Назад

Провідні міжнародні вчені висувають нове визначення терміну «синбіотик».

Слово “синбіотик” з’являється у зростаючій кількості продуктів харчування та харчових добавок. Синбіотичні інгредієнти демонструють можливість модулювання мікробної спільноти на рівні кишечника людини, тим самим забезпечуючи користь для здоров’я. Як правило, синбіотики являють собою поєднання пробіотика та пребіотика, але експерти вважають таке уявлення занадто обмежуючим для інновацій у цій галузі та занадто неоднозначним, щоб дати чітке розуміння їхніх переваг для здоров’я.

Для створення консенсусного визначення та уточнення доказів, необхідних для ствердження, що синбіотики є безпечними та ефективними була сформована група з 11 провідних міжнародних вчених. У праці, опублікованій у «Nature Reviews Gastroenterology & Hepatology», автори висувають нове визначення синбіотиків, що базується на останніх наукових розробках в цій галузі: це «суміш, яка включає живі мікроорганізми та субстрат (и), які вибірково використовуються мікроорганізмами господаря, що надає корисні переваги для здоров’я господаря “.

Експерти робочої групи підкреслюють, – визначення створене аби зробити акцент на тому, що багато різних комбінацій живих мікроорганізмів та субстратів, що використовуються селективно, потенційно можуть кваліфікуватися як синбіотики, проте лише дослідження на людях дає інформацію про користь для здоров’я будь-якої конкретної комбінації. Крім того, дія синбіотиків не повинна обмежуватися лише кишечником; вони потенційно можуть бути націлені на будь-яку частину людського організму, яка перебуває у контакті із спільнотою мікроорганізмів.

У публікації, експертами групи, окремо виділяються “комплементарні синбіотики”, в яких пробіотик і пребіотик поєднуються, але працюють окремо, і “синергичні синбіотики”, в яких використаний пребіотичний субстрат селективно підживлює пробіотичні мікроорганізми, які його супроводжують.

Експертна група була скликана Міжнародною науковою асоціацією пробіотиків та пребіотиків (ISAPP), неприбутковою організацією, яка раніше керувала науковими консенсусними визначеннями як пробіотиків, так і пребіотиків.

“Створення визначення синбіотиків – це перший крок”, – каже Мері Еллен Сандерс, виконавчий директор ISAPP. “Звідси наукове співтовариство може зосередитись на розробці та проведенні досліджень для перевірки впливу цих продуктів на здоров’я”.

Опитування вказують на те, що споживачі все частіше шукають докази тих переваг, про які стверджують продавці певних продуктів. Сандерс каже: “Ми очікуємо, що наукові дані про користь синбіотиків з часом будуть збільшуватися разом із збільшенням загальної обізнаності про них”.

Джерело: Swanson, K.S., et al. (2020) The International Scientific Association for Probiotics and Prebiotics (ISAPP) consensus statement on the definition and scope of synbiotics. Nature Reviews Gastroenterology & Hepatology. doi.org/10.1038/s41575-020-0344-2.

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *