Назад

НАСКІЛЬКИ ЕФЕКТИВНИМИ МОЖУТЬ БУТИ ЛІКИ У ТЕРАПІЇ ОЖИРІННЯ?

 • Результати нещодавніх досліджень, опубліковані в журналах «JAMA» і «The New England Journal of Medicine» виявили чудову ефективність ін’єкції семаглютиду один раз на тиждень для довгострокової втрати ваги, із середнім схудненням 16% і 14,9% від початкової ваги за 68 тижнів. Враховуючи складність підтримання досягненої втрати ваги та переваги схуднення для при багатьох захворювань, підвищення якості життя, збільшення фізичної активності та зменшення ризику неінфекційних захворювань, можна очікувати, широкого застосування цього препарату для досягнення схуднення.
 • Однак, такі очікування можуть не виправитися тому, що коли мова йде про ожиріння, багато лікарів і не медиків, мабуть вважають, що вживання медикаментів не є ефективним методом лікування ожиріння. Ті, хто найголосніше виступають проти ліків від ожиріння, зазвичай підпадають під одну або кілька з наступних чотирьох категорій:
 • Прихильники твердження «Їжа – це ліки»;
 • Прихильники твердження «Спосіб життя краще будь-яких ліків»;
 • Мають упереджене відношення до ваги;
 • Заперечують ожиріння як захворювання.
 • Аргументи перших двох груп є найбільш очевидними і, як правило, базуються на такому твердженні: «Навіщо вживати ліки від ожиріння? Людям з ожирінням необхідно лише дотримуватися дієти, менше їсти і більше рухатися». Звичайно, люди, які упереджено ставляться до зайвої ваги, наполягають на тому, що ліки є відображенням слабких сторін людей із ожирінням.
 • Заперечення ожиріння як причини хворобливого стану може також ініціювати створення медико-фармакологічних конспірологічних теорій. Звісно, якщо ожиріння – не хвороба, то й лікувати його не треба.
 • На думку авторів дослідження, найбільш поширеною групою є люди, які упереджено ставляться до ваги. Автори зазначили, що мова йде про неявну упередженість, наприклад, коли медичні працівники мають підсвідоме негативне відношення до тих, хто страждає ожирінням, що добре задокументованим і, як правило, впливає на подальше лікування.

Реакції на оприлюднені дані:

 • У висловленнях, які поширювалися після цих вище згаданих публікаціях, лунали зневажливі міркування щодо вартості ліків, а також припущення, що основним механізмом дії препарату є нудота (а не те, що нудота є тимчасовим або незначним побічним ефектом), та зауваження щодо тривалого застосування препарату. Також проблематичним зазначається той факт, що для багатьох людей втрата ваги на 15%, досяжна за допомогою одного препарату, все одно не є кінцевою точкою, оскільки вони не досягають своєї нормальної ваги, яка зазначена в певних таблицях.
 • Слід звернути увагу на те, що більшість лікарів, які підкреслюють недоліки препарату, не практикують методи лікування ожиріння за допомогою медикаментів, і які, ймовірно, ніколи не призначали аналог глюкагон-подібного пептиду 1.

Бути справжнім союзником для пацієнта

 • Ожиріння – це неінфекційне захворювання, лікування якого медициною зазнає значних складнощів. При веденні пацієнтів із іншими неінфекційними захворюваннями коли здорового способу життя недостатньо та наявні відповідні показання, лікарі справедливо і охоче рекомендують та призначають ліки або їх комбінації на тривалий термін.
 • Наприклад, артеріальна гіпертензія. Пацієнти рекомендують дієту з низьким вмістом натрію, нормалізацію ваги, підвищення рівня фізичної активності, поліпшення гігієни сну, лікування апное уві сні тощо. Це в більшості випадків призведе до помітного поліпшення, а в деяких і до ремісії захворювання. Але якщо такі зусилля виявляються недостатніми, і люди просто заявляють, що навряд чи знайдуть час, енергію чи інтерес до таких змін у житті, лікарі незмінно призначають антигіпертензивні препарати на довготривалій основі, не зважаючи на потенційний ефект будь-яких серйозних змін способу життя.
 • Натомість, з ожирінням, яке в теорії теж можна вилікувати за допомогою способу життя, багато лікарів не тільки вагаються, але й явно виступають проти призначення ліків, не кажучи вже про їх довготривале використання. Спочатку лікарі вимагатимуть від пацієнтів спробувати схуднути без медикаментів перед тим, як їм випишуть рецепт (хоча більшість вже робила такі спроби багато разів).
 • Щодо вартості – вона буде зменшуватись із збільшенням кількості лікарських призначень. Що стосується нудоти, для більшості пацієнтів вона є мінімальною або тимчасовою. Нарешті, що стосується проміжної втрати ваги, виникає питання, скільки неінфекційних захворювань вам відомо, які повністю виліковуються монотерапією?
 • Справжніми союзниками для пацієнтів із ожирінням є такі лікарі, які боряться з ожирінням так само як і з будь-яким іншим хронічним захворюванням, де лікування, звичайно, може включати консультування, заохочення до здорового способу життя, але коли це доцільно, включає можливість фармакотерапії. І не слід звинувачувати спеціалістів та пацієнтів у виборі такого такого підходу у лікуванні.

Посилання на оглянуті публікації:

 1. Wadden TA, Bailey TS, Billings LK, et al. Effect of Subcutaneous Semaglutide vs Placebo as an Adjunct to Intensive Behavioral Therapy on Body Weight in Adults With Overweight or Obesity: The STEP 3 Randomized Clinical Trial. 2021;325(14):1403–1413. doi: 10.1001/jama.2021.1831.
 1. John P.H. Wilding et al. Once-Weekly Semaglutide in Adults with Overweight .or Obesity. New England Journal of Medicine March 18, 2021 384(11):9892021. doi: 10.1056/NEJMoa2032183.

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *