Назад

НОВІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО СПОЖИВАННЯ ФРУКТОВОГО СОКУ ДІТЬМИ РАННЬОГО ВІКУ

 

Тривалий час фруктовий сік вважається здоровим напоєм та частиною здорового харчування дітей різного віку. Ще нещодавно поважні міжнародні та національні професійні асоціації рекомендували його введення разом із прикормом дітям, починаючи з шестимісячного віку. Цього року Американська Академія педіатрії внесла суттєві зміни у власні рекомендації та наполягає на тому, що протягом першого року життя дитина не повинна вживати фруктовий сік.

Для багатьох такі зміни можуть здаватись несподіваними, але є досить вагомі підстави для відповідних висновків експертів. Серед них слід звернути увагу на наступне:

  • Фруктовий сік не відрізняється високою харчовою цінністю. Так, він містить певні вітаміни, наприклад, аскорбінова кислота сприяє засвоєнню заліза. Але дитині все ж таки краще їсти фрукти (разом з овочами) замість вживання соку. Це буде більш здоровим вибором, зокрема, за рахунок вмісту харчових волокон у цільних фруктах.
  • Сік може збільшувати ризик карієсу. Особливо, коли діти п’ють його маленькими ковтками з пляшечки або з дитячої чашки з отвором. Внаслідок цього цукор (фруктоза), який спричинює карієс знаходиться у ротовій порожнині дитини тривалий час.
  • Вживання фруктових соків, разом із іншими калорійними напоями, може призводити до набору зайвої ваги та ожиріння. Організм людини пристосований до вживання калорій у складі твердої їжі. Насичення від споживання соку не з’являється своєчасно, це призводить до поступлення надмірної кількості калорій при споживанні напоїв.
  • Сік та інші напої із фруктозою може зумовлювати діарею внаслідок осмотичної дії.
  • Він також може суттєво впливати на абсорбцію певних лікарських засобів.

Це правда, що сік є більш здоровим вибором ніж, наприклад, солодкі газовані напої. Але якщо говорити про їх роль у виникненні ожиріння або карієсу, то  різниця між ними не надто значна. Головне полягає у тому, що дитині фруктовий сік просто не потрібен. Вода та несолодкі молочні напої – лише ними слід поїти дитину протягом другого півріччя життя. Споживання овочів та фруктів дає малюку набагато більше, ніж пиття соку.

Сік слід пропонувати дитині не раніше того, як їй виповниться один рік. Але необхідно пам’ятати про наступні правила споживання дітьми та підлітками цього напою:

  • Доцільно обмежити споживання соку однією порцією на день. Її розмір різний в залежності від віку. Для дітей від року до семи – це півсклянки на день або 100-120 мл. Після семи років щоденна порція може складати 200-250 мл.
  • Сік повинен бути пастерізованим із міркувань безпечності його споживання. Непастерізований сік може спричинити кишкову інфекцію або отруєння дитини.
  • Слід обирати лише 100% фруктовий сік. Адже соковмісні напої можуть мати набагато більше вільного цукру та зовсім незначний вміст самого соку.
  • Якщо Ви пропонуєте дитині випити соку, то наливайте його у відкриту чашку, з якої малюк буде пити його сидячи. Смоктання соку з пляшечки або закритої чашки значно збільшує ризик карієсу.

Оптимальним шляхом застосування будь-яких рекомендацій з харчування дітей, включно із вище наведеними, є їх персоніфікація з урахуванням потреб конкретної дитини. У цьому може допомогти консультація педіатра, який володіє об’єктивною інформацією про стан здоров’я малюка.

 

У підготовці цього матеріалу було використано публікацію Harvard Medical School

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *