Назад

ПРОБІОТИКИ ЗНАЧНО ПОКРАЩУЮТЬ ПРОЯВИ ПРОБЛЕМ, АСОЦІЙОВАНИХ ІЗ ВАГІТНІСТЮ

Під час першого в своєму роді дослідження, вчені з Медичної школи Каліфорнійського університету в Девісі виявили, що пробіотики значно покращують симптоми нудоти, блювання та закрепу, пов’язаних з вагітністю. Висновки були опубліковані в журналі Nutrients.

 

Нудоту і блювання має приблизно 85% вагітних жінок, що може значно вплинути на якість їхнього життя, особливо на ранніх термінах вагітності. Причини нудоти та блювання під час вагітності досі невідомі. Були запропоновані різні теорії, проте жодна з них не є остаточною. Нудота, блювання та запреп під час вагітності можуть значно погіршити якість життя пацієнток. Більш того, коли вони прогресують, їх важко контролювати, а іноді пацієнтку навіть потрібно госпіталізувати».

 

Корисні мікроорганізми

 

Пробіотики називають «корисними бактеріями». Їх можна знайти в таких продуктах, як йогурт, кімчі, кефір, квашена капуста і темпе. Пробіотики також доступні у вигляді дієтичних добавок. За даними Національного центру комплементарного та інтегративного здоров’я, окрім вітамінів, пробіотики та пребіотики були найбільш часто використовуваними дієтичними добавками серед дорослих. Вважається, що пробіотики підтримують спільноту різних мікробів в шлунково-кишковому тракті, які часто називають «мікробіомом кишечника».

 

Під час вагітності зростає рівень таких гормонів, як естроген та прогестерон, що супроводжується цілою низкою фізичних змін. В той же час, подібні трансформації можуть змінити мікробіом кишечника, що, ймовірно, впливає на функції травної системи та викликає небажані симптоми, такі як нудота, блювання та закреп.

 

Дослідники вирішили визначити, чи може використання пробіотиків бути корисним для роботи шлунково-кишкового тракту під час вагітності. Дослідження тривало 16 днів. Загалом 32 учасниці приймали пробіотичні капсули двічі на день протягом шести днів, потім відбувалась перерва в прийомі на два дні, після чого цикл повторювався.

 

Для дослідження застосовували безрецептурні пробіотики, які містили в основному Lactobacillus. На момент виготовлення, кожна капсула містила приблизно 10 мільярдів живих культур.

 

Впродовж 17 днів учасниці відображали у відповідному щоденнику свої спостереження за зміною відповідних симптомів.

 

Дослідники виявили, що прийом пробіотика значно зменшував прояви нудоти та блювання. Тривалість нудоти (кількість годин, коли учасники відчували нудоту) зменшилася на 16%, частота блювання зменшилася на 33%. Вживання пробіотиків також значно покращило симптоми, пов’язані з якістю життя, такі як втома, поганий апетит і труднощі підтримання нормальної соціальної активності.

 

Також було виявлено, що пробіотики позитивно впливають на закреп.

 

“Протягом багатьох років я помітив, що пробіотики можуть зменшити нудоту і блювання, а також полегшити закреп. Дуже обнадійливо, що дослідження підтвердило мої спостереження”, – сказав Лю. «Пробіотики також принесли користь багатьом моїм пацієнтам, які не брали участь у дослідженні», – сказав Лю.

 

Нові підказки від кишкових мікробів та їх метаболітів

 

Учасниці надавали зразки калу до та під час дослідження. Отримані зразки аналізували, щоб визначити тип і кількість мікробів та їх метаболітів.

 

Це дозволило дослідникам проаналізувати зв’язок між наявністю певних біомаркерів в зразках калу з більш сильною нудотою, і оцінити, як пробіотики впливали на учасниць, які починали дослідження з різними базовими біомаркерами.

 

Одним з висновків було те, що низька кількість бактерій, які несуть фермент під назвою гідролаза солей жовчних кислот, асоціюється з більш вираженим і частим блюванням під час вагітності. Пробіотики збільшують кількість бактерій, що виробляють гідролазу солей жовчних кислот, що може пояснити, чому добавки знижували рівень нудоти та блювання.

 

Іншим висновком було те, що високі рівні кишкових мікробів Akkermansia на початку дослідження, зокрема A. Muciniphila, були пов’язані з більш значним блюванням. Пробіотик значно зменшив кількість цих конкретних мікробів, а також зменшив блювання. Це свідчить про те, що Akkermansia та A. muciniphila можуть бути надійними біомаркерами, що дозволяють прогнозувати блювання під час вагітності.

 

Ще один висновок полягав у тому, що рівень вітаміну Е зріс після прийому пробіотиків. Вищі рівні вітаміну Е були пов’язані з низькими показниками блювання.

 

«Це дослідження дає ключову інформацію про вплив кишкових мікробів на функцію шлунково-кишкового тракту під час вагітності. Наша кишкова мікробіота пояснює, чому ми є тим, що ми їмо, і чому метаболіти та продукти, вироблені бактеріями, мають величезний вплив на наше здоров’я», – сказав Ван. «Вони впливають на шлунково-кишковий тракт, а також на здоров’я шкіри та неврологічну функцію».

 

Хоча результати інтригують, дослідники попереджають, що через невеликий розмір вибірки будуть необхідні додаткові дослідження, щоб підтвердити дію пробіотиків.

 

“Наша попередня робота показала переваги пробіотиків у запобіганні запалення печінки. Нинішнє дослідження може бути одним із перших, яке показало переваги пробіотиків під час вагітності”, – сказав Ван. «Було б цікаво та важливо додатково перевірити, чи можуть пробіотики зменшити нудоту та блювання, спричинені хіміотерапією у хворих на рак».

 

Джерело: Liu, A.-T., et al. (2021) Probiotics Improve Gastrointestinal Function and Life Quality in Pregnancy. Nutrients. doi.org/10.3390/nu13113931.

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *