тканині та у тілі в цілому. Але це все забезпечується споживанням дуже незначної кількості солі, що дорівнює 1/10 чайної ложки або половині граму. У реальності ми споживаємо у 20-25 разів більше.

Загалом наш організм здатний сам очищуватись від надлишків солі. У частини людей ці процеси працюють не зовсім досконало. Тому створюються умови для затримки натрію, що призводить до накопичення зайвої рідини у судинах та до підвищення артеріального тиску. Попередити такі небезпечні зміни можна шляхом скорочення споживання солі.

Слід пам’ятати, що основну кількість солі ми отримуємо з готових страв та технологічно оброблених продуктів. Останні у широкому асортименті: від хлібу, ковбаси до майонезу та печива можуть становити ¾ добового споживання солі.

Цілком зрозуміло, що кожному з нас слід замислитись над цим питанням та докласти зусиль до скорочення вмісту солі в їжі, яку ми споживаємо щодня. Як це зробити – вирішувати Вам. Дуже важко сформулювати поради універсальні для кожного. Але є певні речі спроможні допомогти більшості:

Обирайте в крамніці більше свіжих овочів та фруктів, свіжого м‘яса та риби. Відмовтесь від технологічно оброблених продуктів, напівфабрикатів. Готуйте їжу із свіжих продуктів із додаванням мінімальної кількості солі. Таким чином, Ви дійсно будете контролювати її кількість.
Використовуйте спеції та інші рослинні підсилювачі смаку. Додавайте їх до Ваших улюблених страв, застосовуйте більше свіжої та висушеної зелені, часники, імбиря, лимону, оцту та вина. Спеції – від чорного перцю до свіжого базиліку та лимонного соку впливають на смакові рецептори та зменшують потребу в солі. Замініть солонку на Вашому столі на набір спецій.
Споживайте більше цільних злаків у вигляді каш та додавайте їх у салати, обмежте споживання хлібу. Навіть цільнозерновий хліб, який є значно кращою альтернативою хлібу із рафінованого борошна, містить багато солі. Без неї хліб не лише втрачає смак, але й тісто може як слід не підійти. Крім того, додавання більшої кількості солі може дозволити економію на борошні. Тому скоротіть споживання хлібу особливо білого та чорного вдвічі. Відповідно слід збільшити споживання злакових каш, горіхів та бобів. Усі вони добре смакують разом з овочами у салаті, що одночасно відкриває нові можливості для кулінарної творчості.
Намагайтесь додавати «правильні» жири під час приготування їжі. Жири, які мають сприятливий для нашого здоров’я склад від оливкової до кунжутної олії одночасно мають й виражені смакові властивості. Їх застосування, наприклад, у салаті дозволяє суттєво зменшити кількість доданої солі.
Готуйте соуси самі, обмежте використання промислових кетчупів, майонезів та інших. Соуси є одним з найбільш щільних у відношенні вмісту солі продуктів. Добре, що з часом їх додають у страви все менше людей. Але для прихільників таких речей кращим вибором буде домашній соус із контрольованим вмістом солі.

П’ять порад по скороченню споживання солі
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *