Назад

ДІЄТИЧНІ ДОБАВКИ З ОМЕГА-3 ПОКРАЩУЮТЬ НАСТРІЙ, ЯКІСТЬ СНУ У ХВОРИХ НА РАК МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ ПРИ ЗАСТОСУВАННІ ГОРМОНАЛЬНОЇ ТЕРАПІЇ

Гормональна терапія у хворих на рак молочної залози може зумовити розлади настрою та сну. Результати нещодавнього рандомізованого контрольованого дослідження демонструють, що дієтичні добавки з Омега-3 поліненасиченими жирними кислотами (ПНЖК) допоможуть усунути дану симптоматику. Після 4 тижнів лікування пацієнтки, які вживали Омега-3 ПНЖК, повідомили про покращення сну, зменшення депресії та поліпшення настрою, у порівнянні з тими, хто отримував плацебо.

Інгібітори естрогенових рецепторів використовуються для лікування раку молочної залози у поєднанні з іншими методами лікування. Однак дані медикаменти можуть призвести до довгострокових побічних ефектів, включаючи жар, нічну пітливість, зміни настрою та порушення сну.

Вищезгадані побічні ефекти часто лікуються селективними інгібіторами зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС) і деякими протисудомними препаратами. Добавки з Омега-3 ПНЖК містять ейкозапентаноєву та докозогексаноєву жирні кислоти, які впливають на передачу сигналів у клітинах і сприяють виробленню біоактивних жирових медіаторів, які протидіють запаленню. Омега-3 широко використовуються при серцево-судинних захворюваннях, раку молочної залози, ревматоїдному артриті, депресії та інших когнітивних розладах. Здається, вони також підсилюють протипухлинну ефективність тамоксифену через інгібування проліферативних та антиапоптотичних шляхів, на які впливає передача сигналів рецепторів естрогену.

Актуальне дослідження показало, що добавки Омега-3 ПНЖК можуть покращити настрій і якість сну у жінок, хворих на рак молочної залози, при використанні гормональних препаратів. Доктор Азадех Могадас, професор клінічної фармакології та фармацевтичної практики в Ісфаханському медичному університеті (Іран), зазначив, що Омега-3 можна використовувати при даних розладах.

Дослідження включало 60 пацієнток, які були обстежені на розлади настрою за допомогою лікарняної шкали тривожності та депресії (HADS), а потім були рандомізовано поділені на 2 групи: вживання до 2 г Омега-3 ПНЖК на добу або плацебо протягом 4 тижнів.

Дослідження показало, що дієтичні добавки з Омега-3 ПНЖК покращують настрій у жінок при постменопаузі без наявного раку молочної залози.

Омега-3 ПНЖК мають нейропротекторну дію та покращують функцію мозку і настрій у щурів, а огляд 2019 року показав, що докази є достатньо переконливими, щоб виправдати клінічні дослідження.

Щоб визначити, чи була дієтична добавка безпечною та ефективною для жінок з раком молочної залози, які проходили гормональну терапію, дослідники проаналізували 32 пацієнти з інтервенційної групи, і 28 пацієнтів із групи плацебо.

Через 4 тижні спостереження інтервенційна група мала значно нижчі значення за Шкалою депресії Центру епідеміологічних досліджень – (середнє значення 22,8 проти 30,8; P < 0,001), показники настрою (середнє значення 30,8 проти 39,5; P < 0,001) та індекс якості сну Піттсбурга (середнє значення 4,6 проти 5,9; P = 0,04). Статистично значущих змін  у групі плацебо не спостерігалося.

Через 4 тижні парні зразки порівняння інтервенційної групи та групи плацебо виявили нижчі бали в групі втручання для середніх балів суб’єктивної якості сну за субшкалами PSQI (0,8 проти 1,4; P = 0,002), затримку засинання ( 1,1 проти 1,6; P = 0,02) і порушення сну (0,8 проти 1,3; P = 0,005).

В жодній з груп не було виявлено значущих побічних реакцій. Обмеженнями дослідження були невеликий розмір вибірки та короткий періодом спостереження.

Джерело:

Behzad Nourosi, Erfan Naghsh, Sahar Esmaeil zadeh et al. Omega-3 in The Treatment of Mood and Sleep Disorders Induced by Hormone Therapy in Women with Breast Cancer: A Randomized, Double-Blinded, Placebo-Controlled Clinical Trial, 12 November 2021, PREPRINT (Version 1) available at Research Square [https://doi.org/10.21203/rs.3.rs-1055943/v1]

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *