МЕТАБОЛІЧНІ ЗАХВОРЮВАННЯ ПОВ’ЯЗАНІ ІЗ ЖИРОМ, ЦУКРОМ ЧИ З ПЕРЕРОБЛЕНОЮ ЇЖЕЮ? (ЧАСТИНА ПЕРША) Новини,Рекомендації по харчуванню

images

Значне зростання кількості хворих на ожиріння та метаболічних захворювань протягом останніх 50 років спонукає проводити дослідження щодо вмісту макронутрієнтів та калорійності різних продуктів, які ми щоденно вживаємо.  Деякі дослідження та дискусії досі є суперечливими.

Вісімдесята наукова сесія Американської діабетичної асоціації пропонує ще одну дискусію серед трьох вчених, які здійснили великий вклад  для того, щоб на початку цього століття вийти за рамки дебатів щодо порівняння дієти з низьким вмістом вуглеводів та дієти з низьким споживанням жирів. Доктор Сара Холлберг, медичний директор компанії Virta Health, представила дані, які віддають перевагу дієтам з високим вмістом насичених жирів (та жирів у цілому) в раціоні. Доктор Барбара Коркі, професор медицини Бостонського університету, зосередилась на якості вуглеводів та різних інших інгредієнтів, які присутні у сучасній їжі. Доктор Кевін Холл, старший науковий співробітник Національного інституту здоров’я, стверджував, що головним є типи вуглеводів, які ми вживаємо.

 

Чи дійсно ми – це те, що ми їмо?

Холлберг розпочала сесію з дискусії про вміст насичених жирів у раціоні та ліпідного профілю, представляючи дослідження про вплив поетапного збільшення вуглеводів на дієту, циркулюючі жирні кислоти та пальмітолеїнову кислоту при метаболічному синдромі. Результати цього дослідження, в якому активно збільшували кількість вуглеводів у раціоні при одночасному зменшені споживання насичених жирів,  показали, що вміст насичених жирів у харчуванні та їх концентрація в плазмі крові між собою не пов’язані. Фактично, було встановлено, що збільшення споживання вуглеводів  сприяє поступовому збільшенню пальмітолеїнової кислоти в плазмі крові, яка є біомаркером, що пов’язаний з несприятливими наслідками для здоров’я. Також спостерігалася зворотна кореляція, тобто вміст пальмітолеїнової кислоти зменшувався зі збільшенням насичених жирів в раціоні.

Др. Холлберг представила інші дослідження, які вказують на те, що дієта з низьким вмістом вуглеводів, незважаючи на більший вміст насичених жирів, зменшує циркуляцію насичених жирних кислот, а дієтичне обмеження вуглеводів покращує перебіг метаболічного синдрому незалежно від зниження ваги.

Література начебто дозволяє припустити, що пальмітолеїнова кислота є маркером надмірного споживання вуглеводів, який може відображати порушення їхнього обміну і  передбачити майбутнє метаболічне захворювання. Насправді підвищення рівня пальмітолеїнової кислоти у віці 50 років пов’язане з підвищенням рівня C-реактивного білка, який є маркером запалення. Холлберг також розповіла, чому пальмітолеїнова кислота є незалежним маркером тригліцеридемії та абдомінального ожиріння , через що цей маркер сироватки можна частіше вимірювати в клінічній практиці.

На думку дослідниці, можна прогнозувати континуум метаболічного синдрому залежно від дієтичної матриці насичених жирів та вуглеводів, які ми споживаємо. На одному кінці спектру — низьке споживання вуглеводів, що призводить до посилення окислення насичених жирів та зниження синтезу насичених жирів, що в свою чергу призводить до зниження насиченого жиру в плазмі, зменшення пальмітолеїнової кислоти, підвищення чутливості до інсуліну та нормоліпідемії. На другому кінці спектру — високий вміст вуглеводів в раціоні, при якому прогнозується збільшення накопичення насичених жирів та посилення синтезу насичених жирів, що призводить до збільшення насиченого жиру в плазмі, збільшення пальмітолеїнової кислоти, підвищення стійкості до інсуліну та дисліпідемії.

Під кінець Холлберг представила дослідження, в якому  2-тижнева  дієта з високим вмістом жирів та обмеженням споживання вуглеводів дієта в результаті підвищила чутливість до інсуліну, знизила рівень тригліцеридів, а також знизила відчуття голоду. Сара зробила висновок, що ми не знаємо, що  саме викликає резистентність до інсуліну та метаболічні захворювання, а також додала, що вміст насичених жирів в раціоні та  накопичений насичений жир — це різні поняття в контексті обмеження споживання вуглеводів. Також Холлберг зазначила, що підвищення пальмітолеїнової кислоти може бути ранньою попереджувальною ознакою виникнення діабету.

Підсумок:

Дієти з низьким вмістом вуглеводів та високим споживанням жирів корисні для серцево-судинної системи і зменшують ризик виникнення діабету. Пацієнти повинні мати можливість насолоджуватися насиченими жирами в раціоні при мінімальному споживанні простих вуглеводів, що в свою чергу буде підтримувати хороший рівень ліпідів у сироватці крові.

Далі буде…

 

МЕТАБОЛІЧНІ ЗАХВОРЮВАННЯ ПОВ’ЯЗАНІ ІЗ ЖИРОМ, ЦУКРОМ ЧИ З ПЕРЕРОБЛЕНОЮ ЇЖЕЮ? (ЧАСТИНА ПЕРША)
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *