НОВА ПЕРСПЕКТИВА У ЛІКУВАННІ ОЖИРІННЯ: БЛОКАТОР НЕЙРОПЕПТИДУ Y, ЯКИЙ ПЕРЕТВОРЮЄ БІЛИЙ ЖИР НА БУРИЙ Новини,Рекомендації по харчуванню

medik

Речовина з функцією периферичного нейротрансміттера, який збільшує витрати енергії та змінює властивості та кількість жирової маси, може стати новою можливістю терапії для пацієнтів з ожирінням. При цьому не спостерігаються небезпечні серцево-судинні та психічні побічні ефекти.

 • Експериментальний препарат BIBO3304 є селективним антагоністом рецепторів нейропептиду Y1, рівень якого зростає в осіб з ожирінням. Відповідно, блокада зазначених рецепторів зумовлює зменшення накопичення жиру в організмі.
 • Протототип лікарського засобу був розроблений більш ніж 25 років тому вченими компанії «Boehringer Ingelheim», які вважали, що препарат дає змогу послабити апетит, впливаючи на рецептори Y1 у головному мозку. Але препарат для перорального застосування не міг долати гематоенцефалічний бар’єр, тож компанія відмовилася від нього.
 • Нині у новій серії експериментів, доктор Ченшу Яня з Інституту медичних досліджень Гарвана, лікарні Сент-Вінсент, Сідней, штат Новий Південний Уельс, Австралія з колегами показали, що BIBO здійснює безпосередній вплив на периферичні рецептори Y1. Таким чином, стимулюється перетворення накопиченої білої жирової тканини у теплогенеруючу буру жирову тканину, тим самим збільшуючи енергетичні витрати організму.
 • Дані були опубліковані в Інтернеті 11 травня в онлайн-журналі «Nature Communications».

Незначний ефект препарату на мозок є позитивним аспектом

Співавтор дослідження, доктор Герберт Герцог з інституту Гарвана повідомив, що замість накопичення жиру у клітинах, внаслідок дії експериментального препарату відбувались зміни, які полягали у термодинамічному використанні  більшої частини надлишкової енергії замість її зберігання у вигляді підшкірного жиру. BIBO перепрограмує клітини на такі, що виробляють більше тепла, а не накопичуються у вигляді жиру.

За словами Герцога, незначний ефект препарату на мозок, який став причиною того, що початковий розробник відмовився від нього, є також частиною  позитивного впливу.

 • Прагнучі досягнути ефекту у лікуванні ожиріння за допомогою досліджуваної молекули, вчені намагалися уникнути впливу на головний мозок. Таким чином, ВІВО мав би суттєві переваги, так як зумовлював би обмеження накопичення жиру без втручання у роботу мозку. Таким чином, вдалось би уникнути впливу на психо-емоційний стан та функції серцево-судинної системи, внаслідок чого було відізвано декілька ефективних засобів для лікування ожиріння.
 • Зараз, за словами Герцога, проблема полягає в тому, що BIBO не запатентований жодною фармацевтичною компанією. В даний час жодна компанія не готова інвестувати гроші в розвиток ВІВО як препарату переферичної дії для лікування ожиріння, незважаючи на його потенційні переваги.
 • Герцог з колегами намагаються знайти зацікавлену компанію, яка допоможе транслювати експериментальні дані у вигляді клінічних результатів. Вони сподіваються, що буде зацікавленість з боку потужної компанії, яка інвестує у дослідження для отримання даних щодо клінічної ефективності.

Експерименти на мишах, які демонструють принцип роботи препарату

При проведенні експериментів дослідники годували генетично інбредних мишей дієтою з високим вмістом жирів та цукру, одночасно даючи BIBO половині з них. Протягом 8 тижнів миші, яким вживали BIBO, мали на 40% менший приріст жирової маси у порівнянні з тими, які не вживали препарат, незважаючи на те, що всі миші їли однаково.

 • За допомогою неінвазивної інфрачервоної камери для вимірювання температури поверхні шкіри над бурою жировою тканиною, дослідники виявили, що температура значно підвищується при вживанні BIBO, незалежно від маси бурого жиру.
 • Це свідчить про те, що термогенез бурого жиру сприяє значним витратам енергії всього організму.
 • Експерименти in vitro продемонстрували, що блокування рецепторів Y1 за допомогою BIBO викликає «потемніння» білого жиру до більш тепло-продукуючого бурого жиру. Підвищення температури тіла становить близько 0,1-0,2 ºC. Це незначний показник, але насправді сприяє значному підвищенню витрат енергії.
 • Експерименти з використанням жирової тканини, взятої у людей із ожирінням та нормальною вагою, показали аналогічні зміни термогенезу при застосуванні препарату BIBO.

Блокування рецептора нейропептиду Y: перспектива лікування від багатьох захворювань?

Раніше Герцог разом з колегами виявили, що блокада рецептора нейропептиду Y1 також збільшує кісткову масу у мишей. Це був незначний ефект, але на даний момент немає жодного перевіреного способу збільшити кісткову масу. Якщо ви таким чином зможете зупинити остеопороз, це відкриває суттєво нові можливості для компенсації порушень остеогенезу.

 • При належному фінансуванні, дослідники планують вивчити судинорозширювальні властивості BIBO для потенційного лікування гіпертензії.
 • Герцог сподівається, що ВІВО допоможе у лікуванні таких хронічних захворювань, як ожиріння, остеопороз та гіпертензія. Наявність такого препарату у клінічній практиці, безумовно, має зацікавити медичних працівників та фармацевтичні компанії.

Посилання на оригінальну публікацію:

Yan, C., Zeng, T., Lee, K. et al. Peripheral-specific Y1 receptor antagonism increases thermogenesis and protects against diet-induced obesity. Nat Commun 12, 2622 (2021). https://doi.org/10.1038/s41467-021-22925-3

НОВА ПЕРСПЕКТИВА У ЛІКУВАННІ ОЖИРІННЯ: БЛОКАТОР НЕЙРОПЕПТИДУ Y, ЯКИЙ ПЕРЕТВОРЮЄ БІЛИЙ ЖИР НА БУРИЙ
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *