Назад

ПРОБІОТИКИ МОЖУТЬ ЗМЕНШИТИ ПРОЯВИ COVID-19 ЗА УМОВИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ ПІСЛЯ КОНТАКТУ ІЗ ХВОРИМ

Нещодавнє рандомізоване клінічне дослідження, проведене в Сполучених Штатах (США) показує, як щоденне використання пробіотика Lactobacillus rhamnosus GG (LGG) може захистити від розвитку проявів захворювання у випадках, коли він використовується для постконтактної профілактики протягом семи днів після контакту із коронавірусом (SARS‑CoV‑2). Наразі стаття доступна на сервері препринтів bioRxiv*, поки вона проходить експертну рецензію. Поряд із поширеним використанням вакцин, додаткові безпечні, економічно доступні та швидко реалізовані стратегії будуть вирішальними в нашій боротьбі з пандемією коронавірусної хвороби 2019 (COVID-19), спричиненої SARS-CoV-2.

 

Отримані дані свідчать про те, що загальна сприйнятливість до інфекційних агентів може бути зменшена за допомогою пробіотичних втручань. Точніше, використання пробіотиків може маніпулювати мікробіотою кишечника і, у свою чергу, модулювати імунну відповідь людини та запальні реакції.

 

Останні дослідження показують, що профілактичні втручання із використанням різних видів Lactobacillus можуть зупинити розвиток інфекцій верхніх і нижніх дихальних шляхів, покращити результати перебігу захворювання у разі пневмонії, і навіть зменшити тягар сепсису у здорових немовлят.

 

Таким чином, пробіотики можуть бути корисним засобом з низьким рівнем ризику для зменшення ризику захворювання на коронавірусну хворобу 2019 (COVID-19), особливо в регіонах з низьким рівнем доступності або застосування вакцин. Серед них найперспективнішим є LGG, який показав хороші результати в різних клінічних дослідженнях та експериментах in vivo.

 

Таким чином, дослідницька група зі США на чолі з доктором Полом Е. Вішмайєром і Хелен Танг з Медичної школи Університету Дьюка мала на меті вивчити передбачувані переваги щоденного використання LGG при побутових контактах із людьми, зараженими COVID-19.

 

Рандомізоване плацебо-контрольоване дослідження

 

Для відповіді на поставлене запитання, дослідники провели рандомізоване плацебо-контрольоване подвійне сліпе дослідження в США, перевіряючи профілактичні можливості пробіотика LGG після зараження COVID-19. Вони зареєстрували загалом 182 особи віком від одного року, які мали домашній контакт із хворими з недавнім (встановленим менш ніж за сім днів) діагнозом COVID-19. Ці учасники були рандомізовані для щоденного отримання LGG або плацебо протягом 28 днів. Крім того, проводились забори зразків випорожнень для оцінки особливостей мікробіома.

 

Гіпотеза дослідження полягала в тому, що профілактика за допомогою LGG здатна зменшити частоту виникнення симптомів, асоційованих із COVID-19, протягом 28 днів (первинна кінцева точка), а також кількість підтверджених діагнозів інфекції COVID-19.

 

Зменшення тягаря COVID-19

 

Проводячи аналіз результатів втручання, дослідники виявили, що учасники, які приймали LGG, мали меншу ймовірність розвитку симптомів на 28 день порівняно з тими, хто приймав плацебо. Більше того, учасники, які приймали LGG, мали значно триваліший час до появи симптомів.

 

Незважаючи на те, що спостерігалася тенденція до зниження тягаря COVID-19 у учасників, рандомізованих для отримання LGG, цей висновок не був статистично значущим. Крім того, не було ніяких відмінностей, пов’язаних зі статтю, тоді як літні учасники дослідження частіше повідомляли про розвиток захворювання.

 

Нарешті, аналіз мікробіомів чітко показав, що учасники дослідження, які отримували LGG, мали значно більшу кількість Lactobacillus rhamnosus в кишечнику в порівнянні з тими, хто отримував тільки плацебо, у поєднанні зі значною зміною в загальній структурі резидентних мікроорганізмів кишечника.

 

Мікроорганізми як партнери проти COVID-19

 

Таким чином, отримані результати свідчать про те, що пробіотик LGG може забезпечувати певний захист від розвитку інфекції COVID-19, але його цінність полягає також і в тому, щоб зупинити розвиток симптомів, якщо ввести його як постконтактну профілактику протягом семи днів після зараження.

 

Незважаючи на обмежений розмір вибірки, наше дослідження свідчить про те, що LGG добре переноситься і асоціюється з більш тривалим часом розвитку інфекції COVID-19, зменшенням частоти розвитку симптоматичного захворювання та змінами в структурі мікробіому кишечника», – кажуть автори дослідження.

 

«Подальше дослідження можливостей використання LGG у більших рандомізованих контрольованих дослідженнях є виправданим, включаючи порівняння доекспозиційної та постконтактної профілактики пробіотиком LGG у популяціях високого ризику», – підкреслюють вони.

 

Ці результати підтверджують думку про те, що наші симбіотичні мікроорганізми, наша власна кишкова мікрофлора, можуть розглядатись як незамінний партнер у боротьбі з COVID-19, а також проти інших, потенційно пандемічних захворювань у майбутньому.

 

Джерело: Wischmeyer, P.E., Tang, H. et al. (2021). Daily Lactobacillus Probiotic versus Placebo in COVID-19-Exposed Household Contacts (PROTECT-EHC): A Randomized Clinical Trial. medRxiv. doi: https://doi.org/10.1101/2022.01.04.21268275 https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2022.01.04.21268275v1

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *