Назад

КАВА ТА ЧАЙ НЕ Є АБСОЛЮТНИМ ЧИННИКОМ ПОРУШЕННЯ СЕРЦЕВОГО РИТМУ

Ранкова чашка кави може бути не тільки безпечною для людей, які страждають на фібріляцію передсердь (ФП) та інші порушення серцевого ритму, вона може навіть допомогти зменшити частоту аритмій відповідно до повідомлення австралійських дослідників.

Такі висновки зроблено на підставі результатів досконалого огляду досліджень, в яких вивчався вплив напоїв з кофеїном на серцевий ритм. Не було встановлено доказів того, що споживання помірної кількості кави або чаю провокує ФП або шлуночкові аритмії, про що повідомляють д-р Кістлер з колегами з Центру серця Алфред у Мельбурні (Австралія).

Вживання кави та чаю було асоційовано із меншою частотою епізодів аритмій у більшості досліджень; в одному мета-аналізі показано зменшення частоти ФП на 6% у суб’єктів, які регулярно споживають каву, а в іншому – зменшення ризику пароксизму ФП на 13%. Результати огляду опубліковані у журналі JACC: Clinical Electrophysiology.

Напроти, споживання енергетичних напоїв може бути потенційним провокуючим фактором аритмій, тому автори дійшли до висновку, що такі напої не повинні споживатись пацієнтами з наявною патологією серця. Можливо справа у тому, що енергетичні напої містять суттєво більше кофеїну ніж кава, у деяких з них його кількість може досягати 500 мг на упаковку. Три-чверті пацієнтів із існуючими захворюваннями серця, які споживали два або більше енергетичні напої на день, повідомляли про наявність серцебиття протягом наступних 24 годин.

В одній чашці кави міститься близько 95 мг кофеїну, а порція еспресо вміщує 65 мг цього популярного стимулятора.

Автори огляду ідентифікували дослідження впливу кави, чаю та енергетичних напоїв на ресурсах Medline, PubMed, EMBASE та Web of Science. Пошук проводився за ключовими словами “caffeine,” “coffee,” “tea” та “energy drinks” у комбінації з “arrhythmias,” “atrial fibrillation,” “sudden death,” “ectopy” та “ventricular arrhythmias.” Всього було знайдено 11 досліджень із загальною кількістю майже 361 000 учасників.

Проведений аналіз продемонстрував послідовне зменшення частоти ФП при споживанні кави або чаю, а також менш виражений вплив на частоту шлуночкових аритмій.

 

Дослідники повідомляють, що 1 популяційному дослідженні 2016 року більш високий рівень споживання кави був асоційований з меншою частотою появи ФП. У порівнянні з тими, хто не пив кави, люди, які споживали дві-три чашки на день (мали співвідношення ризику 0.86, 95% ДІ, 0.71 – 1.04)  або ті, хто споживав шість-сім чашок на день (співвідношення ризику 0.79, 95% ДІ, 0.64 – 0.98) були менш схильними до виникнення ФП.

Аналогічно, вживання зеленого чаю також було асоційовано з меншою частотою ФП у дослідженні випадок-контроль 2016 року (мультиваріантне співвідношення ризику 0.349, 95% ДІ, 0.25 – 0.48) залежно від кількості напою (P=0.001).

Ретроспективне популяційне дослідження 2011 року встановило факт меншої частоти госпіталізації з приводу ФП при більшому споживанні кави

(відносний ризик: 0.81; 95% ДІ, 0.69 – 0.96 для ≥4 чашок/день). Такою було з’ясовано, що у денній дозі до 500 мг (еквівалент шести чашок кави) кофеїн не збільшує важкості шлуночкових аритмій.

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *