Назад

 ЗДОРОВЕ ХАРЧУВАННЯ АКТРИСИ ЗАВЕЛО ЇЇ ЗАНАДТО ДАЛЕКО

Тереза ​​Палмер розповіла про свою орторексію.

Австралійська актриса Тереза ​​Палмер розповіла, про те, як в неї раніше був розлад харчової поведінки, відомий під назвою орторексія.  І про те, що материнство «вилікувало» її. За даними Національної асоціації розладів харчової поведінки, орторексія – це одержимість правильним або здоровим харчуванням.

 

Палмер, відома своїми ролями у фільмах “Казки на ніч”, “Учень чаклуна”, “Завжди” та “Хребет”, розповіла про свою хворобу в подкасті “Мама Мія: Я за тобою”. Її харчування було здоровим, тому в неї не було анорексії або булімії. Це було щось інше, коли ти стаєш настільки одержимим кількістю калорій, найвищою якістю їжі і зовсім не споживаєш продуктів, які позбавлені харчової цінності.

 

Палмер каже, що розлад харчової поведінки почався в неї у 2008 році, коли її агент, побачивши зроблену папарацці фотографію в бікіні, сказав, що їй потрібно більше потренуватися. Хоча Палмер вважала, що добре виглядає, її агент зазначив, що це частина її роботи і вона має виглядати набагато краще.

 

Палмер сказала, що наявність орторексії спричинила велику шкоду для її організму, і що це було дуже виснажливо, слідкувати за кожною споживаною калорією та усіма продуктами і стравами у власній дієті.

 

Зараз, будучи мамою трьох дітей віком один, три та шість років, Палмер каже, що вагітність змусила її бачити своє тіло в іншому світлі. Її тіло просто розцвіло, в неї був великий живіт, і вона відчувала життя в собі. Вона зазначила, що було просто неймовірно бачити, на що здатне її тіло.

 

Палмер нарешті була звільнена від усіх суджень щодо свого тіла, і  коли вона стала мамою, прийняла себе такою, яка вона є. Грудочки, нерівності та розтяжки … це карта моєї подорожі, коли я народжую своїх дітей.

 

Що таке орторексія?

 

Термін “орторексія”, або нервова орторексія, був введений у 1997 році як розлад харчової поведінки, пов’язаний з одержимістю правильним або “здоровим” харчуванням. Люди з таким розладом настільки зациклюються на здоровому харчуванні, що можуть завдати шкоди власному здоров’ю.

 

В даний час орторексія не є офіційно визнаною в Діагностичному і статичному керівництві психічних розладів 5-го перегляду. Іноді орторексію відносять до категорії «неуточнений розлад харчової поведінки». Це ускладнює отримання точних цифр кількості людей, які страждають на такий розлад, але кілька досліджень оцінюють поширеність приблизно в 1%.

 

Тож було запропоновано такі діагностичні критерії нервової орторексії:

 

Критерій А: Нав’язливе занепокоєння вживанням “здорової їжі”, зосереджене на якості та складі страв. Пацієнт за таким критерієм мав дотримуватися двох або більше наступних пунктів:

 

  • Вживання незбалансованої з поживної точки зору дієти через запрограмоване переконання про те що їжа має бути “чистою”;
  • Занепокоєння з приводу вживання «нечистої» або нездорової їжі та впливу якості та складу їжі на фізичне чи емоційне здоров’я або і те, і інше;
  • Жорстке уникання їжі, яку пацієнт вважає “нездоровою”, що може включати продукти, що містять будь-який жир, консерванти, харчові добавки, продукти тваринного походження або інші інгредієнти, які суб’єкт вважає шкідливими для здоров’я;
  • Надмірна кількість часу (більше 3 годин на день) витрачається на читання, придбання та приготування певних видів їжі на основі їх якості та складу;
  • Почуття вини і занепокоєння після порушень, коли вони спожили «нездорову» або «нечисту» їжа;
  • Непереносимість чужих харчових перконань;
  • Витрачання надмірної кількості грошей на продукти харчування через їхню уявну якість та склад.

Критерій B: Нав’язлива занепокоєність викликає розлади за будь-яким пунктом із наступних:

  • Порушення фізичного здоров’я через харчовий дисбаланс (тобто розвиток недоїдання через незбалансоване харчування);
  • Сильний дистрес або погіршення соціального, академічного чи професійного функціонування через нав’язливі думки та поведінку, зосереджені на переконаннях пацієнта щодо “здорового” харчування.

Критерій С: Порушення, яке полягає у загостренні симптомів інших розладів, таких як обсесивно-компульсивний розлад, шизофренія та інші.

 

Критерій D: поведінка не пояснюється ортодоксальним дотриманням релігійних правил споживання їжі або проблемами з особливими дієтичними вимогами через медичні діагнози, такі як харчова алергія або захворювання з певними дієтичними обмеженнями.

 

Через перекривання певних симптомів, деякі спеціалісти ставлять під сумнів, чи є орторексія унікальним розладом, підгрупою нервової анорексії або обсесивно-компульсивним розладом. Однак Ковен та Абрі зазначали, що між орторексією та цими станами є “помітні ознаки відмінностей”.

 

Наприклад, в даний час не існує медичних процедур, розроблених спеціально для лікування орторексії. Експерти рекомендують багатогранний підхід, який включає лікарів, психотерапевтів та дієтологів. Оскільки симптоми збігаються з нервовою анорексією та обсесивно-компульсивним розладом, інгібітори зворотного захоплення серотоніну можуть допомогти при тривозі та обсесивно-компульсивних ознаках. Однак немає точних даних про ефективність психотерапії або психотропних препаратів для лікування орторексії.

 

Джерело:

Michele R. Berman, MD, and Mark S. Boguski, MD, PhD, are a wife and husband team of physicians who have trained and taught at some of the top medical schools in the country, including Harvard, Johns Hopkins, and Washington University in St. Louis.

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *