ДІЄТА ТА СИСТЕМНИЙ ЧЕРВОНИЙ ВОВЧАК: ЧИ Є ЗВ’ЯЗОК? Новини,Рекомендації по харчуванню

volchanka1

Дослідження здоров’я медсестр виявило, що дотримання здорової дієти не зменшило ризик розвитку системного червоного вовчака (СЧВ).

 

Доктор Медха Барбхайя з Лікарні спеціальної хірургії в Нью-Йорку з колегами зазначили, що у порівнянні з жінками, які отримали бали в найнижчому тертилі Альтернативного індексу здорового харчування 2010 року (АІЗХ2010), у тих, хто перебував у найвищому тертилі, не спостерігалося достовірного зниження ризику СЧВ (коефіцієнт ризику 0,78 (95% ДІ 0,54-1,14, Р = 0,23).

 

Дослідники також повідомили, що не було різниці між ризиками в залежності від того, чи був визначались у людини антитіл до двох спіральної  ДНК антитіла (HR 0,78, 95% ДІ 0,45-1,36) або титр таких антитіл не був підвищеним (HR 0,78, 95% ДІ 0,47-1,31).

 

Раніше результати багатьох досліджень продемонстрували менший ризик ревматоїдного артриту при дотриманні здорової дієти відповідно до АІЗХ2010, але зв’язок впливу харчування мало вивчався при СЧВ.

 

Тим не менш, існують механістичні обґрунтування щодо розгляду дієти як потенційного впливу на ризик СЧВ. Окислювальний стрес та інші фактори навколишнього середовища, включаючи дієту, можуть сприяти появі СЧВ та запалення через епігенетичні механізми, що модифікують експресію гена CD4 + Т-клітини.

 

Дослідники проаналізували дані з двох Досліджень здоров’я медичних сестер, включаючи 79 568 жінок, які брали участь у першому дослідженні з 1984 по 2012 рік, і 93 554 у другому дослідженні з 1991 по 2013 рік.

 

Учасники заповнювали дані щодо  дієтичних звичок кожні 4 роки та оцінювались відповідно до дотримання трьох дієтичних показників якості. АІЗХ2010, заснований на Дієтичних рекомендаціях 2010 року для американців, включає 11 продуктів таких як фрукти, овочі та цільнозернові вироби, які вважаються здоровими, та інші нездорові продукти, такі як солодкі напої, червоне / оброблене м’ясо, транс жири (у відсотках від загальної калорійності), а також споживання солі. Оцінка прихильності варіювалась від 0 балів (найгірший показник) до 110 балів (найкращий показник).

 

Другою моделлю порівняння була модифікована середземноморська дієта, в якій вимірювались дев’ять продуктів, включаючи овочі, фрукти, горіхи, цільнозернові вироби, бобові та рибу, а також небажані компоненти, такі як насичені жири та червоне або оброблене м’ясо. Оцінка прихильності варіювалась від 0 до 9 балів. Третім був Дієтичний підхід для контролю гіпертензії (DASH), який має багато спільного із середземноморською дієтою.  Оцінка варіювалась від 8 балів до 40 балів.

 

У четвертій дієтичній оцінці використовували Емпіричний індекс запалення асоційованого з харчуванням, який оцінює групи продуктів харчування відповідно до рівня запальних біомаркерів у плазмі крові, включаючи С-реактивний білок та інтерлейкін 6. Дев’ять груп продуктів харчування вважалися прозапальними, включаючи оброблене м’ясо, рафіноване зерно та високоенергетичні напої, тоді як дев’ять інших вважалися протизапальними, включаючи темно-жовті та листові зелені овочі.

 

Аналіз був скоригований згідно різним факторам, включаючи вік, расу, дохід, куріння, вживання алкоголю, знаходження у менопаузі та індекс маси тіла.

Зафіксовано 194 випадки СЧВ, причому 91 був анти-dsDNA позитивним, а 103 anti-dsDNA негативним. Середній вік учасників був 50 років, 10%  були афроамериканцями, середній індекс маси тіла — 25 кг/м2.

.

При багатоваріантному аналізі не було значущих відмінностей щодо ризику СЧВ для середніх, найвищих та найнижчих балів за трьома оцінками, крім АІЗХ2010:

  • Середземноморська дієта, HR 0,82 (95% ДІ 0,56-1,18)
  • DASH дієта, HR 1,16 (95% ДІ 0,81-1,66)
  • Емпіричний індекс запалення асоційованого з харчуванням, HR 0,83 (95% ДІ 0,57-1,21)

Також не було відмінностей щодо статусу анти-dsDNA ні за балами, ні за базовими показниками.

 

Знижений ризик СЧВ був виявлений лише для середнього споживання горіхів та бобових культур у АІЗХ2010, з коефіцієнтом відносного ризику 0,59 (95% ДІ 0,40-0,87, Р = 0,006) для найвищого та найнижчого тертиля. Дослідники пояснили, що горіхи і бобові багаті на альфа-лінолеву кислоту, протизапальний поліненасичений жир, яка пов’язана зі зниженим ризиком запалення та серцево-судинних захворювань.  Також зниження ризику СЧВ на 41% при високому споживанні горіхів та бобових потребує подальших досліджень.

 

Дослідники припустили, чому вони не змогли виявити зв’язок між якістю харчування та СЧВ: за роки двох досліджень можливі зміни у світських тенденціях, способі життя та харчуванні, і що дієта в ранньому віці може мати більший вплив ( наймолодший вік в цьому аналізі був 27 років). Дослідження також не було спроможним оцінити взаємодію між дієтою та іншими потенційними факторами ризику, такими як куріння.

 

Барбхайя з колегами підсумували, що висновки вимагають підтвердження у великих перспективних когортах загальної популяції з молодшими учасниками і збільшенням расових та етнічних відмінностей.

 

Посилання на оригінал:

Barbhaiya M, et al «Association of dietary quality with risk of incident systemic lupus erythematosus in the Nurses’ Health Studies» Arthritis Care Res 2020; doi:10.1002/acr.24443.

ДІЄТА ТА СИСТЕМНИЙ ЧЕРВОНИЙ ВОВЧАК: ЧИ Є ЗВ’ЯЗОК?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *