НАЙКРАЩІ МАТЕРІАЛИ З КОНФЕРЕНЦІЇ NUTRITION 2019 (BALTIMORE, JUNE 2019) Новини,Рекомендації по харчуванню

42

ПЕРСОНІФІКОВАНЕ ХАРЧУВАННЯ – МАЙБУТНЄ, ЩО ВЖЕ НАСТУПАЄ

Уявіть собі нові алгоритми, наприклад, ведення пацієнтів із ожирінням, в яких за допомогою аналізу генотипу, фенотипу та мікробіоти можна обрати найбільш ефективний шлях до мети лікування. Сьогодні така можливість стає все більш реальною. Низку досліджень вже проведено і встановлено можливість прогнозування результату лікування, враховуючи особливості пацієнта. Саме це ми і розуміємо під персоніфікованою медициною.

Боротьба з епідемією ожиріння, з ним та його проявами у конкретної людини є складною та виснажливою. Формула «їж менше та рухайся більше» — є бездоганною але працює далеко не завжди.

Доповідь проф. Мадса Хйорта (університет Копенгагену, Данія) була присвячена персоніфікованій дієтотерапії ожиріння. «Не зважаючи на велику кількість рандомізованих досліджень, в яких вивчались певні дієтичні підходи, ми тільки більше переконались у тому, що не існує дієти, яка підійшла б усім пацієнтам. Мабуть слід звернути більше уваги на різницю між нашими хворими, включаючи генотип і фенотип» — говорить Хйорт.

Доповідач цитував результати досліджень генотипів, які демонструють кращу ефективність високобілкових дієт у суб’єктів, які є носіями гену FTO. У власному дослідженні SHOPUS проф. Хйорта вдалось з’ясувати, що вихідний рівень глікемії зумовлює кращу втрату ваги при дотриманні дієти з високим вмістом харчових волокон/цільних злаків (National New Nordic diet — NND) у порівнянні з моделлю харчування західного типу — Average Danish Diet (ADD).

В рандомізованому, контрольованому дослідженні SHOPUS аналізувалась втрата ваги у суб’єктів із зайвою вагою або ожирінням, які дотримувались NND або ADD протягом 26 тижнів. На початку дослідження не було встановлено достовірних відмінностей у ключових характеристиках груп пацієнтів (за віком, статтю, ІМТ, рівнем глюкози та інсуліну натще) окрім співвідношення Prevotella/Bacteroides (P/B).

Водночас, результати демонструють, що суб’єкти зі високим співвідношенням Р/В на користь Prevotella втрачають більше ваги на NND порівняно з ADD. Можливим рушієм є коротколанцюгові жирні кислоти, ймовірно переважно пропіонат. «При вживанні різних видів харчових волокон продукція пропіонату зростає більше у культурах, де домінує Prevotella порівняно з культурами з домінуванням Bacteroides” – говорить Хйорт. Він також посилається на три інші дослідження, що підтверджують результати SHOPUS: дослідження MEPEB, опубліковане у 2019 році, а також дослідження RIGHT та PROKA, які ще тривають.

У дослідженні, яке очолювала проф. Ітцель Васкез-Відаль з університету Манітоба (Канада), вивчався зв’язок однонуклеотидних поліморфізмів (ОНП) з різною відповіддю на вживання жирних кислот з їжею. Вченими було встановлено, що лише шість ОНП можуть пояснювати різну концентрацію холестерину у крові після вживання жирів. Таким чином, невелика панель із «зацікавлених» генів має бути більш ретельно вивчена у подальших дослідженнях та відповідно до їх результатів може почати застосовуватись у клінічній практиці.

Важливим кроком до запровадження персоніфікованого лікування є визначення біомаркерів для оцінки стану здоров’я. Ще далі можна просунутись за умови наявності надійних неінвазивних тестів, які можна застосовувати, не звертаючись до лабораторій.

У доповіді проф. Клода Аебішера з компанії Royal DSM (Нідерланди) під назвою «Як виміряти здоров’я, а не хворобу у рішеннях для персоніфікованого лікування» було зазначено, що люди краще дотримуються дієтичних планів, коли самі можуть моніторувати власний стан та отримувати зворотній зв’язок.

«Ми повинні забрати аналізи у лабораторій та передати їх людям, від одномоментних досліджень до моніторингу» — каже Аебішер. Наприклад, використання комп’ютерних, мобільних приладів або вмонтованих у предмети одягу може з успіхом конкурувати з лабораторними тестами. Вже сьогодні існує широкий діапазон можливостей – дихальні тести з використанням комп’ютерних програм дозволяють визначати маркери запалення, захворювань, харчового статусу та вимірювати летючі речовини. Мобільні прилади можуть контролювати кількість жирової та м’язової тканини, сатурацію кисню, частоту серцевого ритму, температуру шкіри, кількість кроків, рівень глюкози, метаболічний профіль та багато іншого.

Окрема історія стосується мобільних додатків, які пропонуються розробниками в якості допомоги у змінах власного способу життя. Харчування одна з найбільш важливих історій у цьому сенсі. Поява додатків, які поєднують штучний інтелект з мобільними технологіями створить нові можливості у мотивуванні, наданні індивідуальних рекомендацій та коригуванні вибору. Якщо певні рекомендації не виконуються і поставлена мета не наближається, то додаток має запропонувати альтернативні поради…

НАЙКРАЩІ МАТЕРІАЛИ З КОНФЕРЕНЦІЇ NUTRITION 2019 (BALTIMORE, JUNE 2019)
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *