Назад

ОЦІНКА ОСОБЛИВОСТЕЙ КИШКОВОГО МІКРОБІОМУ МОЖЕ ДОПОМОГТИ ПОКРАЩИТИ ЛІКУВАННЯ ПАЦІЄНТІВ ІЗ ЗАХВОРЮВАННЯМИ ШКТ

Дослідники з Університету Калгарі вперше виявили конкретні фактори, які в майбутньому можуть допомогти покращити лікування пацієнтів з ураженнями кишечника.

Висновки дослідників Інституту хронічних захворювань Снайдера покращують розуміння факторів, які допомагають регулювати діяльність кишкової нервової системи. Тепер дослідники можуть вивчати нові способи лікування шлунково-кишкових розладів, використовуючи підходи, засновані на цих нових висновках, хоча перехід до реальних терапевтичних можливостей скоріш за все буде становити кілька років.

Результати дослідження можуть вплинути на майбутнє лікування шлунково-кишкових захворювань і розладів, таких як синдром подразненого кишечника, запальні захворювання кишечника, уповільнений кишковий транзит та закреп.

«Ми виявили мікробні фактори, які допомагають регулювати функцію та структурну цілісність кишкової нервової системи». Dr. Keith Sharkey, PhD, Professor, Cumming School of Medicine’s Department of Physiology and Pharmacology

«Ці та інші захворювання шлунково-кишкового тракту з вираженими змінами автономної нервової системи кишечника важко піддаються лікуванню. Наші висновки можуть вплинути на підходи до їх лікування».

«Однак майте на увазі, що від лабораторної моделі до реальної людини велика відстань. Іншими словами, важливою буде трансляція наших здобутків на людську модель, адже наявні результати є лише відправною точкою цієї подорожі».

У дослідженні на тваринних моделях вивчали вплив виснаження та відновлення мікробіому з використанням підходів, які супроводжуються структурними та функціональними змінами в кишечнику. Дослідники встановили, що в той час як виснаження мікробіома спричиняло втрату нейронів, природне відновлення мікробіому відновлювало функцію кишечника і сприяло появі нових нейронів.

«Результати нашої роботи дають підказки щодо механізмів, які контролюють «пластичність», тобто здатність кишкової нервової системи відновлюватися у разі пошкодження», — говорить Шаркі.

Дослідження під назвою «Кишкова мікробіота формує фізіологію кишечника та регулює кишкові нейрони та глію» нещодавно було опубліковано в науковому журналі Microbiome.

Доктор Фернандо Вічентіні, доктор філософії, перший автор дослідження, каже: «Найскладніший аспект дослідження невідомої фізіологічної ролі кишкової мікробіоти полягає у ідентифікації специфічних мікробних молекул, які можуть впливати на господаря, оскільки існує безліч інших потенційних молекул, здатних зробити це».

Він додає, що після багатьох обговорень і мозкових штурмів з дослідницькою групою вони змогли висунути гіпотезу та продемонструвати значення двох різних бактеріальних молекул у регуляції цілісності нейронів.

Наступні кроки включають вивчення інших потенційних мікробних факторів та їх ролі в нейронному контролі роботи кишечника.

«З кожним днем збільшується розуміння ролі, яку відіграє мікробіом у підтриманні здоров’я кишечника. В кінцевому підсумку у нас з’являться нові способи діагностики та лікування шлунково-кишкових захворювань на індивідуальному рівні»

Джерело: Vicentini, F.A., et al. (2021) Intestinal microbiota shapes gut physiology and regulates enteric neurons and glia. Microbiome. doi.org/10.1186/s40168-021-01165-z.

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *