КЕТОНОВІ ДОБАВКИ ПРИ ССЗ Новини,Рекомендації по харчуванню

unnamed

У нещодавно оприлюдненому огляді йдеться про те, що кетонові тіла можуть мати терапевтичний потенціал для пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями (ССЗ), незалежно від способу досягнення збільшення їх кількості у серці.

 

Автори розглянули сучасні експериментальні та клінічні дослідження щодо потенційної ролі кетонових тіл для покращення здоров’я при серцево-судинних захворюваннях та виявили, що підвищення рівня циркулюючих кетонів може мати захисні переваги для пацієнтів із патологією системи кровообігу.

 

Кетогенна дієта, яка містить високу кількість жирів і наднизьку кількість вуглеводів, є поширеним способом викликати кетоз. Натомість, введення екзогенних кетонів може бути чудовою і безпечною альтернативою кетогенній дієті для підняття рівня циркулюючих кетонових тіл.

 

Провідний дослідник доктор Б. Дан Вестенбрінк (Університетський медичний центр Гронінгену, Нідерланди) зауважив, що незважаючи на негативну клінічну стигму, кетони відіграють важливу роль у відповіді серцево-судинної системи на метаболічний стрес.

 

Відповідно, терапія на основі кетонів може стати новою нутрицевтичною стратегією для лікування різних серцево-судинних захворювань.

 

Огляд був опублікований онлайн на сторінці журналу Американського коледжу кардіологів.

 

Роль кетонів в організмі.

Нещодавно дослідники виявили, що сприятливий вплив нових препаратів для лікування серцевої недостатності, інгібіторів SGLT2 (глюкозо-натрієвий ко-транспортер-2) пов’язаний із збільшенням циркулюючих кетонових тіл. Крім того, екзогенні кетони можуть покращити серцеву функцію при серцевій недостатності.

 

Це призвело до проведення клінічного випробування, в рамках якого Вестенбрінк з колегами протестували вплив екзогенних кетонів на фізичну працездатність у пацієнтів із серцевою недостатністю.

 

Незабаром було виявлено, що роль кетонів у серцево-судинній патофізіології була набагато складнішою. Існує безліч способів підвищення рівня циркулюючих кетонів, які слід враховувати.

 

Метою цього огляду було узагальнення досліджень на тваринах та людях, що має допомогти при подальших дослідженнях з метою вивчення переваг кетонів при ССЗ.

 

Більшість людей знають, що рівень циркулюючих кетонів можна підвищити за допомогою голодування або кетодієти, але цей огляд звертає увагу на інші більш практичні способи, такі як вживання екзогенних кетонів або їх попередників.

 

Автори також розглянули механізми метаболізму кетонів, включаючи кетогенез та кетоліз, а також серцевий метаболізм у здорових людей та хворих на ССЗ.

 

Кетогенез включає реакції, що призводять до утворення кетонових тіл ацетоацетату (AcAc), β-гідроксибутирату (βOHB) та ацетону.

 

Знижене співвідношення інсуліну до глюкагону, спричинене голодуванням, мобілізує жирні кислоти, які потім печінка перетворює в кетонові тіла. У свою чергу, вони переносяться в периферичні тканини, де потім зазнають кінцевого окислення.

Автори зазначили, що кетони забезпечують енергію для численних органів під час тривалого голодування, суворого обмеження вуглеводів або після дуже інтенсивних фізичних навантажень. Вестенбрінк зазначив, що при екстремальних умовах кетонові тіла можуть становити приблизно від 5 до 20% загальних енергетичних витрат організму.

 

Серцеві захворювання пов’язані з втратою метаболічної гнучкості і навіть на ранніх стадіях захворювань серця відбувається перемикання з використання жирних кислот на утилізацію глюкози, тим самим зменшуючи окислювальний обмін. Знижена здатність утилізувати жирні кислоти створює основу для енергетичного голодування міокарда, сприяючи патогенному розвитку серцевої недостатності.

 

У міру прогресування серцевої недостатності організм ніби перепрограмує метаболізм на збільшення залежності від кетонових тіл як джерела енергії зі збільшенням концентрації циркулюючих кетонових тіл.

 

Вестенбрінк зазначив, що кетони є не просто ефективним джерелом енергії для серця та органів. Вони також мають плейотропний вплив на серцево-судинну систему, включаючи поліпшення окисного стресу, ендотеліальної функції, зменшення запалення та артеріального тиску.

 

Методи активації кетозу, включаючи популярну кетодієту, тривалу фізичну активність або голодування більше 24 годин.

 

Вестенбрінк зазначив, що незважаючи на широке використання цих методів, вплив кетодієти на фактори ризику ССЗ ще потребує додаткового вивчення і у теперішній час ефект такої дієти є радше сумнівним.

 

Більше того, враховуючи обтяжливість дотримання кетогенної дієти, пов’язану з невизначеністю щодо її впливу на серцево-судинну систему, такий метод не є перспективним для активації кетозу.

 

Додаткові методи включають вживання кетонових попередників або пероральне введення екзогенних джерел кетонів (наприклад, солей та ефірів кетонів).

Вестенбрінк додав, що кетони також можна вводити внутрішньовенно, зазначивши, що кілька нових класів препаратів, таких як інгібітори SGLT2, можуть підвищувати рівень кетонів в організмі.

ПЕРЕВАГИ ТА НЕДОЛІКИ КОЖНОГО ВИДУ ДОБАВОК
Кетонова добавка Механізм дії Побічні ефекти
1,3-бутандіол Попередник кетону • Гіркий смак
• Нудота
• Розлад травлення
• Легке алкогольне сп’яніння
Тригліцериди середнього ланцюга Попередник кетону • Розлад травлення при високих дозах
Кетонові солі Екзогенний кетон • Перевантаження катіонами (включаючи натрій)
• Розлад травлення
Кетоновий ефір Екзогенний кетон • Гіркий смак
• Розлад травлення

 

Необхідні подальші дослідження

Доктор Крістоф Косінський, ендокринолог, відділ ендокринології, діабету та метаболізму, в університетській Лікарні Лозани (Швейцарія), назвав кетогенну дієту цікавою та «привабливою», незважаючи на певні її обмеження (кетодієти важко дотримуватись в довгостроковій перспективі, також вартість цього підходу, складність і тривалість реалізації).

 

Проте, якщо кетогенна дієта призначена та дотримуєть належним чином, то результати будуть позитивними: втрата зайвої ваги та покращення контролю діабету 2 типу.

 

Альтернативи кетодієти для активації кетозу, представлені в огляді, є дуже цікавими, і, можливо, більш доступними та простішими у повсякденній практиці.

 

Косінський підсумував, що оскільки роль і користь кетонів вже була оцінена, у подальших дослідженнях необхідно зосередитись на застосуванні кетонових добавок на практиці.

 

Джерело:

Therapeutic Potential of Ketone Bodies for Patients With Cardiovascular Disease: JACC Focus Seminar. Salva R. Yurista, MD, PhD Cher-Rin Chong, PhD Juan J. Badimon, PhD Daniel P. Kelly, MD Rudolf A. de Boer, MD, PhD B. Daan Westenbrink, MD, PhD

КЕТОНОВІ ДОБАВКИ ПРИ ССЗ
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *