Назад

КОФЕЇН: ЙОГО ВЛАСТИВОСТІ ТА ВПЛИВ НА ЗДОРОВ’Я (ЧАСТИНА І)

Кожного дня більшість дорослих людей починають ранок з напоїв, які містять кофеїн. Разом з кофеїн-вмісними продуктами їхнє споживання допомагає швидше прокинутися, бути у тонусі протягом дня та зберігати працездатність при роботі у нічну зміну.
Фактично, кофеїн є натуральним і легальним стимулятором, який входить до топ – групи харчових інгредієнтів з частотою використання у складі напоїв і продуктів.

Кофеїн – є метилксантиновим алкалоїдом (за хімічною класифікацією) з вираженим стимулюючим впливом на центральну нервову систему, здатністю посилювати увагу і концентрацію, підвищувати розумову і фізичну працездатність, запобігати втомі.
Одночасно, його часто асоціюють із надмірним збуджуючим ефектом, порушення сну та іншими аналогічними наслідками переважно надмірного споживання.

ІСТОРІЯ ВЖИВАННЯ КОФЕЇНУ
Історики повідомляють про перші згадування, в яких йдеться про вживання завареного чаю, датовані 2737 роком до нашої ери. Тобто можна сміливо припустити, що вже тоді люди споживали кофеїн у складі дотепер популярного напою.
Наявні історичні відомості вказують на те, що кава була відкрита багато років потому ефіопським пастухом, який помітив ознаки додаткової енергії, яку його кози отримують споживаючи каву.

Безалкогольні напої з кофеїном з’явилися на ринку наприкінці 1800-х років, а незабаром за ними – енергетичні напої. Зараз 80% населення світу щодня споживає напої і продукти із вмістом кофеїну.

МЕХАНІЗМ ДІЇ КОФЕЇНУ
Після вживання кофеїн швидко всмоктується з кишечника в кров.
Звідти кофеїн потрапляє в печінку і розщеплюється на сполуки, які можуть впливати на роботу різних органів.
Тим не менш, основний вплив кофеїн здійснює у центральній нервовій системі, зокрема, головному мозку.

Кофеїн блокує дію аденозину, який є нейромедіатором, що гальмує передачу імпульсів і змушує вас відчувати втому. Зазвичай рівень поступово аденозину зростає протягом дня, що робить вас більш втомленими під вечір і спричинює сонливість.
Кофеїн допомагає нам не засинати, зв’язуючись з рецепторами аденозину в мозку, інактивуючи їх. Цей процес блокує дію аденозину, що призводить до зменшення втоми.

Водночас, спостерігається підвищення рівню адреналіну в крові та посилення мозкової активності нейромедіаторів дофаміну та норадреналіну.
Такий комплексний вплив додатково стимулює мозок і сприяє бадьорості, пильності та зосередженості. Оскільки кофеїн впливає на ваш мозок, його часто називають психоактивним стимулятором.

Додатковою характеристикою кофеїну є швидкий прояв його ефектів. Наприклад, доза алкалоїду, що міститься в одній чашці кави або міцного чаю, потребує лише всього 20 хвилин, щоб досягти піку концентрації у кровотоці і приблизно 1 година, щоб досягти максимальної ефективності.

ЯКІ ПРОДУКТИ ТА НАПОЇ МІСТЯТЬ КОФЕЇН?
Кофеїн природно міститься в насінні, горіхах або листях деяких рослин. Сировина із вмістом кофеїну збирається і перероблюється для виробництва продуктів і напоїв із вмістом кофеїну.

Ось звична кількість кофеїну на порцію (250 мл) деяких популярних напоїв:
• Кава еспресо: 240–720 мг
• Кава фільтрована: 102–200 мг
• Чай чорний: 65–130 мг
• Енергетичні напої: 50–160 мг
• Кола: 20–40 мг
• Кава без кофеїну: 3–12 мг
• Какао-напій: 2-7 мг
• Шоколадне молоко: 2–7 мг

Деякі продукти також містять кофеїн. Наприклад, 28 грам молочного шоколаду містить 1-15 мг, темного шоколаду – 5-35 мг.
Також, кофеїн можна знайти у деяких рецептурних або безрецептурних препаратах, таких як ліки від застуди, алергії та знеболювальні препарати. Кофеїн також входить до складу багатьох дієтичних добавок, щодо яких заявляється ефект у сприянні схудненню.

КОФЕЇН СПРИЯЄ ПОКРАЩЄННЮ НАСТРОЮ І РОБОТИ МОЗКУ
Здатність кофеїну блокувати зв’язок молекул аденозину із рецепторами зумовлює відносне збільшення ефекту інших сигнальних молекул, таких як дофамін і норадреналін. Вважається, що така зміна месенджерів у головному мозку покращує настрій і працездатність.

В одному з досліджень повідомляється, що після споживання 37,5–450 мг кофеїну, в учасників спостерігалося покращення пильності, короткочасної пам’яті та прискорювалась реакція.

В іншому дослідженні виявили зв’язок між вживанням 2–3 чашок кави з кофеїном (близько 200–300 мг кофеїну) на добу із зниженням ризику виникнення випадків самогубства на 45%.
Результати ще одного дослідження показали зниження поширеності депресії на 13% у споживачів кофеїну. Відносно впливу на настрій, поки не можна стверджувати про наявність лінійної залежності, на кшталт: «більше кофеїну» – «кращий настрій».

Вживання 3–5 чашок кави на добу або більше 3 чашок чаю на добу також може знизити на 28–60% ризик розвитку нейродегенеративних захворювань, таких як хвороба Альцгеймера та хвороба Паркінсона.

Важливо відзначити, кофеїн-вмісні містять інші біоактивні сполуки (окрім кофеїну), які також можуть здійснювати різноманітні впливи на здоров’я.

КОФЕЇН МОЖЕ ПРИСКОРИТИ МЕТАБОЛІЗМ І СПАЛЮВАННЯ ЖИРУ
Завдяки своїй здатності стимулювати центральну нервову систему кофеїн може прискорювати на 11% метаболізм та на 13% спалювання жиру.
Тобто, при середньому рівні споживання 300 мг кофеїну на добу (дві три порції напоїв з кофеїном) можна очікувати додаткових витрат близько 79 ккал щодня. Ця кількість приблизно еквівалентна надлишку калорій, який зумовлює додатковий кілограм маси тіла за рік.

Менше з тим, 12-річне дослідження впливу вживання кофеїну на зменшення ваги продемонструвало менш оптимістичний результат – учасники, які пили найбільше кави, були в середньому лише на 0,4–0,5 кг легшими наприкінці дослідження.
Далі буде…

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *