Назад

ПРОБІОТИКИ ТА ПСИХІЧНЕ ЗДОРОВ’Я

РОЛЬ ПРОБІОТИКІВ У ПСИХІЧНОМУ ЗДОРОВЇ

Ефекти пробіотиків залежать від конкретної ситуації

Оскільки шляхи, за допомогою яких кишковий дисбактеріоз може впливати на психічні розлади, стають зрозумілішими, наступним логічним кроком є ​​спроба вплинути на склад мікробіому з метою запобігання та лікування депресії, тривоги або шизофренії. Ось тут і з’являються пробіотики.

Докази впливу пробіотиків – живих мікроорганізмів, які при надходженні в достатній кількості приносять користь для здоров’я – поки що є найсильнішим для депресії, – каже Вікторія Ніколова, магістр наук, аспірант і дослідник Лондонського королівського коледжу. У своєму мета-аналізі семи досліджень, який було проведено у 2021 році, Ніколова та її колеги виявили, що пробіотики можуть значно зменшити симптоми депресії за умови застосування впродовж 8 тижнів. Проте було дуже важливе застереження – пробіотики діяли лише у якості доповнення до антидепресантої терапії. Інший мета-аналіз, опублікований у 2018 році, також показав, що пробіотики, у порівнянні з плацебо, покращують настрій у людей з симптомами депресії (тут лікування антидепресантами не мало принципового значення).

Румен Мілев, доктор медичних наук, нейролог з Королевського Університету, Кінгстон, Канада, співавтор огляду про пробіотики та депресію, опублікованого в «Анналах загальної психіатрії», попереджає, що дослідження в цьому напрямку ще тільки зароджуються. “В даний час пробіотики слід використовувати одночасно з антидепресантами”, – говорить він.

Що стосується використання пробіотиків для зняття тривоги, “свідчення, отримані на тваринних моделях, дійсно переконливі”. В той же час, дослідження на людях менш переконливі, що було продемонстровано в мета-аналізі 2018 року за участю 743 тварин та 1527 людей. “Дослідження здебільшого невеликі, і деякі з них не дуже якісно проведені, в них часто застосовувались дуже низькі дози пробіотиків”, – стверджують автори дослідження. Одне з найбільших подвійних сліпих та плацебо-контрольованих досліджень показало, що добавки з Lactobacillus plantarum допомагають зменшити стрес і тривогу, також знижувався рівень прозапальних цитокінів. Інший мета-аналіз, опублікований у червні, показав, що коли мова йде про зниження стресу та рівня тривоги у молодому віці, результати неоднозначні.

З’являються докази ефективності пробіотиків при шизофренії, проте їх кількість ще досить обмежена. Огляд 2019 року формує висновок, що наявні результати лише “натякають” на можливість того, що пробіотики можуть впливати на шизофренію. Подібним чином, огляд 2020 року підсумовує, що роль пробіотиків у біполярному розладі “залишається неясною та недостатньо вивченою”.

 

Кращі дослідження, решта питань

Одним із питань дослідження пробіотиків є те, що вони, як правило, використовуються в різних дозах, застосовуються різні штами бактерій або навіть багатоштамні суміші, що ускладнює порівняння результатів. Незважаючи на те, що в кишечнику людини є сотні видів бактерій, лише деякі з них можуть мати антидепресивний або протитривожний ефект.

“Що ще гірше, ефект залежить від генетики конкретної людини, епігенетичних впливів, тому штам, який може бути корисним для однієї людини, може не дати жодних переваг для іншої. “.

 

Інше важливе питання, на яке ще належить відповісти, це питання потенційних побічних ефектів.

 

“Пробіотики часто розглядаються як харчові добавки, тому по відношенню до них застосовуються зовсім інші правила, порівняно з лікарськими засобами”, – каже Ніколова. “Вони не зобов’язані відповідати вимогам, що застосовуються при проведенні досліджень до лікарських засобів у багатьох країнах, а це означає, що моніторинг побічних ефектів не є обов’язковою умовою”.

Це також хвилює психіатра Королівського коледжу Янга. “Якщо ви намагаєтесь модулювати роботу мозку, ви потенційно можете викликати психіатричні симптоми або психічний розлад. Можуть бути алергічні реакції. Може бути багато різних речей”, – говорить він.

Коли ви шукаєте в Інтернеті “пробіотики”, швидше за все, ви потрапите на сайти, які можуть похвалитися дивовижним впливом таких продуктів на серцево-судинну систему, імунну систему, психічне самопочуття. Дехто взагалі продає різні пробіотичні добавки, “розроблені” для здоров’я вашого кишечника або поліпшення настрою. В той же час більшість таких комерційно доступних штамів насправді ніколи не тестувалася у клінічних випробуваннях. Більш того, за словами Кетрін Коен Кадош, доктора філософії, нейролога з Університету Суррей у Сполученому Королівстві, “не завжди зрозуміло, чи дійсно різні штами досягають кишечника неушкодженими”.

 

Наразі, враховуючи обмежені дані досліджень, більш безпечним буде спробувати поліпшити здоров’я кишечника за допомогою споживання ферментованих продуктів, які, природно, містять пробіотики, такі як місо, кефір або квашена капуста. Крім того, ви можете скористатися пребіотиками, такими як продукти, що містять клітковину (пребіотики посилюють ріст корисних мікробів у кишечнику). Кадош каже, що це може бути “більш м’яким способом поліпшення здоров’я кишечника”, ніж споживання таблеток. А ось чи призведе це до покращення психічного самопочуття, ще належить побачити.

 

Джерело: https://www.medscape.com/viewarticle/958764?spon=18&uac=172892MX&impID=3655201&sso=true&faf=1&src=WNL_mdpls_210921_mscpedit_imed#vp_1

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *