Назад

ДОДАНИЙ ЦУКОР – В ЯКИХ ПРОДУКТАХ ВІН ПРИХОВАНИЙ?

 

Вільний цукор, включаючи доданий, міститься у багатьох продуктах, представлених у сьогоднішній продовольчій мережі. Він настільки всюдисущий, що досить важко знайти готові до споживання, де відсутні натуральні підсолоджувачі або цукрозамінники.

Еволюція значно вплинула на наш вибір у харчуванні та смакові уподобання. Ми схильні до споживання солодкого, щоб отримати швидку енергію та уникаємо гіркого смаку від страху отруєння.

Але сучасна дієта також значно залежить від смакових звичок, отриманих у дитинстві. Асортимент та маркетинг виробників харчової продукції виховують прихильність солодкому, солоному та жирному смаку, який є майже неодмінним супутником ультраобробленої їжі.

В національному дослідженні харчування українців 2018-2019 років встановлено, що 35% дорослих споживає понад десять чайних ложок цукру на день (50 г/день). А 12% населення у дорослому віці з’їдає більше 15 чайних ложок різноманітних цукрів.

Ще гірше ситуація зі споживанням вільного цукру у дітей: в ранньому віці (1-3 роки) – це 46 грамів/день, діти дошкільного віку вживають вже 56 грамів, а школярі – 67 грамів цукру щодня.

Цукор додається до незчисленного обсягу харчових продуктів, включаючи хліб, соуси, молочні продукти, горіхове масло, приправи для салатів, тощо. Метою його додавання є не тільки смак, але й подовження строків придатності, зміни текстури, вигляду, кольору обробленої їжі.

Намагаючись зменшити споживання вільного цукру у власному харчуванні, спочатку варто розібратись з якою їжею і скільки ми його отримуємо.

Отже, де приховується цукор?

Якщо ви не вживаєте лише необроблену натуральну їжу, тоді поступлення цукру у щоденному харчуванні є невідворотним. Солодкі напої є лідерами по його вмісту, але багато інших продуктів можуть також постачати значну кількість у стандартній порції.

Солодкі безалкогольні напої

В різних країнах світу вони складають від значної до найбільшої частки від щоденного споживання вільного цукру. Сучасні напої все частіше містять кукурудзяний сироп з високим вмістом фруктози. Найбільшу кількість вільного цукру (включаючи доданий) ми отримуємо з:

 

–          Солодкими газованими напоями;

–          Соками та напоями на основі соків (нектари, коктейлі…);

–          Енергетичними напоями;

–          Спортивними напоями;

–          Холодним чаєм;

–          Солодкими кавовими напоями;

–          Будь-якими іншими напоями, до яких сукроза або фруктоза додані для отримання солодкого смаку.

Хоча фрукові соки та соковмісні напої не одне й теж саме з огляду на вміст цукру (перші містять лише фруктозу з фруктів, хоч і у вигляді вільного цукру, а другі – додану фруктозу/сукрозу), розумним буде обмежити споживання обидвох категорій.

Солодкі напої дуже швидко наповнюють організм доданим цукром. Крім того, вони не спричинюють насичення як, наприклад, цілі фрукти, тому їх можна спожити набагато більше. Американці порахували, що споживання солодких напоїв зросло учетверо порівняно з 1965 роком.

Солодощі та десерти

Брауні, тістечка, печиво, пончики, морозиво, пироги, пудинги, солодкі роли – це лише невелика частина оброблених продуктів, які містять дуже багато доданого цукру.

Мед та сиропи

 

Цукри, які природньо знаходяться у меді та сиропах, наприклад, кленовому сиропі, також вважаються вільними цукрами. Їх велика кількість споживається у вигляді компонентів гарячих напоїв, наповнювачів для млинців, вафель та іншої випічки.

Приправи та соуси

Гірчиця або кетчуп разом з багатьма іншими популярними соусами додають до їжі не лише вишуканий смак, але й цукор. При цьому його кількість може бути досить значною, співставною з типовими солодощами.

Готові до споживання продукти

Великий перелік обробленої їжі, яку можна досить швидко приготувати та з’їсти, має у своєму складі доданий цукор. Це й сухі сніданки, хліб, супи швидкого приготування, оброблені м’ясні продукти, тощо.

Великий вибір солодких молочних продуктів також є типовим для сучасних продовольчих мереж. Тоді як натуральний йогурт містить лише природню лактозу, яка не має негативного впливу на організм, молочні десерти відрізняються подвійним, а то й потрійним вмістом цукру. Слід уважно читати маркування продуктів, звертаючи увагу на присутність та кількість цукру у молочних та кисломолочних виробах.

 

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *