Назад

ЗДОРОВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ У ЗАПОБІГАННІ ПЕРЕДЧАСНОЇ СМЕРТІ СЕРЕД СУБ’ЄКТІВ, ЯКІ ВЖИВАЮТЬ ЧИ НЕ ВЖИВАЮТЬ ПРОФІЛАКТИЧНІ ЛІКИ

16072020_Healthy_lifestyle

Існує припущення, що при вживанні ліків для запобігання певних захворювань, вам не доведеться турбуватися про здоровий спосіб життя. Це також може трактуватися як певна “гарантія для здоров’я”. Дослідження довело, що це припущення не відповідає дійсності.

Дві когорти протягом 26 років брали участь у досліджені здоров’я медсестр та медичних працівників (118 587 чоловіків та жінок). Автори поділили їх на дві основні групи: ті, хто не вживав профілактичних препаратів, і ті, хто вживали аспірин, статини або ліки від гіпертонії (принаймні дві таблетки, два або більше разів на тиждень). Здоровий спосіб життя мав певні критерії, такі як:

  • Індекс маси тіла від 18,5 кг/м до 27,5 кг/м²;
  • Утримання від вживання тютюнових виробів;
  • Фізичні навантаження не менше 30 хвилин на день;
  • Здорова дієта;
  • Помірний рівень споживання алкоголю (одна або менше доза для жінок, дві дози або менше для чоловіків на день);

Звісно, що ці групи не можна вважати повністю співставними. Зазвичай, при відсутності ризику не призначаються аспірин, статини або препарати від гіпертонії. Тож ті, хто приймав лікарські засоби та мали найменшу кількість здорових звичок, зазнавали найбільшого ризику (ВР, 1,0 базовий рівень). Ті, хто не приймав ліки та притримувався здорового способу життя, мали найменший ризик (ВР, 0,33).

Якби ліки давали потужніший ефект, ніж здоровий спосіб життя, ми б спостерігали додатковий ефект у групи, яка вживала медикаменти. Насправді,  спосіб життя був домінуючим провісником з приблизним зниженням смертності на 40%  в обох групах. На жаль, лише 3-4% учасників практикували всі п’ять із п’яти  форм здорового способу життя. Попередні дослідження показали, що для людей, віком від 50 років, дотримання всіх 5 форм здорового способу життя  додавало 14 років життя для жінок та 12 – для чоловіків. В іншому досліджені, опублікованому минулого тижня, було виявлено аналогічне зниження смертності (від усіх причин) на 40%, при регулярному виконанні аеробних і тонізуючих фізичних вправ.

Переконання про те, що існує “гарантія для здоров’я” може негативно вплинути на здоров’я, тому люди можуть подумати, що їм не потрібно правильно харчуватися або підтримувати нормальну вагу. Ліки відіграють важливу роль, але постійні звички є головними детермінанти здоров’я. На здатність практикувати здоровий спосіб життя впливають соціальні фактори.

Здоров’я набагато більше стосується наших звичок, аніж ліків. Здатність дотримуватись здорового способу життя визначається освітою, фінансовим статусом, міжрасовою рівністю, місцем проживання та доступом до медичної допомоги. Давайте створимо гарантію для цього!

Посилання на оригінальну публікацію:

Kai Wang et al., Healthy Lifestyle for Prevention of Premature Death Among Users and Nonusers of Common Preventive Medications: A Prospective Study in 2 US Cohorts Journal of the American Heart Association. 2020;9

 

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *