Назад

ЗЕЛЕНИЙ ЧАЙ, КАВА ТА РИЗИК СМЕРТНОСТІ ПРИ ЦУКРОВОМУ ДІАБЕТІ 2 ТИПУ

– Результати японського дослідження демонструють, що ефекти були найсильнішими для тих, хто вживав і зелений чай, і каву.

Дослідники повідомили, що вживання зеленого чаю та кави було пов’язано зі зниженням смертності від усіх причин у японських хворих на цукровий діабет 2 типу, особливо у тих, хто вживав обидва напої.

 

У когортному досліджені, в якому спостерігали за майже 5000 пацієнтами протягом приблизно 5 років, доктор Масанорі Івасе з Університету Кюсю у Фукуоці разом з колегами виявили взаємозв’язок «доза-реакція» для обох напоїв. Споживання однієї чашки зеленого чаю щодня було пов’язано зі зменшенням ризику смертності  на 15% в порівнянні з тими, хто не вживав зеленого чаю. Вживання двох-трьох чашок на день було пов’язане із зниженням ризику смертності на 27%, а вживання чотирьох і більше чашок – на 40% ( P = 0,001).

 

Подібним чином, як показало онлайн-дослідження «BMJ Open Diabetes Research & Care» , серед тих, хто п’є каву, одна чашка на добу була пов’язана зі зменшенням ризиком смертності на 12%, а дві або більше чашок на добу – зі зниженням ризику на 41% порівняно з тими, хто не вживав каву ( P = 0,001).

 

Крім того, ризик смерті був ще нижчим для тих, хто споживав обидва напої щодня: на 51% менше для двох-трьох чашок зеленого чаю + дві або більше чашок кави; на 58% нижче для чотирьох і більше чашок зеленого чаю + одна чашка кави щодня; і на 63% нижче для комбінації чотирьох і більше чашок зеленого чаю та двох або більше чашок кави на добу (HR 0,37, 95% ДІ 0,18-0,77, P для тенденції не дано).

 

На сьогоднішній день не досліджували сукупний вплив споживання зеленого чаю та кави на смертність від усіх причин. У цьому дослідженні встановлено, що поєднання більшого споживання зеленого чаю та кави помітно знижує ризик смертності. Крім того, це когортне дослідження включало такі потенційні фактори впливу, як тривалість сну, ускладнення діабету, спосіб життя, фізична активність, лабораторні дані та ліки.

 

Команда дослідників відзначила, що попередні дослідження серед загальної популяції вказували на те, що зелений чай і кава мають користь для здоров’я, включаючи запобігання хронічним захворюванням та зниження смертності. Однак було проведено мало досліджень серед пацієнтів з діабетом.

 

Дослідники досі до кінця не знають, які механізми були задіяні. Зелений чай містить речовини, які можуть мати користь для здоров’я, включаючи фенольні сполуки, теанін та кофеїн, а епігалокатехінгалат, найбільш поширена фенольна сполука, що має антиоксидантні, протизапальні та антимутагенні властивості.

 

Доктор Івасе разом із співавторами пояснили, що кава також містить фенольні сполуки, кофеїн та інші біоактивні компоненти, які можуть мати сприятливий вплив на здоров’я. Також дослідники зазначили, що фенольні сполуки, які містяться в каві, такі як хлорогенова кислота, мають антиоксидантну та протизапальну дію. Звичайно, вживання кави може бути асоційоване із негативними наслідками, включаючи підвищення артеріального тиску та ризик серцевого нападу.

 

Для нового дослідження Івасе з колегами проаналізували дані про 4923 пацієнтів з Фукуоцького Реєстру Діабету (2790 чоловіків; 2133 жінок), які мали діабет 2 типу. Дослідники мали на меті визначити вплив сучасних методів лікування та способу життя пацієнтів з діабетом. Середній вік пацієнтів становив 66 років, медіана – 5,3 років.

 

Споживання зеленого чаю та кави оцінювали за допомогою опитування щодо дієти пацієнтів. Основною метою дослідження стала смертність від усіх причин. В ході аналізу дослідники скоригували потенційний ризик або захисні фактори смертності, включаючи вік, стать, індекс маси тіла, тривалість діабету, куріння, споживання алкоголю, тривалість сну, глікований гемоглобін, систолічний артеріальний тиск, холестерин ліпопротеїдів низької щільності, історію захворювань, серцево-судинні захворювання та рак. При дослідженні вживання кави було проведене аналогічне коригування.

 

За період спостереження померло 309 осіб. Основними причинами смерті були рак (114 пацієнтів) та серцево-судинні захворювання (76). Коли дослідники вивчили асоціації зеленого чаю з цими причинами смертності, вони не виявили значущої асоціації зі смертністю від раку (HR 0,65, 95% ДІ 0,35-1,19, P = 0,11) та спостерігалась статистично недостовірна тенденція до асоціації із смертністю від серцево-судинних захворювань  (HR 0,65 , 95% ДІ 0,33-1,29, Р = 0,08). Результати були подібними для вживання кави, коли команда оцінювала смертність від раку (HR 0,77, 95% ДІ 0,45-1,33, P = 0,39) і від серцево-судинних захворювань (HR 0,53, 95% CI 0,27-1,04, P = 0,06).

 

Обмеження дослідження було лише одне: воно не включало інформацію про рівень освіти та соціально-економічний статус, які також впливають на смертність. Крім того, не було зазначено, чи споживана кава містила кофеїн (проте, кава без кофеїну в Японії є рідкістю).

 

Отже, автори дослідження зазначили, що це перспективне когортне дослідження продемонструвало, що вживання зеленого чаю та кави суттєво асоціюється зі зниженням смертності від усіх причин: наслідки можуть бути адитивними. Результати свідчать про те, що споживання зеленого чаю та кави може мати сприятливий вплив на тривалість життя японців із діабетом 2 типу.

 

Посилання на оригінальну публікацію:

Komorita Y, et al “Additive effects of green tea and coffee on all-cause mortality in patients with type 2 diabetes mellitus: the Fukuoka Diabetes Registry” BMJ Open Diab Res Care 2020; DOI: 10.1136/bmjdrc-2020-001252.

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *