ЗДОРОВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ ДОДАЄ ДЕСЯТКИ РОКІВ БЕЗ ЗАХВОРЮВАНЬ Новини,Рекомендації по харчуванню

zozh

Існує п’ять відомих правил здорового способу життя, що допомагають людині уникнути хронічних захворювань, з якими в основному зустрічається майже кожен у віці 50 років та старше.

Результати спостережень за понад 110 000 медичних працівників жіночої та чоловічої статі, які брали участь у двох важливих дослідженнях (Nurses’ Health Study та Health Professionals Follow-Up Study), надають переконливі підстави щодо необхідності покращення харчування та умов навколишнього  середовища.

Отримані результати демонструють, що жінки, які дотримувались чотирьох із п’яти правил здорового способу життя, у віці 50 років не мали серцево-судинних захворювань, діабету 2 типу і раку, та жили на 10 років довше, ніж ті, які не дотримувались жодного з цих правил.

Актуальне дослідження, опубліковане онлайн у British Medical Journal 8 січня 2020 р. вказує на те, що у чоловіків тривалість життя без захворювань також збільшилась на 8 років.

Результати досліджень запевняють, що здоровий спосіб життя допоможе знизити або зовсім уникнути розвитки безлічі небезпечних хронічних захворювань.

Обов’язковою складовою успіху є споживання корисних продуктів харчування та наявність сприятливих умов для здорового способу життя (наприклад, заборона куріння в громадських місцях, обмеження транс-жирів тощо).

Дослідження розширюють знання про здоровий спосіб життя

За останні роки багато досліджень показало, що зростання середньої тривалості життя призвело до збільшення поширення хронічних захворювань, таких як діабет 2 типу, серцево-судинні захворювання та рак.

Такі фактори як куріння, відсутність фізичної активності, вживання алкоголю, надмірна маса тіла та дієта тісно пов’язані зі змінами тривалості життя та захворюваності. Але досліджень щодо того, як комбінація тих чи інших факторів впливає на життя небагато.

Вченими було проаналізовано дані про 73 196 жінок та 38 366 чоловіків, які були зібрані в період з 1980 по 2014 рік. Усі учасники заповнили анкети щодо їх способу життя та інших змінних, пов’язаних зі здоров’ям. Було виключено людей, у яких вже діагностовано рак, серцево-судинні захворювання або діабет 2 типу. Далі дослідники створили показник здорового способу життя на основі п’яти факторів:

  • Дієта, оцінена за допомогою альтернативного індексу здорового харчування, з найвищим балом у 40%, що вказує на оптимальне харчування;
  • Куріння (ніколи проти коли-небудь);
  • Фізичні навантаження (≥ 30 хвилин / день);
  • Помірне споживання алкоголю (5-15 г етанолу на добу для жінок, 5-30 г на добу для чоловіків);
  • Індекс маси тіла (18,5-24,9 кг/м 2);

Оцінка здорового способу життя становила від 0 до 5 балів. Люди отримували оцінку 1, якщо вони відповідали критеріям, які позитивно впливають на здоров’я, і оцінку 0 — у протилежному випадку. У жінок було нараховано 2 270 411 прожитих років життя та 21 344 випадки смерті. У чоловіків зафіксували 930 201 прожитих років та 13 039 смертей.

У віці 50 років загальна тривалість життя збільшилась разом із показником здорового способу життя: з 31,7 років до 41,1 року у жінок та з 31,3 року до 39,4 року — у чоловіків.

Тривалість життя без раку, серцево-судинних захворювань та діабету 2 типу у віці 50 років становила від 23,7 років серед жінок, які не вели здоровий спосіб життя, та збільшувалась до 34,4 років у жінок, які дотримувалися чотирьох або п’яти правил.

У чоловіків у віці 50 років тривалість життя без раку, серцево-судинних захворювань та діабету 2 типу, склала від 23,5 років серед тих, хто не дотримувався правил здорового способу життя, та аналогічно подовжувалась до 31,1 року у тих, хто дотримувався чотирьох чи всіх п’яти правил.

Результати дослідження мають бути донесені до максимальної кількості людей

Дослідження виявило, що дотримуючись 4-5-ти правил здорового способу життя, збільшення років за відсутності певних хворіб становило:

  • Без ракових захворювань: 8,3 років у жінок і 6 — у чоловіків;
  • Без серцево-судинних захворювань: 10 років у жінок і 8,6 — у чоловіків;
  • Без діабету 2 типу (найбільший показник): 12,3 років у жінок і 10,3 — у чоловіків;

Найбільша поширеність небезпечних захворюваність спостерігалася в чоловіків, які викурювали щонайменше 15 сигарет на день та людей з ожирінням. Автори визнають, що дослідження було максимально чітким та достовірним.

Отже, наслідки шкідливих звичок можуть бути фатальними. Дотримання елементарних правил здорового способу життя забезпечує довге і щасливе життя!

Посилання на оригінальну публікацію:

Li Yanping, Schoufour Josje, Wang Dong, Dhana Klodian, Pan An, Liu Xiaoran et al. Healthy lifestyle and life expectancy free of cancer, cardiovascular disease, and type 2 diabetes: prospective cohort study BMJ 2020; 368 :l6669

ЗДОРОВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ ДОДАЄ ДЕСЯТКИ РОКІВ БЕЗ ЗАХВОРЮВАНЬ
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *