Назад

НАЙКРАЩІ МАТЕРІАЛИ З КОНФЕРЕНЦІЇ NUTRITION 2019 (BALTIMORE, JUNE 2019)

МЕДИЧНИЙ КАНАБІС ВПЕРШЕ НА СЕСІЇ АМЕРИКАНСЬКОГО ТОВАРИСТВА З ХАРЧУВАННЯ

Це можна назвати «cannabis incognita», адже важко знайти якусь іншу рослину, щодо якої прикуто так багато уваги від політиків, науковців до медіа-зірок та громадських діячів.

У ході спеціально присвяченій цьому питанню секції «Нові дані шодо впливу на здоров’я та можливостей застосування канабісу» було представлено декілька цікавих доповідей, зокрема, присвячених вражаючим даним щодо зменшення ваги. Однак, із зауваженнями, що проведені дослідження ставлять більше питань, ніж надають відповідей.

У доповіді Prof. Daniele Piomelli з Центру вивчення канабісу в Університеті Каліфорнії було наведено огляд звіту Національної академії наук «Вплив на здоров’я канабісу та канабіоїдів», оприлюднений у 2017 році. Звіт включив 24 000 досліджень, опублікованих між 1999 та 2016 роками.

Висновки щодо терапевтичних ефектів канабісу полягають у наступних твердженнях:

  • Нудота обумовлена хіміотерапією – переконливі докази ефективності
  • Хронічний біль у дорослих – істотні докази
  • Спастичні прояви розсіяного склерозу – істотні докази
  • Апное сну – помірні докази
  • Розлади сну асоційовані з фіброміалгією, хронічним болем та розсіяним склерозом – помірні докази
  • Втрата ваги у пацієнтів з ВІЛ/СНІД  – обмежені докази
  • Посттравматичні стресові розлади – обмежені докази
  • Синдром Туретта – обмежені докази
  • Глаукома – обмежені докази
  • Хвороба Альцгеймера – обмежені докази

Дослідники вважать недостатніми дані «за» або «проти» застосування канабісу при онкологічних захворюваннях, anorexia nervosa, кахексії, синдромі подразненого кишечнику, епілепсії, хворобі Паркінсона, хворобі Гантінгтона та при бічному аміотрофічному склерозі.

Водночас, Prof. Piomelli зазначив, що вже після публікації огляду, було оприлюднено результати дослідження, яке продемонструвало ефективність канабіоїдів у лікуванні епілепсії у дітей. В результаті препарат Epidolex був дозволеним FDA для застосування за відповідними показаннями.

Ефективність канабіоїдів пов’язана з активацією канабіоїдних рецепторів у головному мозку. Розділяють два типи таких рецепторів – СВ1 та СВ2. Перший тип має суттєвий вплив на кровоносні судини (периферійний судинний опір та артеріальний тиск), легені (реактивність бронхів), адипоцити (ліпогенез), тонкий кишечник (голод), товстий кишечник (перистальтика), периферичні нервові закінчення (біль). Обидва типи канабіоїдних рецепторів асоційовані з білими клітинами крові та мають вплив на стан імунної системи.

Відомі 140 різноманітних канабіоїдних сполук, які виявляються у коноплях. Найбільш вивченими з них є тетрагідроканабіол (ТГК) та канабідіол (КБД). Тільки ТГК має спроможність зв’язуватись та діяти через канабіоїдні рецептори. КБД не діє через них, а ефекти та механізми дії інших 138 сполук досі не вивчені.

Можливо головним відкриттям у дослідженнях канабісу за останні 10-15 років є визначення ролі ендоканабіоїдів у контролі енергетичного балансу. Канабіоїди мають вплив на рецептори у мозку, кишечнику та жирових клітинах. Всі вони реалізують важливі ефекти – збільшення надходження енергії через вживання їжі та її зберігання.

Розуміння цих механізмів відкрило шлях до розробки блокаторів СВ1 – рецепторів, що дозволяє отримати тривалі ефекти у вигляді зменшення маси тіла та окружності талії. Водночас, центральна блокада таких рецепторів може супроводжуватись небезпечними побічними ефектами – тривогою та депресією. Тому більшу перспективу має розробка та застосування периферичних антагоністів канабіоїдних рецепторів.

Цікаві дані публікуються щодо впливу канабісу на ризик діабету. Його ризик зменшується, але виявлено зростання ризику предіабету. Такий протилежний ефект може бути пояснений блокуванням трансформації предіабету у діабет. Одна з теорій пояснює цей феномен зменшенням чутливості СВ1 рецепторів в адипоцитах та гіпоталамусі при тривалому вживанні канабісу.

Prof. Richard Mattes обраний Президент Американського Товариства з Харчування з Університету Перд’ю розповів про те, що дослідження не завжди підтверджують традиційні уяви про сенсорні ефекти від вживання канабісу. У рандомізованому дослідженні, проведеному в Нідерландах у 2014 році було отримано дані щодо нюхових ефектів канабіоїдів. Результати демонструють, що вживання 20 мг ТГК перорально зменшують спроможність відрізняти запахи протягом двох годин. Також встановлено, що вживання 15 мг ТГК чоловіками та 10 мг жінками не збільшує чутливість до солодкого, солоного, гіркого та кислого смаків. Дані опитувань послідовно демонструють, що люди мають збільшення апетиту після вживання канабісу, але контрольовані дослідження спростовують це. У деяких дослідженнях встановлено, що низькі дози ТГК стимулюють інтерес до їди, тоді як більші дози навпаки пригнічують його.

Prof. Peter Pressman висловив занепокоєння значним потенціалом негативного впливу вживання канабісу вагітними на розвиток нервової системи плоду. Він навів приклад дослідження у Колорадо, коли жінка, яка представилась вагітною у першому триместрі вагітності, зателефонувала у 400 крамниць з продажу маріхуани і у 70% з них їй порадили вживати канабіс для полегшення вранішньої нудоти. Доповідач наголосив на значній небезпеці вживання канабіоїдів вагітними, яке призводить до порушень розвитку нервової системи плоду, що підтверджено у дослідженнях із застосуванням МРТ та інших технологій

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *