Назад

ЙОДНИЙ ДЕФІЦИТ – ПРОБЛЕМА НЕ ТІЛЬКИ КРАЇН, ЩО РОЗВИВАЮТЬСЯ

Повернення проблеми дефіциту йоду, яке спостерігається у деяких індустріально розвинених країнах збільшує занепокоєння та зумовлює необхідність перегляду існуючих стратегій фортифікації та саплементації у системах громадського здоров’я.

Нещодавні дослідження встановили наявність йодного дефіциту у матерів протягом вагітності та грудного вигодовування у регіонах, які вважаються такими, де відсутній дефіцит цього мікроелементу.

Дані, опубліковані у журналі Nutrients дослідниками з Університету Сурей (Об’єднане Королівство Великобританії та Північної Ірландії) та їх колегами з шпиталю Ріотінто (Уельва, Іспанія), підтверджують важкі наслідки йодного дефіциту у вагітних та жінок, які годують груддю, а також у дітей перших двох років життя. Серед поширених когнітивних порушень спостерігаються затримку розвитку мови, погіршення навичок у навчанні та читанні.

Команда дослідників також повідомила про виявлення іншого сценарію когнітивних наслідків йодного дефіциту коли ситуація обтяжується розвитком поведінкових розладів, таких як аутизм та синдром порушення активності та уваги (СПАУ). Інші нещодавні дослідження вже демонстрували підвищення ризику СПАУ у матерів із ненормальним вмістом гормонів щитоподібної залози у ранніх термінах вагітності.

Результати лабораторних досліджень допомогли встановити, що дефіцит йоду призводить до незворотних змін у клітинах кори головного мозку. З іншого боку, спостерігається патологічна міграція нейронів. Ці механізми зумовлюють порушення ключових когнітивних функцій.

Найбільш неочікуваним результатом дослідження було спростування сталого уявлення про те, що йодний дефіцит спостерігається лише на певних територіях або у бідних країнах.

«Незважаючи на те, що найбільш серйозні наслідки перінатального дефіциту йоду успішно попереджаються шляхом впровадження програм із універсального йодування кухарської солі та стратегій із додатковим вживанням йоду у певних фізіологічних станах, повернення йоддефіцитних станів у деяких індустріально розвинених країнах відновлює занепокоєння щодо їх наслідків у вигляді порушення розумового розвитку у дітей» – говорить співдослідниця д-р Веласко.

Такий стан речей вимагає поновлення активної освітньої та міжсекторальної роботи із попередження наслідків порушення йодного статусу у жінок репродуктивного віку, вагітних, матерів, які годують груддю та у дітей перших двох років життя. Надзвичайно важливою є ефективна співпраця між науковцями, практиками, громадськими організаціями для забезпечення оптимального поступлення йоду у залежності від фізіологічної потреби вищезазначених, найбільш уразливих щодо йодного дефіциту жінок та дітей.

На превеликий жаль, йодний дефіцит лишається однією з найважливіших проблем громадського здоров’я в Україні. Останні опитування демонструють зменшення частки населення, яке споживає виключно йодовану сіль менше 18%. При цьому, відповідно до критеріїв ВООЗ, оптимальний йодний статус популяції забезпечується при споживанні такої солі понад 90% населення.

В нашій країні надзвичайно актуальним є питання масової профілактики йоддефіцитних станів через прийняття відповідного Закону України. Сподіваємось, що політики, від яких залежить це рішення, нарешті виконають свої зобов’язання щодо інтелекту вже наступної генерації українців. Двадцять п’ять років для цього виявилось замало…

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *