Назад

МОДУЛЯЦІЯ МІКРОБІОТИ ТА ВІДНОВЛЕННЯ ЕУБІОЗУ МОЖУТЬ ДОПОМОГТИ СТРИМАТИ УСКЛАДНЕННЯ COVID-19

Коронавірусна хвороба (COVID-19), спричинена коронавірусом (SARS-CoV-2), вражає багато органів нашого тіла. Окрім впливу на респіраторну систему, вірус також може впливати на серцево-судинну та травну системи.

Дослідники з університету Сан-Паулу, Сан-Хосе-ду-Ріо-Прету та медичної школи Рібейран-Прету, університету Сан-Паулу (Бразилія), рекомендують проводити модуляцію мікробіоти кишечника та відновлювати еубіоз на тлі COVID-19, що може допомогти запобігти серйозним ускладненням.

У статті, опублікованій у журналі Frontiers in Immunology, дослідники відзначають, що оскільки при COVID-19 уражені як дихальні шляхи, так і слизова оболонка шлунково-кишкового тракту, можливо, є сенс застосовувати додаткові методи лікування, які модулюють вісь кишечник-легені.

 

Кишечний мікробіом

 

У травному тракті мешкають трильйони мікробів. Ці мікроби необхідні для перетравлення їжі, боротьби зі шкідливими патогенними мікроорганізмами та синтезу вітамінів.

При порушенні рівноваги на рівні мікробіому кишечника, виникає дисбіоз. Це стан, коли склад бактерій кишечника стає незбалансованим, викликаючи широкий спектр травних порушень.

Поверхні слизових оболонок в легенях і кишечнику відіграють ключову роль в модуляції імунної реакції, борючись із патогенами та запобігаючи надмірному запаленню або пошкодженню тканин. Однак ця здатність залежить від рівноваги на рівні місцевої мікробіоти, адже руйнування поверхневого шару слизової оболонки та дисбіоз можуть сприяти інфікуванню, включаючи COVID-19.

 

Також є дані про перехресні впливи між дихальною системою та шлунково-кишковим трактом (ЖКТ), особливо між мікробіотою кишечника та легенями. Така взаємодія та вісь кишечник-легені були добре вивчені в минулому.

 

Дослідження

Дослідження підкреслює, що SARS-CoV-2 націлений в тому числі й на шлунково-кишковий тракт. Коли COVID-19 вперше з’явився в грудні 2019 року, клініцисти спочатку ідентифікували його як респіраторне захворювання. В той же час, по мірі розвитку пандемії ми зрозуміли, що ураженню підлягає значно більше органів і систем, включаючи ШКТ.

 

Багато типів вірусів, таких як ротавірус, норовірус та коронавірус, можуть інфікувати ентероцити в ШКТ. Внаслідок цього відбувається порушення процесу всмоктування, що спричиняє дисбаланс у роботі кишечника. Про це свідчить й велика кількість звітів, результати яких говорять, що SARS-CoV-2 можна виявити в калі. Сінгапурське дослідження продемонструвало, що у 50% пацієнтів, інфікованих SARS-CoV-2, вірус виявляли у калових масах. Інше дослідження показало, що SARS-CoV-2 можна знайти як у мазках із горла, так і у зразках калу.

 

Які симптоми ураження шлунково-кишкового тракту при COVID-19?

При COVID-19 найпоширеніші симптоми з боку ШКТ включають нудоту, блювання, втрату апетиту, діарею та спазми в шлунку. Наявність шлунково-кишкових симптомів при COVID-19 є загальним явищем. У Китаї, де вірус з’явився вперше, у провінції Чжецзян серед 651 пацієнтів з підтвердженим діагнозом COVID-19 у період з січня по лютий 2020 р. 11,4% мали принаймні один симптом ураження ШКТ, найчастіше це була діареєя.

 

Хоча COVID-19 рідше зустрічається у дітей, поширеність проявів з боку шлунково-кишкового тракту була майже така сама, як у дорослих. Пацієнти із симптомами ураження ШКТ мають вищий рівень хронічних захворювань печінки, ніж пацієнти з COVID-19, але без симптомів з боку ШКТ. За умови прогресування COVID-19 та погіршення стану хворого, симптоми ураження ШКТ стають більш помітними. Це може бути пов’язано з тим, що реплікація віруса в ШКТ може призвести до більш серйозного клінічного стану.

 

Дисбіоз та COVID-19

Вісь кишечник-легені вивчена давно. В даний час дослідження вивчають вплив мікробіоти на SARS-CoV-2. Вплив мікробіоти кишечника на системний імунітет та респіраторні інфекції досліджено як у тварин, так і у людей. Наявні дослідження вказують на життєво важливу роль мікробіоти в противірусних реакціях легень шляхом модуляції імунних реакцій.

 

Мікробіом кишечника може мати певну роль в експресії рецепторів інтерферону I типу в респіраторних епітеліальних клітинах, які швидко реагують на вірусні інфекції.

 

Загалом дослідники рекомендують експериментальну терапію, засновану на модуляції мікробіоти, яка може допомогти у боротьбі з пандемією коронавірусу. У кількох дослідженнях оцінювали вплив введення пробіотиків та пребіотиків на зменшення частоти, тривалості та тяжкості респіраторних інфекцій у людей. Експериментальні дослідження та клінічні випробування підтверджують можливість використання пробіотиків під час зараження вірусом грипу, респіраторно-синцитіальним вірусом та риновірусом.

 

Команда вважає, що допоміжне лікування, засноване на модуляції осі кишечник-легені та відновленні еубіозу, може бути важливим терапевтичним підходом для зменшення важких ускладнень COVID-19.

 

Джерело: De Oliveira, G., Oliveira, C., Pinzan, C., de Salis, L., and Cardoso, C. (2021). Microbiota Modulation of the Gut-Lung Axis in COVID-19. Frontiers in Immunology. https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fimmu.2021.635471/full

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *