Назад

НАДМІРНЕ СПОЖИВАННЯ ЯЄЦЬ ПОВ’ЯЗАНЕ З ДІАБЕТОМ

Яєчня, яйце пашот або варені яйця – варіанти найпопулярніших сніданків в усьому світі. Тим не менше, користь яєць може бути не такою однозначною, як ми всі звикли думати, оскільки нове дослідження Університету Південної Австралії показує, що надмірне споживання яєць може збільшити ризик діабету.

 

Проведене у партнерстві з Китайським медичним університетом та Катарським університетом, довготривале дослідження (1991–2009 рр.) було першим, в якому досліджували споживання яєць у великій вибірці дорослих китайців.

Було встановлено, що люди, які регулярно вживають одне або кілька яєць на добу (що еквівалентно 50 г та більше), збільшують ризик діабету на 60 відсотків.

 

В даний час поширеність діабету в Китаї становить більше 11-ти відсотків, що перевищує загальний середній показник  у 8,5 відсотків. Діабет став серйозною проблемою для охорони здоров’я.

Економічний вплив діабету також є дуже значним. На нього припадає 10 відсотків глобальних витрат на охорону здоров’я (760 млрд. доларів). У Китаї витрати, пов’язані з діабетом, перевищили 109 млрд. доларів США.

 

Епідеміолог та експерт з питань охорони здоров’я доктор Мін Лі, зазначив, що зростання діабету викликає все більшу стурбованість, особливо в Китаї, де зміни традиційної китайської дієти впливають на здоров’я.

 

Доктор Лі запевняє, що дієта – це відомий та модифікований фактор, який сприяє розвитку діабету 2 типу, тож розуміння діапазону дієтичних факторів, які можуть вплинути на зростаючу поширеність цього захворювання, є важливим.

 

За останні кілька десятиліть в Китаї відбулися значні харчові зміни, завдяки яким багато людей перейшли від традиційної дієти, що містить цільнозернові продукти та багато овочів, до більш обробленої дієти, що включає велику кількість м’яса, напівфабрикатів та калорійної їжі.

 

У той же час споживання яєць  неухильно зростає: з 1991 по 2009 рік кількість людей в Китаї, які споживають яйця, майже подвоїлася.

 

Зв’язок між вживанням яєць та діабетом часто обговорюється, тож це дослідження мало на меті оцінити, як тривале регулярне споживання яєць впливає на розвиток діабету, що визначається  рівнем глюкози в крові натщесерце.

 

Дослідники виявили, що більш тривале споживання яєць (більше 38 грамів на добу) збільшує ризик розвитку діабету серед дорослих китайців приблизно на 25 відсотків.

 

Крім того, дорослі, які регулярно споживали багато яєць (понад 50 грам, що еквівалентно одному і більше яєць на добу), мали підвищений ризик діабету на 60 відсотків. Ефект був більш виражений для жінок, аніж для чоловіків.

 

Доктор Лі зазначив, що, хоча ці результати свідчать про те, що більш високе споживання яєць пов’язане з ризиком розвитку діабету у дорослих китайців, необхідно провести додаткові дослідження для вивчення причинно-наслідкових зв’язків.

Для перемоги над діабетом необхідний багатогранний підхід, який охоплює не тільки дослідження, а й чіткий набір рекомендацій, які допоможуть подолати це захворювання. Це дослідження є одним із кроків для досягнення цієї довгострокової мети.

 

Примітки:

  • У період з 1991 по 2009 рік дослідники виявили, що середньодобове споживання яєць безперервно зростало з 16 грамів у 1991-93 роках до 26 грамів у 2000-04 та 31 граму в 2009 році.
  • У дослідженні брали участь 8545 дорослих (середній вік становив 50 років).
  • Глобальне споживання яєць (у грамах) за той самий період становило:
  • 33,65 г / добу в Європі;
  • 28,43 г / добу в Америці;
  • 20,56 г / добу в Азії;
  • 21,45 г / добу у світі;
  • 18,20 г / день в Океанії (включаючи Австралію);
  • 5,93 г / добу в Африці.

Джерело:

Yue Wang, Ming Li, Zumin Shi. Higher egg consumption associated with increased risk of diabetes in Chinese adults – China Health and Nutrition Survey. British Journal of Nutrition, 2020; 1 DOI: 10.1017/S0007114520003955

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *