Наукові дані про кишковий мікробіом для дієтологів та фахівців з харчування Новини,Рекомендації по харчуванню

gut-microbiota-logo

Вважається, що кишкова мікробіота починає розвиватися з моменту народження і грає провідну роль в процесі становлення та навчання імунної системи функціонувати належним чином. Нові дослідження Кеті Маккой та її колег почали розкривати можливості впливу материнської мікробіоти на розвиток імунної системи немовляти, навіть до народження. Це означає, що здорова кишкова мікробіота починається з мами і, швидше за все, починається до зачаття. Доктор John Cryan продовжив дослідження мікробіому впродовж всього життєвого циклу, вивчаючи, як кишкова мікробіота впливає на розвиток мозку в підлітковому віці, підкреслюючи важливу роль, яку відіграє кишкова мікробіота в розвитку нервової системи і психічному здоров’ї. Щоб завершити життєвий цикл, лабораторія доктора Paul O’Toole підкреслила роль, яку відіграє кишкова мікробіота в здоровому старінні, включаючи формування слабкості та когнітивних розладів, підкресливши, що здоров’я нашої кишкової мікробіоти — це те, що необхідно враховувати на всіх етапах життя.

Що ми розуміємо під терміном «здорова» кишкова мікробіота?

В першу чергу — це екосистема, яка злагоджено працює для підтримки нашого здоров’я. Дослідники погоджуються з тим, що кількісне та якісне різноманіття бактерій пов’язане з кращими наслідками для здоров’я, включаючи зниження ризику хронічних захворювань. Було виявлено, що зниження різноманіття (кількість видів або генів) асоціюється з низкою захворювань, таких як серцево-судинні, аутоімунні, нейродегенеративні захворювання і ожиріння.

Як ми можемо поліпшити склад нашої кишкової мікробіоти?

Основний доповідач цього року, доктор Колін Гілл сказав: «Ви отримуєте мікробіоту, на яку заслуговуєте». Це означає, що ви можете контролювати і покращувати стан мікробіоти кишечника за рахунок здорового харчування, достатнього сну, управління стресом, фізичних вправ і розумного використання ліків.

Харчування і кишкова мікробіота

Схоже, що різні види харчування мають певні переваги щодо складу кишкової мікробіоти.

Хана Калеова та її команда в ході нещодавнього дослідження отримали дані про позитивний вплив веганської дієти на склад і функцію мікробіоти кишечника, та зумовлений цими змінами позитивний вплив на здоров’я учасників. Рандомізовані учасники дотримувались або вегетаріанської дієти протягом 16 тижнів, або продовжували використовувати свою стандартну американську дієту. Через 16 тижнів втручання в групі учасників, що дотримувались вегетаріанської дієти на рослинній основі, спостерігалось зниження загальної ваги і вісцерального жиру, а також поліпшення чутливості до інсуліну — все це важливі показники профілактики хронічних захворювань.

У лабораторії Пола О’Тула проводилось дослідження впливу середземноморської дієти на мікробіоту кишечника і вплив на здорове старіння. Рандомізовані учасники дотримувались або середземноморської дієти протягом 12 місяців, або звичайної дієти. Ті, хто отримував середземноморську дієту, мали позитивні зміни в складі мікробіоти кишечника, зниження маркерів запалення, поліпшення когнітивної функції і показників слабкості.

Як підживлювати свою кишкову мікробіоту?

Ключове послання Хани Калеовой, — незалежно від того, якої дієти ви дотримуєтеся, бажано «годувати свій кишковий мікробіом цільними продуктами рослинного походження». Це означає необхідність включення в раціон харчових продуктів з різними типами клітковини для стимулювання мікробного збагачення. Отримані внаслідок такої інтервенції зміни асоціюються з поліпшенням профілів і функцій кишкової мікробіоти, забезпечуючи відчутну користь для здоров’я людини.

Ключові поради щодо цього:

  • Необхідно збільшити дієтичне різноманіття, прагнучи використовувати до 30 різних рослинних продуктів на тиждень, зокрема фруктів, овочів, цільних злаків, горіхів і насіння
  • Прагніть споживати до 25-38 г клітковини в день
  • Намагайтесь, щоб кожен день половину вашої тарілки на обід і вечерю займали овочі
  • Вибирайте різні необроблені крупи при кожному прийомі їжі — це може бути овес, макарони з цільного зерна, кіноа, сорго або гречка.
  • Включіть 3 порції (по пів чашки) фруктів в день

Кожна з цих порад спрямована на отримання різноманітних харчових волокон «вуглеводів, доступних для мікробіоти», або ВДМ для стислості. ВДМ — це вуглеводи, які люди не можуть переварити, тобто вони проходять через кишечник в незміненому виді. У товстій кишці, де знаходиться найбільша кількість нашої кишкової мікробіоти, вони служать паливом для бактерій. Завдяки такому харчуванню корисні бактерії можуть процвітати і забезпечувати організм важливими сполуками, зокрема коротколанцюговими жирними кислотами, які відіграють важливу роль для імунної системи і запальних процесів.

Ферментовані продукти та пробіотики?

У виступі д-ра Кевіна Вілана були розглянуті відмінності між ферментованими продуктами і пробіотиками, а також сучасні дані на підтримку їх використання, включаючи вплив йогурту і сиру на здоров’я людини. Ферментовані продукти харчування визначаються як «продукти харчування або напої, отримані в результаті контрольованого росту мікробів і перетворення компонентів їжі в результаті ферментативних реакцій» і включають такі продукти, як йогурт, чайний гриб, темпі, пиво і вино. Не всі ферментовані продукти є пробіотиками, оскільки у пробіотиків є дуже специфічне визначення, яке полягає в тому, що вони є «живими організмами, які при введенні в адекватних кількостях приносять користь для здоров’я господаря» і можуть міститися в капсулах, порошках або деяких інших продуктах, зокрема йогурті чи кефіри.

На даний час дослідження, що стосуються користі від використання пробіотиків, підтверджують доцільність їх застосування лише в деяких умовах, таких як синдром подразненого кишечника і виразковий коліт, однак ці ефекти є специфічними для штаму. Доктор Уїлан підкреслює важливість консультування з вашим лікарем, дієтологом або фармацевтом, оскільки пробіотик не потрібен всім для здоров’я.

В даний час існують тільки попередні дані про те, як ферментовані продукти впливають на нашу кишкову мікробіоту, однак є ще багато вагомих причин вживати ферментовані продукти! Ферментація може поліпшити засвоюваність деяких продуктів, таких як молочні продукти, шляхом розщеплення лактози.

Протягом усіх періодів життя існують критичні моменти, в які мікробіота грає провідну роль. Як підкреслив д-р Джоел Дор — ми повинні навчитися жити симбіотично з нашою кишковою мікробіотою — зосередившись на тому, щоб піклуватися про неї, щоб вона могла подбати про нас.

«Здорова, різноманітна дієта протягом усього життя — це кращий спосіб реалізувати всі можливі переваги мікробіоти кишечника!»

 

Джерело: Gut Microbiota for Health World Summit 2020

Наукові дані про кишковий мікробіом для дієтологів та фахівців з харчування
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *