Назад

КОРОТКОСТРОКОВА ДІЄТА З НИЗЬКИМ ВМІСТОМ ВУГЛЕВОДІВ ПОВ’ЯЗАНА З РЕМІСІЄЮ ДІАБЕТУ 2 ТИПУ

Натомість, необхідні подальші дослідження для визначення довгострокових наслідків

У дослідженні, опублікованому нещодавно у журналі «BMJ», зазначили, що пацієнти з діабетом 2 типу, які протягом шести місяців дотримуються суворого обмеження вуглеводів у дієті, частіше досягають ремісії без негативних побічних наслідків, порівняно з іншими рекомендованими дієтами.

Дослідники визнають, що більшість позитивних результатів значно послаблюються через 12 місяців, але короткострокові дієти з низьким вмістом вуглеводів можна розглянути для лікування діабету 2 типу з одночасним ретельним моніторингом і контролем вживання ліків від діабету.

 

Діабет 2 типу є найпоширенішою формою діабету в усьому світі, і дієта є важливою частиною його лікування. Натомість, існує невизначеність щодо того, яку дієту необхідно обрати, а попередні дослідження не надавали одностайних висновків.

 

Щоб внести більшу ясність у трактування доказів, група міжнародних дослідників поставила за мету оцінити ефективність та безпеку дієт з низьким вмістом вуглеводів (low carbohydrate diets – LCDs) та дієт з наднизьким вмістом вуглеводів (very low carbohydrate diets – VLCDs) для людей із діабетом 2 типу порівняно з контрольними дієтами (переважно з низьким вмістом жирів).

Результати базуються на аналізі опублікованих та неопублікованих даних з 23 рандомізованих досліджень, у яких брали участь 1357 учасників.

 

Протягом принаймні 12 тижнів у дорослих (віком від 47 до 67 років) з діабетом 2 типу, які дотримувалися LCDs,  вживання вуглеводів обмежувалося до 26% від добової калорійності, а у групи VLCD – до 10%.

Через 6 та 12 місяців дослідники повідомляли про результати, які включали ремісію діабету (зниження рівня цукру в крові з використанням або без використання ліків), втрату ваги, побічні ефекти та якість життя.

 

На основі даних низької та середньої достовірності дослідники зробили висновок, що через шість місяців пацієнти, які дотримувались дієти з низьким вмістом вуглеводів (LCD) частіше досягали ознак ремісії діабету без побічних явищ у порівнянні з контрольною групою.

 

Наприклад, на основі даних помірної достовірності з 8 досліджень 264-ох учасників, пацієнти, які дотримувались дієти з низьким вмістом вуглеводів, мали в середньому зниження абсолютного ризику на 32% (на 28 випадків менше зі 100 випадків) для ремісії діабету через 6 місяців.

Учасники, які дотримувалися LCDs через шість місяців, також втратили вагу, зменшили вживання ліків та покращили концентрацію жирів (тригліцеридів) в організмі.

 

Однак через 12 місяців більшість цих результатів послабилась, що підтверджує результати попередніх досліджень. Деякі дані свідчать про погіршення якості життя та  зростання рівня холестерину через рік після LCDs.

 

У цьому дослідженні використовувались надійні методи для підвищення точності та загальної визначеності ефектів дієт з низьким вмістом вуглеводів. Автори визнають деякі обмеження, такі як триваюча дискусія щодо того, що таке ремісія діабету, та невизначеність довгострокової ефективності та безпеки LCDs.

 

Вони також наголошують, що їхні результати базуються на даних помірної та низької достовірності.

 

Таким чином, дослідники припускають, що короткострокові дієти з низьким вмістом вуглеводів є ефективними для лікування діабету 2 типу (за необхідністю активно контролюючи та коригуючи вживання ліків від діабету).

Дослідники зазначили, що подальші довгострокові, добре розроблені рандомізовані дослідження є необхідними для визначення впливу дієт з низьким та наднизьким вмістом вуглеводів на поступову втрату ваги та ремісію діабету, а також смертність від серцево-судинних захворювань.

 

Джерело:

Joshua Z Goldenberg, Andrew Day, et al. Efficacy and safety of low and very low carbohydrate diets for type 2 diabetes remission: systematic review and meta-analysis of published and unpublished randomized trial data. BMJ, 2021; m4743 DOI: 10.1136/bmj.m4743

 

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *