ДІЄТА З ВИСОКИМ ВМІСТОМ ОМЕГА-3 ЖИРНИХ КИСЛОТ ПОВ’ЯЗАНА З МЕНШОЮ ЧАСТОТОЮ МІГРЕНІ ТА МЕНШОЮ ЧУТЛИВІСТЮ ДО БОЛЮ Новини,Рекомендації по харчуванню

omega3-ot-migreni

Результати нещодавнього дослідження продемонстрували, що дієта з високим вмістом Омега-3 поліненасичених жирних кислот зменшує частоту та інтенсивність щомісячних випадків мігрені.

В інтервенційному досліджені дієта з високим вмістом Омега-3 ПНЖК була пов’язана із загальним зменшенням тривалості головного болю на два дні щомісяця, а дієта з високим вмістом Омега-3 ПНЖК і низьким вмістом омега-6 ПНЖК зниження прояви мігрені скорочувались на чотири дні протягом місяця.

Мова йде про результати першого контрольованого дослідження середнього масштабу, яке показує, що цілеспрямовані зміни в дієті можуть зменшити фізичний біль.

За допомогою результатів цього і наступних досліджень, можна буде розробити повноцінну дієту та інтегрувати конкретні дієтичні рекомендації у поєднанні з медикаментозним лікуванням для того, щоб поліпшити життя пацієнтів з хронічним головним болем.

Результати дослідження було опубліковано 30 червня 2021 року в журналі «British Medical Journal».

БІОЛОГІЧНО ПРАВДОПОДІБНО:

Омега-3 і Омега-6 ПНЖК є прекурсорами оксиліпінів, які беруть участь у регуляції болю та запалення. Оксиліпіни, що походять з Омега-3 ПНЖК, сприяють знеболюючим та протизапальним ефектам, тоді як оксиліпіни з Омега-6 ПНЖК, посилюють біль та провокують мігрень в експериментальних моделях. Тим не менш, попередні дослідження дієтичних добавок із вмістом Омега-3 ПНЖК при мігрені демонстрували суперечливі результати.

Дослідники оцінили вплив вживання Омега-3 і Омега-6 ПНЖК у 182 дорослих (середній вік становив 38 років; 88% жінок) із хронічною мігренню (від 5 до 20 днів з головним болем за місяць).

Всі учасники отримували харчові набори, які включали рибу, овочі, хумус, салати та продукти для сніданку. Учасники були випадковим чином розподілені для дотримання однієї з трьох дієт (дві інтервенційні групи, одна — контрольна) із періодом спостереження у 16 тижнів.

Перша дієта характеризувалася високим споживанням Омега-3 ПНЖК (ейкозапентаенової кислоти (ЕПК) та докозагексаєнової кислоти (ДГК)) до 1,5 г/добу, кількість лінолевої кислоти (Омега-6 ПНЖК) становила приблизно 7%  від загального споживання енергії.

У другій дієті кількість ЕПК та ДГК збільшувалась до 1,5 г/добу з одночасним зменшенням вмісту лінолевої кислоти до <1,8% від загальної калорійності. Контрольна дієта характеризувалась вживанням ЕПК і ДГК до 150 мг/добу, а лінолева кислота складала приблизно 7% від загального споживання енергії.

Рамсден зазначив, що перші дві дієти підвищують сироватковий рівень 17-гідроксидокозагексаєнової кислоти (17-ГДГК), антиноцицептивного похідного Омега-3 ПНЖК, а контрольна дієта «забезпечує біологічну правдоподібність» дієтичних інтервенцій, спрямованих на зменшення болю.

Обидві інтервенційні дієти також призвели до покращення показників тесту впливу головного болю, який складається із шести пунктів (HIT-6) у порівнянні з контрольною дієтою, але різниця не була статистично значущою.

Однак частота мігрені була статистично знижена в обох групах втручання.

Дієта з високим вмістом Омега-3 ПНЖК була пов’язана зі зменшенням тривалості головного болю на 1,3 годин на добу та загальним зменшенням частоти головного болю на дві доби за місяць. Дієта з високим вмістом Омега-3 ПНЖК та низьким вмістом Омега-6 ПНЖК була пов’язана зі зменшенням тривалості головного болю на 1,7 годин на добу та загальним зменшенням частоти головного болю на чотири доби за місяць, що свідчить про додаткову користь обмеження споживання Омега-6 ПНЖК з їжею.

Учасники, які дотримувались дієти з високим вмістом Омега-3 ПНЖК також повідомляли про коротші та менш сильні напади головного болю у порівнянні з контрольною групою.

Рамсден додав, що згідно з результатами дослідження, розумним буде намагатися змінити дієту в якості допоміжного підходу для лікування мігрені під наглядом медичних працівників.

КРАЩЕ ЗА ВЖИВАННЯ ЛІКІВ?

Доктор Ребекка Берч з Центру головного юолю Грем у жіночій лікарні Бригема, (Бостон, Массачусетс) погоджується з висновками даного дослідження.

Берч зазначила, що результати дослідження підтверджують клінічні рекомендації для пацієнтів щодо дотримання дієти з високим вмістом Омега-3 ПНЖК.

Багато людей із мігренню дуже вмотивовані та зацікавлені в зміні дієти, і лікарі можуть надати пацієнтам інформацію щодо дієти, яка описана у досліджені.

Берч зазначила, що результати інтервенційної дієти є значущими, враховуючи, що нещодавно затверджені препарати для профілактики мігрені зменшують частоту головного болю на 2-2,5 доби за місяць у порівнянні з плацебо, припускаючи, що дієтичні втручання можуть мати аналогічний або навіть кращий ефект.

Берч додала, що висновки наближають нас до мети, якої давно прагнуть пацієнти з головним болем: затвердження дієти для лікування мігрені, підкріпленої надійними результатами клінічних випробувань.

Однак експерти Британського наукового соціального центру були більш обачливими.

У своєму повідомленні Алістер МакНейш, з університету Редінга, (Редінг, Великобританія), зауважив, що люди, які схильні до головного болю, не повинні починати вживати добавки Омега-3 ПНЖК, незважаючи на результати даного дослідження.

МакНейш зазначив, що це було контрольоване дієтичне втручання, яке підвищило рівень ДГК та EПК, але не продемонструвало значного впливу на первинну кінцеву точку дослідження (зміни результатів тестування HIT-6), хоча і мало подальше поліпшення вторинних результатів.

Вживання дієтичних добавок не обов’язково зумовлює збільшення рівня омега-3 ПНЖК, якщо не запроваджуються важливі зміни у моделі харчування. Дієтичні добавки з Омега-3 ПНЖК відрізняються за своєю чистотою, складом та дозуванням, тому важко точно порівнювати надходження жирних кислот з них порівняно із натуральними продуктами, які використовували в даному досліджені.

МакНейш також зазначив, що вживання Омега-3 ПНЖК (ЕПК/ДГК) у кількості 1,5 г на добу в даній дієті в значній мірі відповідає рекомендаціям щодо користі для серцево-судинної системи (мінімум близько 1 г на добу згідно з рекомендаціями Американської Асоціації Серця), але у складі здорового збалансованого харчування багато людей споживають суттєво менше від зазначеної кількості довголанцюгових Омега-3 ПНЖК.

Отже, дотримання поточних вказівок щодо здорової, збалансованої дієти може відігравати певну роль у загальному здоровому самопочутті, включаючи відсутність головного болю.

Доктор Том Сандерс, професор нутріціології та дієтології Лондонського королівського коледжу, зауважив, що дослідження не дає жодних доказів того, що дієтичні добавки з Омега-3 ПНЖК приносять користь. Водночас, порада вживати лосось у помірній кількості (1-2 порції на тиждень) відповідає поточним рекомендаціям щодо здорового харчування.

Джерело:

BMJ 2021;374:n1535

ДІЄТА З ВИСОКИМ ВМІСТОМ ОМЕГА-3 ЖИРНИХ КИСЛОТ ПОВ’ЯЗАНА З МЕНШОЮ ЧАСТОТОЮ МІГРЕНІ ТА МЕНШОЮ ЧУТЛИВІСТЮ ДО БОЛЮ
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *