Назад

НОВА КОМБІНАЦІЯ МЕДИКАМЕНТІВ МОЖЕ ПОКРАЩИТИ КОНТРОЛЬ ВАГИ ТА РІВНЯ ГЛЮКОЗИ ПРИ ДІАБЕТІ

Застосування експериментального препарату від раку разом із широко застосовуваними ліками від діабету покращує контроль ваги та рівню глюкози у мишей.

 

Згідно з результатами дослідження, нещодавно опублікованими в журналі «eLife», додавання експериментального препарату від раку до широко застосовуваних ліків від діабету покращує контроль рівня глюкози в крові та сприяє зменшенню ваги у гризунів.

 

Результати відкривають шлях клінічним дослідженням нової комбінації препаратів для більш ефективного довгострокового лікування мільйонів людей, хворих на діабет та ожиріння.

 

Агоністи рецепторів глюкагоноподібного пептиду-1 (аналоги GLP-1) – це відносно новий клас препаратів, які знижують рівень цукру в крові та сприяють зменшенню ваги. Вони частково функціонують, зв’язуючись з рецептором глюкагоноподібного пептиду-1 на бета-клітинах підшлункової залози, що призводить до вироблення інсуліну. Але не всі пацієнти досягають нормалізації рівня глюкози в крові за допомогою препаратів GLP-1, і досить нечасто спостерігається повне виліковування ожиріння.

 

Керівник дослідження доктор Прасенджіт Мітра зазначи: «Раніше було доведено, що тривала взаємодія агоністів GLP-1 з рецептором глюкагоноподібного пептиду-1 підтримує секрецію інсуліну в бета-клітинах підшлункової залози.» Це спонукнуло дослідників дізнатися, чи можна за допомогою додаткової терапії посилити ефекти агоністів GLP-1 на регулювання рівня глюкози.

 

Команда розпочала дослідження  потенційних ліків і протестувала їх ефект на бета-клітини підшлункової залози, щоб перевірити, чи посилюють вони вплив препарату GLP-1 на активність рецепторів інкретину, вимірюючи активність другої молекули-месенджера під назвою – цАМФ. Дослідники виявили чотири молекули, які посилювали активність препарату GLP-1. Найефективніший препарат – MS-275 (ентиностат) посилював вироблення цАМФ у 3,5 рази, у порівнянні зі вживанням тільки препарату GLP-1. MS-275 є лікарським засобом, який відноситься до інгібіторів гістонових деацетилаз (HDAC) класу 1, які досліджуються для лікування інших захворювань, включаючи рак.

 

Враховуючи синергетичний ефект препаратів у бета-клітинах підшлункової залози, команда дослідників проаналізувала, чи будуть ці результати достовірними для мишей із ожирінням, які харчуються дієтою з високим вмістом жирів. Доктор Шилпак Беле разом з колегами виявили, що миші, які отримували комбінацію агоніста GLP-1 та MS-275, мали значно нижчий рівень глюкози натщесерце, аніж контрольна група. Дієта з високим вмістом жирів значно підвищувала рівень цукру в крові натщесерце у контрольній групі. Натомість, миші, які отримували комбіноване лікування мали кращий контроль рівня цукру натщесерце.

 

Враховуючи ці наслідки для рівня цукру в крові, вчені проаналізували, чи може комбіноване лікування також мінімізувати збільшення ваги. Миші, які отримували комбіноване лікування, мали значне і стійке зменшення споживання їжі, що в свою чергу призвело до втрати ваги. Одразу після припинення лікування  миші  набрали вагу. Після відновлення лікування лише гризуни, які отримували комбіноване лікування, знову показали значну втрату ваги.

 

Доктор Мітра зазначив, що препарати GLP-1 є унікальними ліками, які забезпечують значне поліпшення глікемічного контролю та нормалізацію ваги, але не в усіх випадках можна досягти повного відновлення метаболізму або позбавитись супутніх захворювань. Результати свідчать про те, що інгібітор HDAC класу 1 MS-275 може значно посилити дію препаратів GLP-1, нормалізувати рівень глюкози в крові та  сприяти зменшенню ваги, що в свою чергу закладає фундамент для клінічних досліджень комбінацій інгібіторів GLP-1 / HDAC для довгострокового лікування діабету та ожиріння.

 

Джерело:

Shilpak Bele, Shravan Babu Girada, Aramita Ray, Abhishek Gupta, Srinivas Oruganti, Phanithi Prakash Babu, Rahul SR Rayalla, Shashi Vardhan Kalivendi, Ahamed Ibrahim, Vishwajeet Puri, Venkateswar Adalla, Madhumohan R Katika, Richard DiMarchi, Prasenjit Mitra. MS-275, a class 1 histone deacetylase inhibitor augments glucagon-like peptide-1 receptor agonism to improve glycemic control and reduce obesity in diet-induced obese mice. eLife, 2020; 9 DOI: 10.7554/eLife.52212

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *