ПРОБІОТИКИ ТА ФІЗІОЛОГІЯ ТРАВНОЇ СИСТЕМИ: П’ЯТЬ КЛЮЧОВИХ ФАКТІВ Новини,Рекомендації по харчуванню

lechenie-disbakterioza-kishechnika-u-vzroslix-30dsswrm10u2iyov176iv4

Кожен з нас співіснує з мільярдами бактерій, які колонізують слизові оболонки нашого шлунково-кишкового тракту. Різнобарвне мікробне суспільство, відоме під назвою кишкова мікробіота, виконує надзвичайно багато функцій, що мають важливе значення для здоров’я людини.

Одним із яскравих прикладів такого впливу є певні бактерії здатні перетравлювати рослинні харчові волокна (клітковину), які мало або зовсім не піддаються ферментації під час транзиту через шлунок та кишківник. У результаті перетравлення харчових волокон такими бактеріями утворюються коротколанцюгові жирні кислоти (КЛЖК). Останні використовуються клітинами епітелію травної системи для власного живлення, здатні зменшувати запальні зміни та відіграють активну роль у контролі апетиту.

Багато кишкових бактерій володіють генами, які дозволяють їм виробляти КЛЖК при ферментації харчових волокон. Недостатня кількість таких бактерій та КЛЖК асоційована з багатьма захворюваннями, зокрема, із цукровим діабетом 2 типу.

Пребіотики та пробіотики є важливими факторами впливу на композицію та функцію кишкового мікробіома. Перші є ключовим субстратом для росту та розмноження власних бактерій, а другі являються живими бактеріями, що позитивно впливають на фізіологію травної системи людини.

Взаємодія зовнішнього середовища, пробіотиків, пребіотиків, кишкових бактерій та кожної клітини людського організму багатовимірна та вивчена лише на декілька відсотків. Серед відомих фактів такої взаємодії можна виділити наступні п’ять ключових:

  • Сьогодні є всі підстави вважати кишковий мікробіом окремим та надзвичайно важливим органом нашого організму. Ми повинні знати про це та пам’ятати, що маємо піклуватись про наших супутників – кишкові бактерії. Якщо ми створюємо гарні умови для їх існування, то вони підтримують наше здоров’я у належному стані. У протилежній ситуації мікробіом може перетворитись у небезпечного чинника хворобливих станів. Треба бути обережним з усім, що ми вживаємо у їжу. Адже це потенційно може мати негативний вплив на нашу кишкову мікробіоту.
  • Перед тим як вживати будь-які пробіотики, пребіотики або перед запровадженням радикальних змін у власній дієті слід переконатись у наявності наукових доказів позитивного впливу таких інтервенції на композицію та функції кишкової мікробіоти. Слід обговорити із Вашим лікарем перспективи запропонованих змін для Вашого здоров’я. Для цього корисним буде поставити запитання на кшталт: «Які штами включає рекомендований пробіотик та чи є переконливі докази ефективності його використання за результатами проведених клінічних досліджень?» Відповіді на такі питання дозволять не лише визначити перспективу застосування пробіотика, але й оціни відповідь Вашого організму на прийом цих живих бактерій.
  • Наш кишковий мікробіом є не менш індивідуальним ніж організм кожної людини. Тому не варто очікувати однакових ефектів від застосування певних дієтичних планів, пребіотиків та пробіотиків у різних суб’єктів. Певний пробіотик може бути досить ефективним для Вас, але не мати очікуваного впливу в іншої людини. Зважаючи на це, розвиток персоніфікованого харчування набуває все більшого значення…
  • Дієта є найбільш потужнім фактором, який впливає на композицію та функції нашого кишкового мікробіома. Кожний прийом їжі – це не лише задоволення власної потреби в енергії та харчових речовинах. У цей час ми годуємо і власні бактерії. Усе що частково перетравлюється або не перетравлюється може бути використано ними для розмноження та росту. Слід пам’ятати, що споживання необхідних для мікробіома їстівних речовин повинно бути постійним та у належній кількості. Особливо велике значення має оптимальне надходження харчових волокон. Їх добова кількість має становити, щонайменше, 30 грамів.
  • Дослідження мікробіома кишківника людини вже значно змінили наше уявлення про їжу та харчування та будуть продовжувати робити це і надалі. Ми очікуємо на з’ясування нових фактів та закономірностей, що дозволять нам регулювати корисні ефекти власних бактерій за рахунок дотримання здорової дієти із додатковим застосуванням пробіотиків та пребіотиків.
ПРОБІОТИКИ ТА ФІЗІОЛОГІЯ ТРАВНОЇ СИСТЕМИ: П’ЯТЬ КЛЮЧОВИХ ФАКТІВ
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *