Назад

ЗВИЧАЙНА СІЛЬНИЧКА ВІДПОВІДАЄ ЗА ВИСОКІ ПОКАЗНИКИ СМЕРТНОСТІ

Смерті від раку, серцево-судинних захворювань пов’язані з досолюванням страв після їхнього приготування

Результати дослідження, в якому взяли участь понад півмільйона людей, дозволяють стверджувати, що додавання солі вже після кулінарної обробки їжі асоційоване з передчасною смертністю, що правда це не стосується людей, які вживають продукти з високим вмістом калію, такі як овочі та фрукти.

Учасники дослідження, дані яких отримані з Британського біобанку, повідомляли про частоту вживання солі для досолювання страв, причому вищий рівень споживання солі був пов’язаний із зростанням ризику смертності від усіх причин протягом середнього періоду спостереження 9 років ( P<0,001):

  • Ніколи не досолюють: скоригований коефіцієнт ризиків (сКР) 1,00
  • Іноді: сКР 1,02 (95% ДІ 0,99-1,06)
  • Зазвичай: сКР 1,07 (95% ДІ 1,02-1,11)
  • Постійно досолюють: сКР 1,28 (95% ДІ 1,20-1,35)

Професор Лу Кі, доктор філософії з університету Тулейн в Новому Орлеані та Гарвардської школи охорони здоров’я імені Т. Г. Чана в Бостоні з колегами повідомив, що часте додавання солі в їжу сильно пов’язана зі смертністю від серцево-судинних захворювань (а саме від інсультів, а не від ішемічної хвороби серця), а також смертністю від раку.

Натомість, підвищення смертності від деменції або від респіраторних захворювань не спостерігалось при частішому досолюванні готових страв.

Цікаво, що попередні дослідження, в яких вивчали зв’язок між споживанням натрію та смертністю, надали суперечливі результати, демонструючи позитивно лінійні, J-подібні або зворотно лінійні зв’язки.

Фокусування на солі, яку споживачі додають до страв за столом, дає інший погляд на зв’язок між сіллю та клінічними наслідками.

Додавання солі в їжу (у вигляді звички досолювати страви) є звичною харчовою поведінкою, безпосередньо пов’язаною з тривалою прихильністю людини до солоної їжі та звиканням до солоного смаку. Дійсно, у західній дієті досолювання страв становить від 6 до 20 % від загального споживання солі. Крім того, зазвичай використовують кухонну сіль, яка містить 97-99% хлориду натрію, що зводить до мінімуму потенційний вплив інших харчових факторів, включаючи споживання калію.

Дійсно, споживання фруктів і овочів впливало на результати таким чином, що зв’язок кухонної солі та смертності не був значущим у тих, хто на постійній основі вживав продукти з високим вмістом калію.

Сукупні докази, здається, свідчать про те, що здоровим людям, які дотримуються рекомендацій щодо споживання солі, не повинні сильно турбуватися з огляду на результати цього дослідження. Доктор-кардіолог Анніка Розенгрен, доктор філософії з університету Гетеборга та університетської лікарні Сальгренська у Швеції, у супровідній редакційній статті зазначила, що для того, щоб урівноважити потенційно шкідливий вплив солі та багатьох інших факторів, дієта, збагачена фруктами та овочами, має бути пріоритетом як на індивідуальному рівні, так і на популяційному рівні.

Людям, які знаходяться в групі ризику і до того ж споживають багато солі, необхідно скоротити загальне вживання хлориду натрію, і не додавати сіль у вже приготовлені страви. Однак на індивідуальному рівні оптимальний діапазон споживання солі необхідно ретельно визначити.

Це популяційне когортне дослідження включало 501 379 осіб, добровольців з Британського біобанку з 2006 по 2010 рік. Середній вік становив 56,5 років, 45,6% були чоловіками.

Учасники заповнювали анкети щодо частоти додавання кухонної солі в їжу, а також надавали зразки сечі для визначення рівня натрію та щоденники харчування.

Професор Кі з колегами виявили, що підвищення частоти додавання солі в їжу корелює зі збільшенням концентрації точкового натрію в сечі, а також розрахованою 24-годинною екскрецією натрію.

За час спостереження було зареєстровано 18 474 випадків передчасної смерті.

Змішані фактори потенційно впливали на результати дослідження, навіть із авторськими статистичними коригуваннями. Крім того, висновки викликають сумніви щодо узагальнення результатів для інших груп населення.

Тим не менше, на рівні усього населення необхідно бути занепокоєним щодо споживання солі. Існує добре встановлений зв’язок між споживанням солі та підвищенням рівню кров’яного тиску для всього населення.

Розенгрен підсумувала, що відмова від додавання солі в приготовлену їжу навряд чи зашкодить, а також може сприяти започаткуванню стратегій зниження рівня кров’яного тиску для всього населення.

Джерело:

Ma H, et al “Adding salt to foods and hazard of premature mortality” Eur Heart J 2022; DOI: 10.1093/eurheart/ehac208.

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *